Finansal Okur Yazarlık Nedir, Nasıl Olunur? Önemi ve Avantajları

0

​​​Günümüzde artık okuma yazma oranları hızla arttı. Gerek ülkemizde gerekse de dünyada okuma yazma bilmeyen kişi sayısı hızla azalmakta. Böyle bir dönemde de artık sadece ana dilimizi okuyup yazmamız günümüz dünyası için yetersiz olmaktadır. Bu nedenle artık finanstan bilgisayara birçok alan için okur yazar olmak kavramı hayatımıza girmiştir. Peki bunlardan en sık duyulanlardan birisi olan finansal okur yazarlık nedir?

Finansal Okur Yazarlık Nedir?

Finansal okul yazarlık aslında isminden de anlaşılabileceği gibi kişinin kendi finansını kontrol edebilmesidir. Ekonomi ve finans alanında temel kavramları bilmesi ve bunu hayatına yansıtması finansal okul yazarlık olarak tanımlanır. Kişinin parasını doğru kullanması ve doğru şekilde yönetmesini sağlaması finansal okul yazarlık ile mümkündür. Burada kilit nokta ise işin bilgi noktasında kalmayıp hayatına da uygulayabilmesidir. Yani paranın nasıl yönetileceğini, ay içerisinde ekonomisini nasıl sağlayacağını bilmesi kadar bunu hayatına uygulayabilmesi de önemlidir. Sadece teorik bilgide kalmayıp bunu uygulama aşamasına da geçirmelidir.

Bunun yanında finansal okur yazar kişiler farklı durumları da önceden planlamalıdır. Düzenli olarak kullandığı ürünlere gelebilecek zamlardan, yatırım yapacağı yerlere kadar birçok noktayı doğru şekilde planlaması gerekir. Plan yaparken tek bir planda sabit kalmamalı gelişebilecek durumlara göre planı esnetebilmelidir.

Finansal Okur Yazarlığın Avantajları ve Önemi

  1. Günümüzde en sık karşılaşılan sorunlardan birisi de ay sonunu getirememek yani kazandığı para ile o ayı çıkaramamaktır. Finansal okur yazar bir kişi gerekli planlarını yaparak ayın sonunu getirebilir. Gelir ve giderlerini dengeleyebilir.
  2. Finansal oku yazar bir kişi sadece anı kurtarmakla kalmaz geleceği için de plan yapar. Gerek yatırımları ile gerek birikimi ile geleceğini de garanti altına almaya çalışır.
  3. Yatırım araçları hakkında bilgi sahibidir. Hangi durumda hangi araca yatırım yapması gerektiğini bilir. Bu sayede parasını doğru şekilde değerlendirebilir.
  4. Güncel olayları sürekli takip edebilir. Gerek Türkiye’de gerekse de dünyada finans alanındaki gelişmelere hâkim olabilir. Çıkan haberleri takip ederek hangi gelişmenin sonucunda ne tür bir adım atması gerektiğini bilir.
Finansal okur yazar nasıl olunur, neden önemlidir? Ne gibi avantajlar sağlar?
Finansal okur yazar nasıl olunur, neden önemlidir? Ne gibi avantajlar sağlar?

Finansal okur yazarlık ekonomik durumumuzu yönetebilmemiz, ay içerisindeki gelir ve giderlerimizi dengeleyebilmemiz ve bunların yanında geleceğimizi de garanti altına alabilmemizi sağlar. Günümüze her vatandaş kendi ekonomisini yönetebilmelidir. Elinden geldiğince gelecek için yatırım yapabilmelidir. Bunu da ancak finans konusunda temel bilgileri edinerek sağlayabilir. Bu nedenle finansal okur yazarlık günümüzde mutlaka edinmemiz gereken yetkinlikler arasında yer almaktadır.

Finansal Okur Yazar Bir Kişi Nelere Dikkat Etmelidir?

Aslında bu sadece finans alanında okur yazar olan kişilerin değil hepimizin uyması gereken kurallardır. Ekonomik anlamda sorun yaşamamak için mutlaka aşağıdaki noktalara dikkat etmemiz gerekir.

  • Harcama yaparken gelirimizi her zaman göz önünde bulundurmalıyız. Giderlerimizin gelirimizden daha az olmasına dikkat etmeliyiz.
  • Eğer mümkün ise her ay mutlaka birikim yapmak için bir para ayırmalıyız. Bu parayı bilgimiz dahilindeki yatırım araçları ile değerlendirmeliyiz.
  • Planlarımızı sadece anı kurtarmak için değil geleceğimizi de kurtarmak için yapmalıyız. Mutlaka gelecekte ne olabilir? Sorusunu kendimize sormalı ve buna uygun adımlar atmalıyız. Yaptığımız işlemlerde sadece şu anı değil geleceği de düşünmeliyiz.
  • Harcamalarımız ve gelirimiz dahilinde bir plan yapmalıyız. Nelere ihtiyacımız var ne tür giderlerimiz var bunlar planlanmalı ve alışveriş yaparken bu planın dışına çıkılmamalı.
  • İhtiyaç listesi hazırlanırken mutlaka çıkabilecek ek masraflar da göz önünde bulundurulmalı. Örneğin bir beyaz eşyamızın bozulabileceği, varsa aracımızın bozulabileceği, o ay içinde bir düğün vb. gibi ekstra masraf çıkarabilecek bir etkinliğin olabileceği mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Bu gibi durumlar için olabildiğince para ayrılmalıdır. Ayrılan bu para da plana dahil edilmelidir.

Kimler Finansal Okur Yazar Olabilir?

Hepimiz. Evet çok kısa bir cevap olacak ama hepimiz finansal okur yazar olabiliriz. Hatta olabiliriz değil olmalıyız. Hepimizin kendi ekonomimizi yönetebilme yeteneğine özellikle de şu dönemlerde sahip olmalıyız. Gelir ve giderlerimizi kendimiz kontrol edebilmeli, elimizdeki bir parayı nasıl değerlendirebileceğimizi bilmeli, hangi yatırım araçlarını ne şekilde ve ne zaman kullanmamız gerektiği hakkında fikir sahibi olmalıyız. Finansal okur yazarlığa sadece teknik bir konu olarak bakılmamalıdır.

Gelir ve giderlerimizi dengeleyebilmemiz bile özünde bir finansal okur yazarlıktır. Bu nedenle bu konuda kendimizi geliştirmeliyiz. Bu konuda kendimizi geliştirmek için internet kaynaklarını kullanarak ücretsiz bir şekilde de bilgi edinebiliriz. Özellikle temel konular hakkında fikir sahibi olabiliriz. Böylelikle en azından elimize geçen bir parayı nasıl değerlendireceğimizi, gelirimizle giderimizi nasıl eşitleyebileceğimizi, acil bir durumda para ihtiyacımızı nasıl karşılayabileceğimizi biliriz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.