Dolar Bugün Kaç Lira? Altın Neden Düştü? 5.03.2021 Piyasa Haberleri

0

Dün merakla beklenen FED Başkanı Powell’ın konuşmaları sonrası piyasalarda volatilite oldukça arttı. ABD tahvil faizleri 1,55 seviyesi üzerine yükseldi. Altın fiyatları sert geri çekildi, dolar kuru ise 2021 yılının zirve seviyesine yükseldi.

Dolar Ne Olur – 5.03.2021

Dolar kurunda bir süredir devam eden yukarı yönlü hareketler Türkiye enflasyon verisinin de beklentileri aşmasıyla perçinlenmişti. ABD tahvil faizlerinde geçen hafta yaşanan sert yükselişle ataklara devam eden dolar kuru, dün Powell’ın açıklamaları sonrasında yükselen DXY ve tahvil faizleri sonrasında 7,58 seviyesini aştı.

Bugün ABD’de açıklanacak olan veriler dolar kurunu etkileyebilir. Özellikle tarım dışı istihdam verisi ile beraber ABD tahvil faizlerinde nasıl bir hareket olacağı takip edilmelidir. Dün yurtdışı hisse senedi piyasalarında yaşanan satış dalgası bugün BIST’e de sıçrayabilir. Bu nedenle yatırımcıların dikkatli olmasında fayda var.

Altın Ne Olur – 5 Mart 2021

Altın fiyatlarında dün Powell’ın açıklamaları sonrasında oldukça sert bir geri çekilme yaşandı. Yükselen tahvil faizleri altının baskılanmasına neden oldu ve ons altında en düşük 1,687 dolar seviyesi görüldü. Şu sıralarda 1,700 dolar seviyesine doğru yükselişte olan altın için bugün ABD’de açıklanacak olan tarım dışı istihdam, işsizlik ve ortalama saatlik kazanç verileri açıklanacak. Yine ABD’de Federal bütçe açıklaması da olacak. Bu açıklamalarda ons altın fiyatı üzerinde etkili olabilir.

İktisatbank – Güncel Piyasa Haberleri – 5.03.2021

 • Haftayı tatsız bir şekilde kapatma noktasındayız. Bültenimizin tonu son günlerde ‘zift’ gibi oldu.
 • Peşinen söyleyeyim. Mevcut gelişmeler, TCMB’nin işini çok ama çok zorlaştırıyor. İçeride olduğu üzere, dışarıda da enflasyon korkusu hakim. Bu nedenle de faiz hadleri her yerde yükseliyor.
 • Dün piyasalar, akşam üzeri konuşacak olan FED Başkanı Powell’a bel bağlamıştı. Uzun vadeli tahvillerde yaşanan satışları dindirmek adına, FED’in ‘operation twist’ ile kısa vadeli tahvilleri satarak uzun vadeli tahvilleri alacağını açıklaması (tahvil aldıkça fiyatı artıp faiz getirisi düşüyor) ve verim eğrisini daha yatay bir hale sokması bekleniyordu.
 • Powell şapkadan tavşan çıkaramadı. Belki de, gelinen seviyelerden çok da mutsuz değiller! Özetle, dün daha önceki konuşma metnini tekrarlayan Powell, yangına ‘şimdilik’ müdahale edilmeyeceğini ima ederek, ABD dolarının piyasa faizi olan 10 yıllık tahvilleri yeniden türbülans seviyesine soktu!
 • Dışarıda 10 yıllıkların %1,58 seviyesine dönmesi yetmezmiş gibi, dün de bültenimizde belirttiğimiz üzere, içeride, tüketici, üretici ve çekirdek enflasyonun da neredeyse son 2 yılın zirvesine yükselmesi, TCMB üzerinde yeniden faiz artırım baskısı yarattı.
 • Hadi burdan buyurun. Günlerdir OPEC+ toplantısından söz edip, artan talep karşısında (normalleşme) üyelerin üretim artışına gitmesini beklediğimizi anlattık. Maalesef yine favori at kazanamadı ve sürpriz atın kuponu ciddi bir kazanç sağladı. Üretim artışını erteleyen üyeler, Brent petrolü %5 artışla 67 dolar ile 14 ayın en yüksek seviyesini gönderdi.
 • Geçen sene petrolün bu zamanlarda nasıl sert çakıldığını hatırlarsınız. Şimdi konu ‘atın intikamı.’ Haliyle, bu gelişmeler, net enerji ithalatçı olan Türkiye için negatif, ihracatçısı olan Rusya için ise oldukça pozitif.
 • Endişe edilen konu şu: Petrolün son 14 ayın zirvesinde. Dün açıklanan FAO gıda fiyatları peş peşe 9. ayda da yükseliş kaydetti. Baz metallerin rekor kırdığı bir ortamda, içeride %16’ya dayanan bir enflasyon karşısında, TCMB’nin %17 politika faizinin bile artık tartışıldığı bir ortamda, enflasyon ile nasıl baş edilecek? 18 Mart toplantısında faiz artırılabilecek mi? Yoksa sözlü yönlendirme mi yapılacak?
 • Bu soruların cevabını tam olarak bilmediğimiz için, dün USDTRY kuru, günlerdir altını çizdiğimiz 7,49 ara seviyesini aşıp akşamüzeri ikinci hedef seviyemiz olan 7,54’ü test etti. Hatta, kısa bir süreliğine de olsa, 7,59 seviyesinin grafiklere işlendiğini de gördük!
 • Çok açık bir şekilde söylemeliyim ki, 8,58 tepesinden sonra 6,90 dibine göre mevcut yükseliş hareketinin %50 Fibonacci seviyesi 7,73’de bulunuyor. Elliott dalga analizine göre ise, 7,64-7,90 bandı, potansiyel 3 numaralı dalganın hedef seviyesi olarak görülüyor. Uzun lafın kısası, ikinci hedefimiz olan 7,54 üzerine kur şayet yerleşirse, çarşı karışacak ve 8 seviyesine doğru bir hareketin piminin çekilebileceğini düşünüyoruz (bakınız grafik).
 • 26 Şubat ile biten haftada, TCMB verilerine göre yurtiçi yerleşik gerçek kişilerin DTH’ları değişim göstermezken, tüzel kişilerde ise ay sonu etkisi ile 2,16 milyar dolar azalış yaşanmış.
 • Söz konusu haftada, yurtdış yerleşikler net olarak 118 milyon dolar hisse senedi satarken, 83 milyon dolar tahvil aldığını gözlemliyoruz. Hisse senetlerinde 6 haftadır üst üste yaşanan yabancı satışı 1,1 milyar doları bulurken, tahvil cephesinde de son 6 haftadır alımlar 1 milyar dolar oldu. Neden yabancı tahvil alıyor? Orta vadeli bir yaklaşımla faiz indirim beklentisi. Borsanın sadece yerli yatırımcıların desteği ile daha da yukarılara gitmesi kolay değil!
 • TCMB’nin brüt döviz rezervleri ise 0,63 milyar dolar artışla 54,5 milyar dolar olurken, altın rezervleri ise fiyatın sert gerilemesine rağmen 0,54 milyar dolar artarak 40,7 milyar dolar oldu. Toplam altın ve brüt döviz rezervleri 95,5 milyar dolar seviyesinde.
 • Yeni gün başlangıcında, ABD tahvil faizlerinin %1,58 ile geçen hafta test edilen %1,61 seviyesini hemen kıyısından güne merhaba dediğini not edelim. Faizlerin yükselmesi, dün hisse senedi piyasalarında sert satışlara neden oldu: Nasdaq günü %2 düşüşle tamamladı.
 • Sabah saatlerinde, Asya’da dünkü sert düşüşün ardından bugün de hakim renk kırmızı olsa da, kayıplar daha sınırlı. ABD borsalarının da vadeli işlemlerinde sınırlı kayıplar görüyoruz.
 • Mali piyasaların gündeminde bugün içeride hazine nakit dengesi, dışarıda ise ABD istihdam raporunu takip edeceğiz. Her ayın ilk Cuması açıklanan bu rapor, ABD ekonomisinin sağlığı açısından en önemli gösterge olarak kabul ediliyor.
 • Piyasa konsensusu, tarım dışı sektörde, Şubat ayında, manşet istihdam artışının 182bin kişi artması yönünde. Konsensusun üzerinde bir atış ve hatta yıllık ortalama kazançların %5,3 olan beklentiyi de aşması (direkt enflasyon endişesini perçinleyecek) piyasaları şirazesinden çıkarabilir!
 • Temkinli olalım. Hava bozabilir! Altında ise 1,670-1,675 bölgesinde alım için siperdeyiz (bakınız grafik).
 • Bitlis-Tatvan’da helikopterin düşmesi sonucu 9 askerimiz Şehit, 4 askerimiz yaralamıştır. Şahsım, Bankam ve Kıbrıs Türk halkı adına Şehitlerimize Allah’tan rahmet, Milletimiz’e başsağlığı, yaralı askerlerimize acil şifalar dilerim.

Alan Yatırım – Borsa Yorumu

BIST100 endeksi yurt dışı piyasaların etkisinde satış baskısı altında kalsa da diğer taraftan kendi gücünü ve momentumunu koruma konusunda kararlı bir görünüm içerisinde. BIST100 endeksi Perşembe gününe hafif satıcılı başladıktan sonra yönünü yukarı çevirdi. Türk Lirasındaki düşüşün etkisinde yönünü yeniden aşağı çeviren endeks 1,500 puan direnci üzerine tutundu. BIST100 endeksi bankacılık sektöründeki yükselişin etkisinde Perşembe gününü %0.46 değer kazancıyla 1,538 puandan tamamladı.

Haftanın son işlem günü öncesinde Powell’ın konuşmasından beklediğini bulamayan piyasalar, Japonya Merkez Bankasından gelen açıklamalarla birlikte dengelenme çabası içerisine girdi. ABD ve Almanya endeks vadelileri eksi bölgede işlem görüyor, keza Asya piyasalarında da satış kırmızısı dikkat çekiyor. Global faizlerdeki oynaklığın banka hisselerini olumsuz etkilemesi ve endeksin güne satıcılı başlaması beklenebilir.

Meksa Yatırım – Altın Analizi

XAUUSD; Düşüş hareketi sürüyor. Sert düşüşle birlikte trend destek seviyelerinin altına salınım gerçekleşti. İlk destekler 1.690-1.687 seviyelerinde bulunuyor. Sonraki destekler ise 1.680 ve 1.670 olarak görülüyor.

İlk dirençler 1.700 ve 1.715 seviyelerinde. Olası tepki çıkışının devamı için 1.715 seviyesinin geçilmesi gerekecek. Sonraki dirençler ise 1.724 ve 1.740 noktalarında bulunuyor. Satış baskısı sürmekle birlikte destek noktalarında tepki alım denemeleri görülebilir.

Ahlatçı Yatırım – Dolar Yorumu

Şubat ayı ortasında tekrardan yükseliş trendine giren Dolar/TL, 200 günlük hareketli ortalamanın hemen üzerinde işlem görürken güne 7,52 TL seviyesinden başladı. FED Başkanı Jerome Powell, Wall Street Journal İstihdam zirvesinde açıklamalarda bulundu.

Powell’ın konuşması sonrası ABD Tavhil fiyatları 1,55 seviyesini test ederken Dolar güçlenirken diğer para birimleri ve özellikle Ons Altın değer kaybetti. Haftanın son işlem gününün volatil olması beklenirken tahvil piyasalarında yaşanacak olan gelişmelere dikkat edilmesi gerekiyor.

Yaşanan gelişmeler çerçevesinde 7 TL psikolojik eşiğin üzerinde 7,53 TL civarında seyreden kurda 7,60 ve 7,63 TL direnç seviyeleri takip edilmesi gerekirken satış baskının görülmesi durumunda ise 7,40 ve 7,25 destek seviyeleri önem arz ediyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.