Borsada Operasyon Haberleri Doğru mu? Nihat Özçelik Kimdir?

0

Son günlerde Borsa İstanbul’a yönelik operasyon yapıldığına dair çeşitli sosyal medya platformlarında paylaşımlar görüyoruz. Peki gerçekte Borsa İstanbul’a yapılan bir operasyon var mı? Borsada şirket patronlarına yapılan bir operasyon mu var? İşin aslı nedir? Gelin detaylı bir şekilde bu soruların cevaplarına bakalım.

Nihat Özçelik Kimdir?

Bugünlerde bir çok haber sitesinde Borsa Manipülatörü başlığıyla paylaşılan Nihat Özçelik Adanalı ve Polen Nihat lakabıyla bilinen bir iş adamıdır. Borsada birden fazla kez işlem yasağı alan bir isim olduğundan hisse senedi piyasalarını takip edenlerin yakından bildiği isimlerden biridir.

Nihat Özçelik’in şu an için servetinin 2 milyar doları üzerinde olduğu bir çok haber sitesinde yazılı. Öyle ki birden fazla şirketin borsada görünmez patronu olduğu da yazılı. Verus, Vertu, Pamel gibi bir çok şirketle adı anılan Nihat Özçelik ve 8 kişiye yapılan operasyon bir anda akıllara borsa operasyonu mu başladı sorusunu getirdi. Bu durum Borsa İstanbul’da da negatif etkiye neden oldu. Tabi bahsi geçen şirket hisselerinde negatif durumun etkisi çok daha yüksek oldu.

BORSA İSTANBUL’DA OPERASYON MU VAR?

Bahsettiğimiz gibi aslında operasyon Borsa İstanbul’a değil. Tabii ismi geçen isimler borsa ile alakalı olunca bu şekilde bir anlaşılma oluyor. Ancak Savcılık tarafından yapılan açıklamada şüphelilere ilişkin borsa manipülasyonuna yönelik herhangi bir soruşturma bulunmadığını da bildirdi.

Bir çok haber sitesi ve BorsaGundem sitesinde borsada operasyon vb. başlıklarla paylaşılan ve endişe uyandıran durum Savcılık açıklamasına göre doğru değil. Ancak Nihat Özçelik’in de dahil olduğu 8 kişi, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Memur Suçları Soruşturma Bürosu tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube ekiplerince düzenlenen operasyonla gözaltına alındı. Bu kişiler hakkında rüşvet, kişisel verilerin hukuka aykırı olarak ele geçirilmesi, Şantaj, Yargı Görevini yapanı etkilemeye teşebbüs, Kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma, Resmî belgede sahtecilik, Görevi kötüye kullanma gibi suçlamalar olduğu ifade ediliyor. Bu suçlamaların ne kadarı doğru ne kadarı yalan zaman gösterecek. Tabi bu suçlamaları borsa işlemleriyle bir bağı var mı onu da soruşturma sonucunda öğrenmiş olacağız.

BORSA OPERASYON NEDENİYLE Mİ DÜŞTÜ?

Borsa İstanbul’da son dönemde yaşanan sert düşüşlerin nedeni bu operasyon olabilir mi diye sorulmakta. Bu operasyon henüz bu hafta ortaya çıkmış bir detay. Oysa borsa yaklaşık 2 aydır düşüşte. Yani bu operasyon borsanın düşüşünde bir etken olmadı diyebiliriz. Ancak son 2 gündür yaşanan düşüşte bir etkisi olmuş olabilir. Özellikle Nihat Özçelik ismi le anılan hisse senetlerinde ciddi değer kayıpları olduğunu ifade etmekte fayda var.

OPERASYON NEDENİYL BORSADA DÜŞÜŞLER HIZLANIR MI?

Böyle bir düşüş öngörmüyoruz. Borsa zaten haftalardır düşüşte ve bu gelen haberin Borsa İstanbul geneliyle pek bir alakası yok. Elbette operasyonlar yayılır ve diğer şirket patronlarına sıçrarsa özellikle şirket bazlı düşüşler görülebilir. Onun dışında Borsaİstanbul genelinde düşüşleri daha fazla tetikleyecek bir gelişme olacağını düşünmüyoruz. Borsa İstanbul’da son dönemde yaşanan düşüşün perde arkasına borsa neden düşüyor başlığıyla hazırladığımız içerikten ulaşabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.