BTCTurk Güvenilir mi? Özellikleri ve Yatırımcılara Sunduğu Avantajlar

0

Türkiye’de kripto para yatırımcılarının sayısı 4 milyonu geçmiş durumda. Kripto paralara yatırım yapan kişi sayısı da her geçen gün artmakta. Kripto para alacağımız zaman ise ilk başvurduğumuz noktalar kripto para borsaları olmakta. İnsanlar özellikle borsa tercihinde yerli borsaları öncelikli olarak tercih etmekte. Yerli borsalar arasında da hem sundukları ile hem de Türkiye’de kurulan ilk kripto para borsası olması ile BTCTurk ön plana çıkmakta.

BtcTürk Hakkında

1 Temmuz 2013 yılında kurulan borsa Türkiye’de kurulan ilk borsa olarak karşımıza çıkmaktadır. Türkiye’de kurulan ilk borsa olmasının yanında dünyada da kurulan 4. Kripto para borsası olarak karşımıza çıkıyor. Borsa Kerem Tubik tarafından kurulmuş ve 2018 yılında Özgür Güneri tarafından büyük çoğunluğu satın alınmıştır. Şu anda Ceo’su ve büyük payın sahibi Özgür Güneri’dir. An itibari ile 100 milyon TL ödenmiş sermayesi bulunmaktadır.

Son dönemde Binance Global Türkiye ayağını kurduğu için BTCTurk’un bir miktar müşteri kaybı yaşadığı söylenebilir. Buna karşın Türk kripto para borsaları içerisinde en önde gelen borsalar içerisindedir.

BTCTurk Güvenilir Mi?

BTCTürk Türkiye’de kurulan ilk borsa olması, 100 milyon TL ödenmiş sermayesinin bulunması ile güvenilir borsalardan birisi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Her kripto para borsasında risk bulunsa da BTCTurk riski en az olan borsalardan birisidir. Yıllardır çizgisini bozmadan devam eden yapısı ile yatırımcılara güven vermektedir. Bunun yanında piyasanın hızla düştüğü veya yükseldiği zamanlarda bile alt yapısının kolay kolay çökmemesi ile de ayrıca güven vermektedir.

Para çekme – yatırma gibi konularda sorun yaşatmayan borsa teknik olarak da bu anlamda sorun yaşatmamaktadır.

BTCTürk Avantajları Neler?

  1. Gerek yerli gerek yabancı çoğu borsaya göre daha düşük komisyon oranları sunması ve işlem hacminiz artıkça bu oranların daha da düşmesi.
  2. BTCTürk ve BTCTürk pro adında iki uygulamasının bulunması. Sadece BTC almak istiyorsanız BTCTürk uygulamasını diğer kripto paralarla da işlem yapmak istiyorsanız BTCTürk Pro uygulamasını kullanabilirsiniz.
  3. İki uygulamanın da gayet açık ve kolay kullanılabilir olması bir diğer avantajı olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle ilk defa borsaya adım atacak kişilerin için gayet kullanışlı bir uygulamaya sahip.
  4. Birçok banka ile anlaşması olduğundan hafta sonları, mesai saatleri dışı veya resmi – dini bayramlarda da para yatırma ve çekme imkânı sunması.
  5. Alt yapısının çok fazla alım – satım olduğu zamanlarda bile çökmemesi ve müşterilerine mağduriyet yaşatmaması.
  6. Tüm yatırımcıların erişebileceği canlı desteğinin bulunması.
  7. Biyometrik giriş, iki adımlı doğrulama gibi hesap güvenliğini artıran seçenekler sunması.

BTCTurk gerek güvenilir yapısı gerek kaliteli ve hızlı alt yapısı gerekse de destek hizmetleri ile birçok alanda ön plana çıkıyor. Uygulamasının kolay kullanılması, 7/24 canlı destek hizmetinin olması BTCTurk pronun avantajları olarak karşımıza çıkıyor. Bunun yanında Türkiye’deki ilk ve doğal olarak en eski borsa olması ve bunca yıldır da sorunsuz işlem yapma imkânı sunması ile de yatırımcıların güvenini büyük ölçüde kazanıyor. Komisyon oranlarının özellikle yerleri diğer borsalara göre uygun olması da diğer büyük avantajı oluyor. BTCTurk Pro uygulamasının yanında sadece BTC almak isteyenler için basit bir uygulama geliştirmesi de diğer bir avantajı oluyor. Sadece ne kadarlık BTC almak istediğiniz yazıp tek tıkla kolaylıkla Bitcoin almanızı sağlıyor.

Bunun yanında BTCTürk’ün bir diğer avantajı da kripto paralar için ayrıntılı grafikler sunması oluyor. Geçmiş dönemden bugüne kadar fiyatların değişimi, o an anlık olarak açık emirler ve çok daha fazlasına uygulama üzerinden erişim mümkün oluyor. Üstelik bu grafiklere ve açık emirlere de ücretsiz bir biçimde erişebiliyor ve grafikler üzerinde işlemler yapabiliyorsunuz. BTCTurk’ün en büyük avantajlarından birisi de bu grafiklerin bu kadar gelişmiş olması oluyor. Kripto para borsalarında açık emirleri ve bu tür grafikleri görmek çoğunlukla ücretsiz olsa da bu grafiklerin bu kadar ayrıntılı ve kullanımın kolay olması BTCTürk’ün artı hanesine yazılıyor.

Güvenlik özellikleri de yine BTCTürk’ün avantajları arasında yer alıyor. Gerek SMS gerekse de Authenticator uygulaması ile çift adımlı güvenlik sunması, para çekme işlemlerinde hem SMS’e gelen (veya Authenticator’e gelen) kodu hem de e-postamıza gönderilen kodu istemesi güvenliği üst düzeye çıkaran noktalar oluyor.

BTCTurk’ün Dezavantajları

Tabii ki BTCTurk’ün dezavantajları da bulunuyor. Bunlar;

  1. BTCTürk Pro uygulamasında minumum işlem tutarının 100 TL olması. Tüm borsalarda bir alt limit bulunsa da BTCTürk Pro’da 100 TL’lik alt limit bazı kullanıcılar için yüksek gelebilir.
  2. Kripto para çeşidini her gün artırmaya devam edip sürekli yeni kripto paralar eklese de hala az sayıda kripto paranın bulunması. Özellikle Binance, Gate.io, Coinbase gibi yabancı rakipleri karşısında kripto para çeşidi az kalıyor.
  3. Rakipleri kadar çok kampanya yapmaması. Her ne kadar komisyonsuz işlem gibi kampanyalar yapsa da rakipleri kadar çok kampanya yapmamakta.

Aslında bakılınca BTCTürk’ün çok da büyük dezavantajları bulunmamakta. Özellikle işlem yapacağınız kripto para birimi BTCTürk’de yer alıyorsa ve işlem yapacağınız tutar 100 TL’nin üzerinde ise sizin için neredeyse hiçbir dezavantajı yok diyebiliriz.

BTCTurk Hesap Çeşitleri

BTCTurk’de Seviye 1 ve Seviye 2 olmak üzere iki adet hesap çeşidi bulunuyor. Bu hesaplar arasındaki tek fark ise kripto para çekme özelliği oluyor. Kripto para çekme işlemi yapmak için hesabınızı onaylatmanız ve ikinci seviye hesaba geçmeniz gerekiyor. Bunun dışında alım satım, TL yatırma ve çekme işlemleri için birinci seviye hesap yeterli oluyor. İki seviye arasında kripto para çekme özelliği dışında bir fark bulunmuyor.

Hesap seviyesi yükseltmek için sizden bazı belgeler istenmektedir. Bunlar kimliğiniziz resmi (veya kimlik yerine geçen diğer belgelerden birisinin (örneğin ehliyet) resmi.) ile dilekçeli fotoğrafınız oluyor. Tabii ki sizden farklı durumlarda farklı belgeler de istenebiliyor. Eğer kripto para çekme işlemi yapmayacaksanız sadece alım – satım işlemi yapıp, TL çekecekseniz hesap seviyesi yükseltmeniz gerekmiyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.