Dolar Neden Yükseldi ? Asya Seansında Doların Yükselişinin Sebebi Ne ?

0

Bu sabah saatleri itibari ile almış olduğumuz en sık sorulan soruların başında dolar neden yükseldi ? Döviz kurları neden yükseldi ? gibi başlıklar yer almakta. Bu yazımızda dolar ve diğer döviz kurları gece saatlerinde neden yükseldi ? Görülen fiyatlar gerçeği yansıtıyor mu sorusunun cevaplarını vermeye çalışacağız.

Dolar Bir Anda Neden Yükseldi ?

Geçtiğimiz Cuma günü Çin tarafı Abd’ye ek vergi açıklamıştı. Trump’da piyasa kapanışının hemen sonrasında daha önce eklenen vergi oranlarını arttırdığını açıkladı. Bu durum ticaret savaşları endişesini alevlendirdi ve gece sert fiyatlamalar gözlendi. Dolar kuru bazı platformlarda 6,38 seviyesine kadar yükselirken bazılarında ise 5,29 civarını gördü. Ancak hacimsiz piyasalar olduğu için bu fiyatlardan kimsenin işlem yapma fırsatı olmadı desek yeridir.

Dolar Analizi 26.08.2019

Yurtdışında sadece Asya piyasalarında işlemler olduğunda işlem hacmi oldukça düşük olmakta. Bu nedenle Yuan tarafında yaşanan değer kaybı Türk Lirasına çok aşırı bir şekilde sıçradı. Ancak sonrasında piyasaların açılmasıyla beraber fiyatlamalar normal seviyelerine döndü. Yaşanan yükseliş hareketinde dolar kuru ile birlikte diğer döviz birimleri de yükseliş yaşadı. Euro tl paritesi de bu esnada 7,10 seviyesi üzerine yükseldi. Şu sıralarda ise dolar tl paritesi 5,82 euro tl paritesi ise 6,48 seviyesinden fiyatlanıyor. Gece saatlerinde tek yükselen kurlar değildi. Altında payına düşeni aldı ve ons altın 1,555 dolar seviyesine kadar yükseldi. Hem ons altın hem de doların yükselişi gram altında da yeni bir rekor getirdi ve gram altın fiyatı 300 liranın üzerini görerek tüm zamanların rekorunu kırmış oldu.

dolar analizi
dolar tl yorumları, dolar neden yükseldi, dolar sert yükseldi, 26.08.2019 dolar tl parite grafiği

Dolar kurunda 5,836 seviyesi oldukça kritik. Bu seviyenin aşılmasıyla beraber yükselişler hızlanabilir. Ancak bu seviye üzerine doğru gidilememesi halinde dolar kurunda bir geri çekilme beklemek doğru olacaktır. Diğer taraftan sabah saatlerinde Trump yaptığı açıklamada yeni bir müzakere masasının kurulacağından bahsetti ve bu haber piyasaların ateşini bir miktar söndürdü. Az önce Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bölgeye yakın zamanda kara kuvvetlerinin de girebileceğini belirtmesi ise kurda hafif te olsa yukarı bir tepkiye neden olmuş gibi görünüyor. Bugün için takip edilmesi gereken seviye 5,836 seviyesi olacaktır.

Doların Sert Yükselişi Sonrası Sosyal Medyadan Bazı Yorumlar

Cem Seymen twitter hesbaından yaptığı açıklamada

Dolar gece bir anda 6.39’a yükseldi. Böylece yeniden 7 liraya çıkışın ne kadar kolay olabileceğini de bize hatırlattı. Dakikalar içinde 5.80’lerde dengelendi. “Flash Crash” diye bilinen olayı yaşadık. Piyasa algoritmaları sat emriyle her ne hikmetse “hata” yapınca böyle oluyor

Şant Manukyan Twitter hesabından yaptığı paylaşımda

Günaydın, dün gece yaşanan CNH hareketi JPY hareketini tetikleyince TRY hareketi tetiklendi. Japon ev kadınlarının net pozisyonu (gecikmeli olarak) ekte (global ortam giderek daha destekleyici!! hale geliyor)

[ilgili_yazi id=”799″]

Nasrullah Ayan‘ın twitterda yapmış olduğu paylaşım

Dolar ancak enflasyon kadar yükselir diyenler burada mı ? Çin’den bize ne diyenler ? Arjantin’i sormuyorum bile ?

Gizem Öztok Altınsaç ise yapmış olduğu twştter değerlendirmesinde şu ifadeleri kullandı.

Gece yaşadığımız 5.80 üzerine çıkan usdtry hareketi, Çin Yuanındaki hızlı değer kaybı kaynaklı. Haftaya yine global tarafta “riskten kaçış” ile başlıyoruz.

Bazı yorum ve paylaşımlar bu şekildeydi. Bir çok ekonomist konu ile ilgili yorum ve değerlendirme yaparken, ekonomi bilgisi olmayan bir çok hesapta doların yükselişi ile ilgili yorum yapmayı ihmal etmedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.