Birikimi Değerlendirme Yolları, Birikmiş Para Nasıl Değerlendirilir?

0

Birikmiş parayı değerlendirmemek ya da enflasyon karşısında hiçbir yatırım yapmadan bekletmek, bin bir emek ile yaptığınız birikimin erimesine ve günlük hayatın içerisinde kaybolmasına sebep olacaktır. Birikmiş parayı değerlendirme yolları ve bu yolları keşfederek çıkacağınız yatırım yolculuğunda ise paranız değer kaybetmek yerine en azından değerini koruyacak, belki de yapacağınız yatırımlar nezdinde paranıza para ekleyeceksiniz. Peki, paranızı enflasyon karşısında yenik düşmektense yatırım yapmaya karar verdiyseniz, biriktirdiğiniz parayı hangi yollar ile değerlendirebilirsiniz?

Borsa Yatırımı Yapmak

Günümüz yatırım koşulları göz önüne alındığında, risk unsurunun en minimum olduğu ve dikkatli analizler ile yatırım yapıldığında doğru kazanç oranlarının getirisinin yüksek olduğu en etkili nokta, kuşkusuz ki borsa olacaktır. Borsa İstanbul işlemlerinde yatırım yapmak, genellikle BIST 30 ve BIST 100 endeksinde çok daha güvenilir olarak biliniyor. Türkiye’nin halka arz edilmiş onlarca şirketinin yer aldığı borsada yatırım yapmak, sizlere kısa, orta ve uzun vadede önemli getiriler kazandırabilir. Bu sebeple de birikmiş parayı değerlendirme yolları arayanlar için bir çıkış yolu olan borsa, paranızın değerlenmesini doğrudan etkileyecek olan bir yatırım yolu.

Toptan İş Fikirleri

Son yıllarda bir trend haline gelen toptan ürüm alım ve satımı, son kullanıcıya ulaşmak üzere uygun fiyattan alınabilen ürünlerin, son satıcıya satılmasını içeriyor. Bu anlamda çanta, ayakkabı, giyim eşyası, iç çamaşırı ve çok daha fazlası, yapılacak işler arasında yer alabilir. Birikmiş parayı değerlendirme yolları olarak düşünebileceğiniz bu sistemde, birikiminizin bir bölümü ile toptan ürünleri uygun fiyata alabilir ve alıcısına bir miktar kâr karşılığında satabilirsiniz. Bu sizlere hem getiri hem de ekstra kazanç olarak geri dönecektir.

Dövize Yatırım Yapmak

Türk Lirasının değer kaybetmeye devam ettiği son yıllarda, dövize yatırım, yatırımcısına bir hayli önemli kazançlar getirmeye devam ediyor. TL’nin değer kaybetmesi Türk Lirası dışında Türkiye konumunda olmayan ülkeler için kâr anlamını taşırken, bu ülkelerin para birimleri gün geçtikçe TL karşısında değer kazanmaya da aşina oldular. Son olarak bir Bulgar Levasının dahi 4,5 TL bandına dayandığı bu ortamda, USD, Euro, Yen, Yuan, Ruble ve çok daha fazla döviz, yukarı yönlü seyretmeye devam ediyor. Son 20 yılda düzenli olarak yukarı yönlü hareket eden döviz, birikmiş parayı değerlendirme yolları arasında ilk sıralarda yer alıyor.

Altın ve Gümüş Yatırımı Yapmak

Piyasalarda döviz ve borsa hareketliliği devam ederken, Amerikan dolarına endeksli olan bir başka ürün ise Altın ve Gümüş. Ons fiyatlarının tavan yapıp rekorlara koştuğu son dönemde hem altın hem de gümüş yatırımcısının parasını ikiye, hatta üçe katlamaya başladı bile. Türk insanı olarak paramızı ya yastık altı yapmaya ya da altın yapmaya yönelik tavrımız nedeni ile sizlere paranızın değer kaybetmemesi adına altına ya da gümüşe yatırım yapmanızı öneriyoruz.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.