Eurobond Nedir? Eurobond İhracı, Özellikleri ve Yatırımları

0

Günümüzde yatırımcısına kâr ettiren önemli bir tahvil türü vardır. ‘’Eurobond Nedir?’’ şeklinde yapılan pek çok araştırmanın da cevabı olan bu tahvil, devletin dış borçlanma yapmak yerine, kendi tahvillerini nakde çevirmesi amacı ile kullanılır. İşte bilmeyenler için Eurobond yatırımı.

Bir ülkenin devlet içi borçlanma sağlayabilmesi adına kullandığı tahviller, DİBS adı ile adlandırılır Buna karşın, aynı ülke dış borç almak yerine, kendi tahvillerini yurt dışı yatırımcılara açıyor ise bu tür tahvillere Eurobond adı verilir. Eurobond, Euro cinsinden ihraç edilebildiği gibi yabancı para birimleri olan ABD doları, İngiliz Sterlini, Japon Yeni, İsveç Kronu ve çeşitli para birimleri ile de açılabilen bir tahvil türüdür. Buna göre yatırımcı için herhangi bir tahvilden farksızlardır. Ancak, yatırımcısına daha önceden belirlenmiş olan sabit bir getiri sağlarlar. Eurobond için vade sonu beklenebilir ya da vade sonu beklenmeden, ikincil piyasalar üzerinde bu tahviller başkalarına devredilebilirler.

Eurobond Tahvilleri ve Özellikleri

Eurobond tahvilleri ve özellikleri her daim merak edilir. Eurobond, uzun vadeli bir tahvil türüdür. Buna göre Eurobond tahvilleri, genel olarak 5 ile 30 yıl vadeler ile işlem görmektedirler. Yatırımcısı için sabit faiz garantisi veren Eurobond tahvillerine, sabit faizli ya da kuponlu tahvil adı verilir. Alınan tahvil için ikincil piyasada elden çıkarabilme söz konusudur. Vade sonunu beklemek istemeyen yatırımcı, bu tahvilleri bir başka talep eden yatırımcıya üzerine kâr koymak ve vade sonundaki kârdan daha az gelir elde etmek sureti ile devir imkânı sağlayabilir.

Eurobond, getirisini ihraç edilen döviz cinsi üzerinden yaratır. Örneğin, tahvillerin ihraç şekli Euro ise vade sonundaki faiz de Euro üzerinden elde edilir. Eğer Amerikan Doları ile ihraç edilen bir ürün aldıysanız, bu durumda USD üzerinden gelir elde edeceğiniz garanti altındadır. Bir yıl içerisinde kupon adı verilen faiz ödemeleri ile yılda 2 defa ve 6şar ayda bir olmak üzere veya yılsonunda bir defada tam olarak temin edilecek şekilde faiz elde edilebilmektedir.

Daha çok yabancı yatırımcılar için ihraç edilen Eurobond tahvilleri, yine yabancı yatırımcıların nakdi yatırımlarını çekmek adına kullanılan yöntemlerden biridir. Ancak, söz konusu yabancı yatırımcıya Eurobond aldırmak kolay değildir. Zira ihraç edilen tahvillerin satın alınabilmesi ve yatırıma konu olması için temerrüt riskinin düşük olması önemlidir. Bu da tahvillerin güvenilir olması gerektiği anlamını taşır. Eğer riskli bir ülke Eurobond ihraç ediyorsa, bu durumda tahviller değerinin çok daha aşağısından satın alınmaktadırlar. Yine riskli bir ülke olarak Eurobond ihraç etmek, yüksek faiz yükünün altına girmek anlamına gelir.

Türkiye’nin Eurobond İhracı

Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak, devlet hazinesi üzerinden yabancı finansman desteği sağlanması adına ihraç edilen Eurobond’lar, Türkiye’nin Eurobond ihracı yapmasına olanak tanırlar. Bu durumda Türkiye’nin Eurobond ihraç eden ülkeler arasında olduğunu gönül rahatlığı ile söyleyebiliriz. Tıpkı iç piyasada DİBS tahvilleri gibi işlem gören bu tahviller, genel anlamda Euro ve USD üzerinden satışa çıkarılmakta ve ülkenin döviz rezervlerinin artırılması için kullanılmaktadırlar.

Eurobond Yatırımı Nasıl Yapılır?

Ülkeler, satışa sunmak istedikleri Eurobond tahvillerini, ancak piyasalarda yer alan kuruluşlar üzerinden satışa sunabilmekte ve ihraç edebilmektedirler. Bu işlem için bankalar, finansal kuruluşlar ve aracı kurumlar görev yapmaktadırlar. İhraç adına Eurobond tahvili satışa çıkarmak isteyen ülke, bu kurum veya kuruluşlar ile irtibata geçer, Eurobond’ları da bu kuruluşlara pazarlarlar. Aynı şekilde, bu tahvilleri alan kuruluşlar, tahvilleri yurt dışı piyasalarda satışa sunar ve gelir elde ederler. Eğer aracı kurum, satın aldığı Eurobond’u portföyünde bekletirse, vade sonunda garanti edilen faizi de elde eder. Ancak, aynı aracı kurum Eurobond’u satmak isterse, bu durumda ikincil piyasalarda Eurobond sayısız defa el değiştirebilir. Sizler de bir yatırımcı adayı olarak Eurobond almak ve Eurobond yatırımı yapmak istiyorum diyorsanız, bunun için pek çok aracı kurum veya Eurobond’ların ihraç edildiği bankalar ile irtibat kurabilirsiniz. Eurobond işlem saatleri, Londra Borsası’nın Türkiye’deki çalışma saatleri olan 10:00-17:00 saatleri arasında gerçekleşir. Ayrıca, Eurobondlar, en fazla 500 bin dolar kotasyon üzerinden satın alınabilmektedir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.