Gamestop Nedir, Gamestop Hisseleri Neden Yükseldi?

0

Coronavirüsün hızlı bir şekilde yayılmaya başlanması ve neredeyse tüm dünya ülkelerinde karantina uygulamalarının yapılması, insanları evde kalmak zorunda bıraktı. Böylelikle, bazı sektörlerde ciddi bir gelir kaybı yaşanırken, bazı sektörlerse gelirlerini katladı ve ekonomik açıdan çok daha güçlü bir hale geldi. Bu dönemde evde kalan insanların, en büyük uğraşlarından bir tanesi de elektronik cihazlar oldu. Bu sayede oyun sektöründe ciddi bir büyüme gerçekleşti. Oyun üreticilerinin hisseleri göz ardı edilemeyecek seviyede değer kazanırken, bunlar arasından son birkaç günde olağan üstü bir hızla yükselmeye başlayan Gamestop hisseleri öne çıkıyor. Geçtiğimiz sene, 4 dolara kadar düşen hissenin fiyatı birkaç gün içerisinde yüzde 8 bin değer kazandı ve 347 dolara kadar yükseldi. Peki, bu yükselişin ardındaki sebepler ne?

Pandemi koşulları nedeniyle oyun sektörünün değer kazanmasını sebep olarak göstermek, çok doğru bir yaklaşım değil. Çünkü bu noktada genellikle dijital ortamlardan satış yapan firmaların ciddi anlamda değerlendiği görülüyor. Gamestop ise oyun ekipmanları ve oyunlar satan, birçok şubeye sahip bir firma.

Gamestop Hisseleri Nasıl Yükseldi?

Gamestop hisselerinin yükselmesinin nedenleri konusuna baktığımızda birçok küçük yatırımcının bir araya gelerek, güçlü hareketler oluşturmaları ana sebep olarak karşımıza çıkıyor. Reddit’te toplanan birçok küçük yatırımcı, hatta birçoğu ilk yatırımını yapan birçok insan, batışa doğru sürüklenen Gamestop’un hisselerine rağbet göstermeye başladı. Ardından hızla popüler bir hale gelen hisseler, birkaç gün içerisinde olağan dışı bir yükselme gösterdi. Ayrıca, Gamestop hisselerinin yükselmesi küresel borsalar üzerinde de farklı etkiler yarattı.

Şu anda da tartışmalara konu olan Melvin Capital Management, Gamestop hisselerinin bu şekilde yükselmesinden neredeyse 2 milyar dolar zarar etti. Ayrıca birçok fonunda, aynı şekilde ciddi zararlara uğradığını söylemek mümkün. Zararlarını kapatmak isteyen yatırım – fonlama şirketleri ise farklı hisselere yöneldi. Özellikle de Amazon ve Apple hisselerinde satış emirlerinin arka arkaya gelmesi ile birlikte küresel büyüklükte olan bu iki firmanın hisselerinde, düşüşler meydana geldi.

Kısacası, Reddit’te bir araya gelen küçük yatırımcılar dünyada bir ilke imza attılar ve ufak yatırımların bir araya gelerek, küresel bir etki yaratmasını sağladılar. Hatta birçok yerde de ‘küçük yatırımcılar, büyük finans kuruluşlarını alt etti’ gibi yorumlar yapıldı. Peki, bu yükseliş devam edecek mi?

Gamestop Hisseleri Yükselmeye Devam Eder mi?

Gamestop hisseleri yükselecek mi sorusuna cevap vermek oldukça güç. Çünkü neredeyse daha önce hiçbir örneği yaşanmamış olan bir durumla karşı karşıyayız. Aynı gün içerisinde 126 dolara kadar düşen hisse, 492 dolar seviyelerine kadar tekrardan yükseldi ve borsayı düşüşle kapattı. Yani, büyük bir dalgalanmanın olduğunu söyleyebiliriz. Bu noktada, yükselişin devam edip etmeyeceği konusunda en önemli hususun küçük yatırımcılarının tavrının ne şekilde olacağı diyebiliriz.

Bu ‘inatlaşma’ devam eder ve küçük yatırımcılar, Gamestop hissesi satın almaya devam ederse yükselişin devam etmesini söyleyebiliriz. Fakat, ciddi şekilde zarara uğrayan büyük finans kuruluşlarının bu tutumları da oldukça önemli olacak.  

Bazı yatırım kurumları artık Gamestop emirlerini durdurma kararı almaya başladı ve bu durum hissenin yükselişini durdurmuş gibi görünüyor ancak yeniden emir alımına başlamasıyla yükseliş hareketinin devam edebileceği analistler tarafından belirtiliyor.

Gamestop’dan Sonra Sırada DogeCoin mi Var?

Dhaa önce Elon Mus tarafından paylaşılan Dogecoin yaklaşık 1 ay sonra yatırımcısına %800 üzerinde bir getiri sağladı. Bir günde zengin olan binlerce insan olduğu tahmin ediliyor. Bu nedenle sosyal medya ve finans piyasaları çalkalanıyor. Servetine servet katan ve oldukça düşük sayılabilecek rakamlarla ev araba parası kazanan traderlar ortalığı ayağa kaldırmış durumda. Dogecoin’de yaşanan bu hareketin arkasında Gamestop hareketini başlatan ekibin olduğu iddia ediliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.