Dolar Neden Değer Kaybeder? Doların Değerini Etkileyen Faktörler

0

Ülkenin yerel paralarının üzerinde etkisi olan en önemli faktörler ülke ekonomisinin durumu, ekonominin büyümesi ve ekonomide yapılan hatalardır. Bunu inkar etmek asla mümkün değil, ama para birimlerinin yani doların değerinin belirlenmesi konusunda gerçekten etkili olan durumların ne olduğunu açıklamak gerekir.

Ekonomiyi oluşturmak ve bu zemin üzerinde yürütmek için arz ve talep, ticaret ve yatırımlar, enflasyon ve faiz oranları fazlasıyla önemlidir. Bu yazımızda Amerikan dolarını etkileyen faktörlerin neler olduğu hakkında bilgi vererek dolar yatırımlarınızı ne yönde yapmanız gerektiği hakkında size fikirler vereceğiz.

Dolar Üzerinde Arz ve Talep Etkisi

Diğer ülkelerin ABD içerisinde üretilen mallara talep göstermesi sonucunda dolara olan talepte yükselecektir. Tüketicilerin ne durumda olursa olsun Amerika üzerinden mal alması elindeki likitin dolara dönüşmesini sağlayacaktır. Farklı bir söyleyişle tüketici tamamen dolar almış oluyor. Bu durumdan kârlı çıkan taraf ise Amerika oluyor. Bu alışveriş sadece ABD için değil diğer kuruluşların tahvilleri sayesinde de olur.

Ticaret ve Yatırım Etkisi

Analistlerin fikirlerine bakıldığında doların en önemli hali ticaret içerisinde kullanılmasıdır. Ülkelerin ithalat ve ihracatları ticaret bilançosunu ortaya koymaktadır. Eğer ihracat ile ithalat arasındaki fark yüksekse ülke içerisinde üretim konusunda bolluk olduğu ortaya çıkmaktadır. Fakat bu durum tam tersini gösteriyorsa ülkenin çok büyük ekonomik sorunları olduğunu görüyoruz. Bunların üstüne ülkeye olan girişlerden daha fazla harcama oluyorsa ülkenin kendi para biriminin değerinin fazla olmadığını görüyoruz.

Enflasyon ve Faiz Etkisi

Ülke içerisinde enflasyon değişiklik gösteriyorsa yerel para birimlerinde de değer düşmeleri yaşanmaktadır. Bu kavramlar birlikte çalışmaktadır. Örnek vermek gerekirse bir ülkede üretilmekte olan malların fiyatları ve bu durumlardan yurtdışına yapılmakta olan ihracatlar sabit bir şekilde artış göstermektedir. Bunların yanı sıra faiz oranları ve enflasyon birbiri ile orantılı bir şekilde seyretmektedir. Doların değerini enflasyon ve faiz etkiler mi diye düşündüğünüz de, doları etkileyen en önemli şeylerin bunlar olduğunu görebilirsiniz. Genel bir fikir olduğu için faiz oranları yüksek olduğunda döviz girişinin düşük olması yanlış bir fikirdir. Faiz oranlarının yüksek olması döviz girişinin fazla olması anlamına gelmektedir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.