Dolar 7,40 Seviyesini Aştı, Peki Ani Yükselişin Ardındaki Sebepler Ne?

0

Dolar kuru akşam seansında sert yükseldi. Dün itibari ile kur tarafında yukarı yönlü hareketler dikkat çekmeye başlamıştı. Öğle saatlerinden sonrada yukarı yönlü hareketine hız kazandıran dolar akşam biraz önce ani bir yükseliş yaşadı ve 7,439 seviyesine kadar bir sıçrama oldu. Euro/TL ise 9,084 seviyesine kadar çıktı.

Şu sıralarda hafif bir geri çekilmenin yaşandığı usdtry paritesi 7,38 civarında fiyatlanıyor. Euro TL paritesi de 9 lira altına geriledi. Bu ani yükseliş hareketinin nedeni net olarak bilinmiyor olsa da bazı değerlendirmeler mevcut, dilerseniz gelin onları inceleyelim.

Dolar Neden Yükseldi?

Dolar kurunda yükseliş öncesi bir Reuters haberi geldi. Haberde şu ifadeler kullanıldı.

Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ın politikalarını savununca TL’nin dolar karşısındaki yükselişi durdu.

Rezerv kayıpları ile anılan Albayrak’ın yeniden kabinede görev alma olasılığı bile piyasa üzerinde baskı oluşturuyor.

Yani Berat Albayrak’ın yeni bir görev alma durumunun olabileceğine dair bir iddia söz konusu ve piyasaların Berat Albayrak ismine karşı verdiği tepki olabileceği söylentiler arasında.

Diğer taraftan teknik anlamda dolar kurunda bir dip arayışı başladığını belirtmiştik. Teknik anlamda da yukarı yönlü hareket desteklenmekteydi ancak bu denli sert hareketin sadece teknikle alakalı olduğu da söylenemez elbette.

Bir başka dikkat çeken detay ise yurtdışı piyasalar. ABD ve Avrupa’da tahvil faizlerinde yaşanan sert artışlar, DXY tarafına yansımasa da dolar/TL tarafında yukarı yönlü hareketin devam etmesine neden oldu. Özellikle 10 yıllık ABD tahvil faizlerinin 1,60 üzerine yükselmesi, piyasalarda görünümü bozdu ve dolar kurunda sert yükselişi tetikledi.

Yine bir başka dikkat çeken nokta ise bazı yabancı kurumların Zorunlu Karşılıklarda yapılan artırımı beğenmemesi oldu. Bunu TCMB’nin normal faiz artıramadığı için bu yola başvurduğu şeklinde değerlendiren yabancı kurumlarda doların yükselişinde pay sahibi olabilir.

Kur tarafı şu an 7,38 civarında fiyatlanıyor ve bir miktar daha aşağı yönlü düzeltme olması beklenebilir. Yetkililerden henüz kurda yaşanan hareketle alakalı bir açıklama gelmiş değil.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.