Fed Faizleri Artırırsa Ne Olur – Arttırmazsa Ne Olur?

0

Merakla beklenen Amerikan Merkez Bankası Fed’in faiz açıklaması yarın TR saati ile 21:00’da yapılacak. Bir süredir tüm piyasalar bu tarihe odaklanmış durumda. Özellikle altın ons fiyatları uzun bir süredir Fed’n faiz kararına odaklanmış bir izlenim çizmekte. Piyasa beklentilerinin Fed’in faiz artışı yapacağına yönelik olduğunu zaten bilmekteyiz. Peki Fed faizleri arttırır ise piyasalarda neler olur veya Fed faizleri arttırmaz bu ay ki faiz toplantısını pas geçerse piyasada ne olur ? Yine faizler artarsa dolar nasıl etkilenir ? Faizler artmaz ise dolar tl nasıl etkilenir ? Fed faizleri arttırır ise altın fiyatı düşer mi Fed faizleri arttırmaz ise altın fiyatları ne olur gibi soruların cevaplarını hep birlikte arayacağımız makalemize hoşgeldiniz.

fed faizleri arttırır mı
fed faizleri arttıracak mı

Fed Faizleri Arttırır Mı ?

Arkadaşlar öncelikle şuan ki piyasa beklentisi Fed’in yarın akşam faizleri arttıracağı yönünde. Yani Abd de faiz oranlarının 25 baz puanlık artış ile 2,25 bandına çıkarılması bekleniyor. Ancak son gelen üfe ve tüfe verileri sonrasında piyasada acaba Aralık ayında faiz artışının pas geçilmesi durumu olabilir mi ya da yarın sürpriz bir şekilde faiz arttırımı gelmeme ihtimali olur mu ? Eğer bu ihtimal gerçekleşir ise piyasalarda neler olur ? Yatırımcılar tarafından bu yönde sıkça sorular gelmekte. Özellikle de Fed kararı sonrasında altın fiyatları ne olur, altın yükselebilir mi şeklinde sıkça sorular alıyoruz.

Burada yarın için Fed’in faiz arttırımı yapmama ihtimali var mı elbette var. Ancak uzmanların yorumları ve beklentilerine bakıldığında yarın Fed tarafından faizlerin arttırılma ihtimali %100 e yakın duruyor. Yurtdışı forex piyasalarında da ülkemizde de Fed’in faizleri 25 baz puan arttıracağı görüşü hakim. Yine de eski Fed Başkanı Yellen’ın açıklamaları,  6 Kasımda Abd’de yapılacak seçimler öncesi Fed’in seçim sürecinin nasıl şekilleneceğini gördükten sonra harekete geçme isteği ve Trump ile Çin arasında yaşanan sorunlardan ötürü Fed yarın ki toplantıda faiz arttırımını pas geçer mi diye de düşünenler var.  Yani bu durumda analistler ve neredeyse bütün fon yöneticileri faizlerin arttırılacağına kesin gözü ile bakıyorlar ancak arttırmama ihtimali de yok değil diyoruz.

fed faiz arttırır ise ne olur
fed piyasaları nasıl etkiler, fed faiz arttırırsa dolar ne olur, altın ne olur, fed faiz arttırmaz ise ne olur

Fed Faizleri Arttırırsa Altın Ne Olur ?

Fed’in uzun bir süredir yıl içerisinde 4 faiz artışı yapacağını vurguladığını gözlemlemekteydik. Buna göre de yarınki faiz toplantısı ve aralık ayı faiz toplantısında faiz artışı yapmasını bekliyoruz. Beklentiler yönünde faiz artışı yapıldığında altın fiyatları ne olur, altın bu faiz artışına nasıl bir tepki verir soruları cevaplanması merakla beklenen soruların başında geliyor.

Arkadaşlar burada dikkat etmemiz gereken nokta şu, Fed faizleri arttırır ise,  piyasa beklentisi uzun dönemdir bu şekilde olduğundan zaten bu ihtimal fiyatlamaların içine girmiş durumda. Bir önceki faiz arttırımı üzerinden aylar geçti ancak o dönemden bu yana altın ons fiyatları 1360 dolar seviyesinden 1,200 dolar seviyesine kadar geriledi. Hatta o dönemde 1400 dolarlar konuşulmaya başlamış iken 1,160 dolar seviyesine kadar gerileme yaşandı. Yani altın fiyatları bu faiz artışını önceden fiyatladı. Tabi altın fiyatları zaten fiyatladı diye faizler arttığında hiç mi etkilenmez elbette ki etkilenir. Fed’in faiz artışı gerçekleştiğinde altın fiyatları yine bir miktar baskı altında kalabilir. Bu durumda altın fiyatlarında yıl içerisinde test edilen 1160 dolar destek seviyesi takip edilecek seviye olacak.

altın ne olur
fed faizleri arttırır ise altın ne olur, fed sonrası altın ons fiyatları ne olacak

Fed Faizleri Arttırır ise Fomc Açıklamaları Çok Önemli

Eğer Fed beklentiler yönünde faizleri 25 baz puan arttırır ise Fomc açıklamaları çok daha önemli bir hale gelecek. Fed başkanı Powell’ın yapacağı vurguların yanı sıra faiz arttırım kararının oy birliği ile mi yoksa herkesin katkısı ile mi alınıp alınmadığı da piyasalar için önemli olacak. Eğer ki karara itiraz eden isimler var ise bu durum dolar endeksinde yaşanacak yükselişi durdurabilir. Aynı şekilde Fomc de beklentiler yönünde yani Aralık ayında 1 faiz arttırımına daha işaret eden bir açıklama gelirse dolar endeksinde güçlenme kaçınılmaz olabilir bu durumda altın ons fiyatlarında düşüşler yaşanma ihtimali güçlenecektir.

Fomc beyanatlarında Aralık ayında faiz arttırımı ihtimali düşer ise ya da Abd ekonomisi için işlerin o kadar da iyi gitmediğine dair atıflarda bulunulur ise dolar endeksinde düşüşler yaşanacaktır. Yani Fed faizleri arttırır ancak yapılacak konuşmalarda ileriye yönelik Abd ekonomisi için olumsuz söylemler dolar endeksinde düşüşleri beraberinde getirecektir.

Kısaca Fed’in faiz artışı ile altın fiyatları nasıl bir etkileşim halinde olur diye toparlayacak olur isek;

  • Fed faizleri arttırır ancak Fomc sunumunda aralık ayında faiz artışı ihitimalini azaltır ise altın ons fiyatı yükselir.
  • Fed faizleri arttırır ve Fomc tutanaklarında Aralık ayı içerisinde de faiz artırımına vurgu yapılır ise altın ons fiyatları düşer.

Fed Faizleri Arttırır ise Dolar Ne Olur ?

Dolar tl paritesinde hareketli günler yaşanmaya devam ediyor. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın 625 baz puanlık faiz arttırımı sonrasında sert hareketlere maruz kalan dolar tl de görünüm aşağı yönlü olmaya devam ediyor. Son zamanların en yüksek faiz oranlarını sunan Türkiye, dolar kurunu bu yolla bir miktar baskı altına başarmış gibi duruyor. Ancak yine de zaman zaman gelen yükseliş atakları yaşanıyor. Bu yükselişler genellikle teknik analizlerde karşımıza çıkan bölgelerde son bulduğu için düşüşlerin devamı bekleniyor.

dolar tl ne olur
fed faizleri arttırır ise dolar kuru ne olur

6 lira altına yakın zamanda düşüşler devam edebilir mi diye bakıldığında ise karşımıza Fed çıkıyor. Yarın akşam belli olacak olan Fed faiz toplantısında ne çıkacak, faiz kararı sonrası Powell’ın ve Fomc üyelerinin açıklamaları ne yönde olacak merak ediliyor. Açıkçası dolar tl paritesinde yönü Fed’in faiz arttırımı değil Fomc açıklamaları belirleyecek gibi duruyor.

Fomc Açıklamaları Sonrası Dolar TL

Fomc üyeleri ve Fed Başkanı Powell‘ın yapacak olduğu açıklamalar ile yön bulması beklenen dolar için Fed’in faiz arttırması zaten sürpriz olmayacak. Bu nedenle faiz artışı sonrası dolar tarafında aşırı bir değerleme olmasını beklemek yanlış olur. Çünkü zaten faiz arttırımı beklentiler dahilinde ve fiyatlamaların içerisinde. Bu nedenle dolar tl paritesinin geleceğine yönelik en önemli detay Fomc açıklamaları olacaktır. Bu açıklamalar Aralık ayı faiz arttırma ihtimalinde ne gibi bir değişiklik oluşturacak burası oldukça önemli bir detay olacak. Yine fomc üyelerinden kaçının faiz artışını desteklediği de piyasa oyuncuları tarafından takip ediliyor olacak.

Kısaca Fed’in faiz artışı dolar tl paritesinin nasıl şekilleneceğini özetlemek gerekir ise;

  • Fed faizleri arttırır ancak Fomc toplantısında Aralık ayı faiz arttırım ihtimali azalır ise dolar tl düşmeye devam eder.
  • Fed faizleri arttırır ve Aralık ayı faiz arttırım ihtimali de güçlenir ise dolar kuru yükselişe geçer.

Fed Faizleri Arttırmaz ise Ne Olur ?

Gelelim asıl merak edilen soruya. Herkes Fed’in 26 Eylül’de faiz arttırımı yapmasını beklerken Fed bu faiz toplantısını pas geçer ise ne olacak. Fed faizleri arttırmaz ve aynı seviyede tutarsa fiyatlamalar ne yönde olacak ? Bu sorunun cevabı aslında basit. Fed faizleri arttırmaz ise kısa çaplı bir dolar çöküşü izleyeceğimizi söyleyebiliriz. Çünkü şuan için bütün  fiyatlamaların yarın ki faiz toplantısında faizlerin arttırılacağı yönünde olduğunu bilmekteyiz. Eğer ki yarın ki faiz toplantısında faizler aynı seviyede bırakılır ise piyasalarda dolar satışı yaşanacaktır. Fed faizleri arttırmaz ise dolar tl kuru ne olur, altın ons fiyatları ne olur sorularının cevaplarına bakalım.

Fed faizleri arttırmaz ise ;

  • Fed faizleri arttırmaz ise dolar tl kurunda sert düşüşler yaşanabilir.
  • Fed faizleri arttırmaz ise ons altın fiyatları yükselişe geçecektir.

Evet yarın itibari ile piyasaların merakla beklediği Fed gecesi yaşanacak. Özellikle de bu Fed gecesinde Aralık ayı Fed toplantısı beklentisi oldukça önemli bir rol oynayacak. Fed sonrası dolar yorumları ve altın yorumları sitemiz üzerinde paylaşılıyor olacak. Fed gecesinde bizi takip etmeyi unutmayın diyerek tüm takipçilerimize bol kazançlar diliyoruz. Fed faizleri arttırırsa dolar tl bundan nasıl etkilenir sorusuna ayrıntılı cevap veren ekonomix adresini de takip etmenizi öneririz. Yarın ki Fed gecesi öncesi güzel bir dolar analizi yapmışlar. Fed faizleri arttırırsa başlıklı makaleyi okuyarak dolar kurunda hareketleri daha kolay bir şekilde kestirebilme imkanı bulabilirsiniz.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.