Dolar Neden Yükseldi? Altın Fiyatı Ne Oldu? Piyasa Haberleri-22.04.2021

0

Dolar kuru güne yükselişle başladı. Bu yükselişin geleceği borsada yaşanan sert satışlardan belliydi ancak yeni bir hikaye arınıyordu ve o hikayelerde oluşmaya başladı. Önce dün gece ABD, F-35 üretim programından Türkiye’yi çıkardığını resmi olarak bildirdi. Ardından ABD Başkanı Biden’ın 24 Nisan’da 1915 olaylarına dair yapacağı ifadelerde ermeni soykırımı olarak tanıyacağı iddia edildi.

Dolar kuru bu sabah itibari ile 8,25 seviyesini aştı ve yükselişini sürdürüyor. Sadece dolar değil euro tarafında da yukarı yönlü hareket %1’i aştı. Türk Lirası hemen hemen her para birimi karşısında değer kaybetmeyi sürdürüyor.

TL’nin değer kaybı ise gram altın yatırımcısına yaradı. Ons tarafında yaşanan yukarı yönlü ataklar ve dolar kurunun yükselişe geçmesi gram altın fiyatlarını yükseltti. Öyle ki bu sabah itibari ile gram altın fiyatında 475 lira seviyesine kadar yükseliş yaşanmış durumda. Şu sıralarda Kapalıçarşı’da gram altın alış fiyatı 473 satış fiyatı ise 475 lira seviyelerinden işlemler görmekte.

Borsa İstanbul tarafında yurtdışı borsalarda yaşanan yükselişe karşın, düşüş devam ediyor. Dün de bir çok hisse taban olurken tamamına yakınında da devre kesici çalışmış oldu. Çok sert değer kaybeden hisse senetlerinin bazıları pandemi öncesi seviyelere dönerek yatırımcılarına bırakın para kazandırmayı ciddi paralar kaybettirdi. Bugün de gelen haber akışları aşağı yönlü hareketlerin devam edebileceğini söylüyor. Ancak ABD, Avrupa ve Asya hisse senedi piyasalarında yükselişlerin yaşandığı bugün, BIST tarafı da yeşile dönebilir mi sorusunun cevabı da yatırımcılar tarafından merak edilmekte diyerek geçelim kurumlar tarafından paylaşılan güncel analiz ve yorumlara.

İktisatbank – Piyasa Haberleri – 22.04.2021

 • Küresel mali piyasalar dün güne, Japonya endişeleri ile pek de iyimser bir başlangıç yapmamışlardı. Hatırlarsanız, artan vaka sayılarına paralel Japonya’nın izolasyon önlemlerini daha da artıracağı beklentisi, Asya piyasalarının kırmızılara boyamış, dünyada da gün ‘limoni’ başlamıştı.
 • Lakin, dün gün içinde, güvenli liman olarak görülen ABD 10 yıllık tahvillerine olan talebine artması sonrası, geçen haftalarda enflasyon korkusu ile piyasaları üzerinde baskı kuran risksiz faizin de gevşemeye başlaması (tahviller alındıkça getiri düşüp fiyatları artıyor), kıymetli madenlerde günlerdir  beklediğimiz hareketin de fitilini ateşledi.
 • Bir tarafta %1,80’e dayana göstere 10 yıllık ABD faizin %1,50’nin kıyısına geri çekilmesi, diğer bir tarafta geçen hafta sonu meydana gelen kripto paralara yönelik soru işaretlerinin devam etmesi ile gümüş, 50 günlük hareketli ortalamasından ($26) kurtularak günü %2,5 yükselişle 26,65 dolardan tamamladı (bakınız grafik).
 • Benzer bir şekilde, geçen haftalarda, temel nedenlere dayandırarak altının pandemi öncesi seviyelere geri dönüşünü hiçbir kalıba yerleştirememiş ve ciddi şekilde sorgulamıştık. Dün bu bağlamda, gümüşün şaha kalktığı günde, altın da harekete kayıtsız kalmayarak 1,800 usd/ons seviyesine varan bir yükseliş kaydetti. Altının teknik bir bakış açısı ile 1,870 – 1,885 hedeflerine doğru önümüzdeki haftalarda ilerleyeceğini öngörüyoruz (bakınız grafik).
 • İçeride ise dün tam da nedenini anlayamadığımız bir şekilde, küresel mali piyasaların günün ikinci yarısında daha ılımlı bir seyir izlediği zamanda, BIST100 cephesinde satışlar ivme kazandı. Ana endeks bir ara %4’e varan kayıplarını törpüleyerek günü %2,6 düşüşle tamamlarken, satış baskısının  sanayi cephesinde yoğunlaştığını gördük.
 • Akıllara, haliyle, Türkiye’nin her geçen gün daha da kötüleşen pandemi tablosu geliyor. Can kaybı dün 362 kişi ile yeni bir rekor kırarken, yeni vaka sayısı ise 62bin ile zirve seviyelerinde kaldı. Acaba, hisse senetleri olası bir tam kapanmayı mı fiyatlıyor?
 • Her şeye rağmen, kafamızı bir çocuk zekası ve berraklığında gününün karmaşası ve gürültüsünden kurtardığımızda, özellikle yakından takip ettiğimiz Borsa İstanbul Bankacılık endeksinde 900-1000 endeks seviyesinden yavaş yavaş arzın duracağı ve talebin canlanmaya başlayacağını düşünüyoruz. Tıpkı bir ‘sniper’ gibi, sakin bir şekilde, doğru zamanın gelmesini bekliyoruz.
 • Döviz cephesinde ise günlerdir dikkat çektiğimiz üzere, 7,99-8,18 arasında yaşanan sıkışma, bandın üst tarafının dün test edilmesi ile sonuçlandı. Gün içinde 8,20 seviyesine kadar yürüyen USDTRY kuru, Sn. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “128 milyar dolar” iddialarını sert bir şekilde eleştirip TCMB’nin döviz rezervlerini TL’yi desteklemek adına kullanıldığını, hatta 128 milyar dolar değil 165 milyar dolar satıldığını, ihtiyaç duyulması durumunda rezervlerin yine kullanılabileceğini, 90 milyar dolar civarında rezerv olduğunu söylemesi, bu eğilimde etkili oldu.
 • TCMB’nin 9 Nisan itibariyle biten haftada, toplam rezervleri 89,3 milyar dolar. Bu rakamın kompozisyonu ise 49,4 milyar dolar brüt rezerv, 39,9 milyar dolar ise altın rezervinden oluşuyor. Kafa karıştırmak istemeyip kestirme bir şekilde, bilanço dışı kalemlere konsatre olursak (17 milyar dolar Katar ve Çin, yaklaşık 42 milyar dolar da Türk bankacılık sistemine swap yükümlülüğü) net rezervler çok ciddi anlamda ekside bulunuyor!
 • Elbette, TCMB’nin ‘finansal koruma kalkanı’ olan bu döviz rezervlerinin TL’yi desteklemek adına kullanılması ve yerine (bilançoya) basabileceğimiz para olan Türk Lirası’nın konması ve takdir edersiniz ki bu tartışmanın da henüz bitmemiş olması, TL ve TL cinsi varlıklar üzerinde ilave baskı kurma ihtimalinin devam edebileceğine işaret ediyor.
 • Bu bağlamda, dün günü 8,1925 seviyesine kapatan ve öne çıkardığımız 8,18 seviyesi üzerinde gecelik kapanış yapan USDTRY kurunda, yukarı yönlü isteğin korunmaya devam etmesi olasılıklar dahilinde duruyor. Teknik bir bakış açısı ile, bugün de haftalık kapanışını 8,18 üzerinde olması, bir sonraki hedefin 8,36 seviyesi olma ihtimalini artırdığını düşündürüyor (bakınız grafik).
 • Çok önemli bir haber olduğunu düşünmesem de, Anadolu Ajansı’nın haberine göre, ABD, Türkiye’yi resmi olarak F-35 programından çıkardı. Türkiye’nin S-400 mevzusu nedeniyle programa dahlinin uzun süredir askıda olması, haber değeri anlamında çok da önem atfetmeye gerek olmadığını düşünüyorum.
 • 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle kısa haftanın son iş günündeyiz. Yarın, ABD Başkanı Biden’in 24 Nisan’da Ermeni olayları karşısında nasıl bir üslup takınacağı önemli olacak.
 • Dün Japonya’da yaşanan sert satışların bu sabah yerini yeniden iyimserliğe terk ettiğini görüyoruz. Yeni gün başlangıcında, Asya piyasalarında Japonya’nın %2 yükselişle bayrağı önde taşıdığını görüyoruz. Pasifiğin diğer ucunda ise yatay hatta çok hafif de olsa satıcılı bir seyir görülüyor.
 •  ABD ham petrol envanterlerinde sürpriz bir artış ve Hindistan ve Japonya’daki vakalarının yeniden canlanması, küresel ekonomide ve yakıt talebinde bir toparlanmanın yavaşlayabileceği endişelerini artırırken, petrol fiyatları Perşembe günü düşüşünü üçüncü güne taşıdı.
 • Mali piyasaların gündeminde bugün içeride tüketici güven endeksi ve TCMB’nin haftalık para ve banka istatistikleri; dışarıda ise Avrupa Merkez Bankası’nın olağan faiz toplantısı, ABD işsizlik maaşı başvuruları ve ikinci el konut satışları takip edilebilir.

Ahlatçı Yatırım – Dolar Yorumu – 22.04.2021

Dolar endeksinde görülen toparlanma sonrasında USDTRY’de yukarı yönlü hareketin oluştuğu gözlemlendi. TCMB rezervlerine ilişkin söylemler artarken kur tarafında stresin hissedildiği görüldü. ABD tarafında yarın açıklacak olan işsizlik başvuruları yakından takip edilecek.

Yaşanan gelişmeler çerçevesinde yukarı yönlü hareketin sürmesi beklenen kurda 8,25 ve 8,30 TL direnç seviyeleri takip edilecek. Olası aşağı yönlü hareketin oluşması durumunda ise 8,20 ve 8,15 destek seviyeleri test edilecek.

İntegral Yatırım – Altın Yorumları – 22.04.2021

Ons altında işlemler bu sabah forex piyasasında 1794 seviyesi yakınlarından geçiyor. 8 haftanın en yüksek seviyelerinde bulunan değerli metal üst üste 3. haftasını yükselişle kapatmaya hazırlanıyor. Bu sabah Dolar Endeksi 91.13, ABD 10 yıllıkları ise %1.55 yakınlarında, dün sabaha göre yatay fiyatlanıyor.

Geçtiğimiz haftalara göre nispeten zayıf seyreden tahvil faizleri ons altına güç vermeye devam ediyor. Ancak beklentiler ABD 10 yıllıklarının %1.50-%1.75 aralığında hareket etmesi yönünde gerçekleştiği için tahvil faizlerinde daha fazla gevşeme göremeyebiliriz. Bugün ECB’nin faiz kararı ve ABD’den gelecek haftalık işsizlik başvuruları takip edilecek. Bununla beraber tahvil faizlerinin ne yönde hareket ettiği konusu ons altın üzerinde diğer gelişmeleri domine etmeye devam ettiği için yakından takip edilmeli.

Teknik Analiz: Ons altın, dün, Ağustos ayından bu yana içerisinde hareket ettiği alçalan kanalın üstünde kapanış gerçekleştirirken bu sabah bu seviye üzerinde varlığını koruyor. 22 haftalık ortalama olan 1799 seviyesinin hemen altında bulunan değerli metal haftalık kapanışı bu seviye üzerinde gerçekleştirmesi halinde yukarı yönde hareket güçlenebilir. Bununla beraber 1799 seviyesinde gelebilecek kar satışlarına karşı temkinli olmakta fayda var.

Mevcut seviyelerde stop loss alınarak 1799 seviyesine doğru uzun pozisyon denemesi yapılabilir. 1799 seviyesi kar realizasyonları için değerlendirilebilir. Bununla beraber 1799 seviyesi yakınlarında kar satışları gelebileceğinden bu seviye yakınlarında stop loss alınarak kısa pozisyon denemesi yapılabilir. Buna karşın 1799 seviyesinin yukarı yönde aşılması halinde 1826 seviyesine doğru yükseliş görülebilir. Olası düşüşlerde ise 1776 ara destek, 1747 ana destek.

Dirençler: 1801 / 1826 / 1844
Destekler: 1776 / 1747 / 1735

ALB Menkul – Borsa Yorumu – 22.04.2021

BİST 100 endeksinde, satışların hız kazanmasıyla 2020 Mart ayından bu yana devam eden yükseliş trendi tekrar test edildi. Kapanışa doğru trend bölgesi ve 200 günlük hareketli ortalamadan gelen sınırlı alımlarla 1330 seviyesinde kapanış gerçekleşti.

1335 ara direncine yakın kapanış yapan endekste bu bölgenin üzerine geçiş yapılması ve kalıcılık sağlanması durumunda 1350 / 1380 seviyelerine doğru toparlanma yaşanabilir. Aşağı alanda 1300 seviyesinden geçen yükseliş trendinin ihlal edilmesi durumunda ise 1250 ana destek bölgesine doğru satışların derinleşmesine karşı dikkatli olmakta yarar var.

Dirençler: 1350 / 1380 / 1400
Destekler: 1300 / 1275 / 1250

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.