26.04.2021 | Dolar Ne Olur, Altın Ne Kadar? Güncel Analiz ve Yorumlar

0

26.04.2021 Pazartesi gününden herkese merhaba, Yeni haftada piyasaları neler bekliyor, bugünün öne çıkan gelişmeleri neler, ABD’nin sözde ermeni soykırımını tanıması sonrası dolar nasıl fiyatlanıyor, altın ne kadar oldu gibi soruların tüm cevapları yazımızda yer alıyor.

Dolar Ne Olur? Güncel Gelişmeler (26.04.2021)

ABD’de Başkan Biden, sözde ermeni soykırımını tanıdığını açıkladı. Bu durum TL üzerinde hafta açılışında negatif bir baskıya neden oldu ve şu sıralarda dolar kuru 8,43 seviyesine kadar çıkmış durumda. Daha önce gördüğü tarihi zirve olan 8,58 seviyesine gidecek mi merak konusu. Burada 8,50 seviyesi kritik bir öneme sahip. Buranın kırılması halinde kurda yukarı yönlü ataklar hız kazanabilir ancak özellikle Borsa İstanbul’un açılması sonrasında kurun 8,45 altında kalması yeniden bir geri çekilmeye neden olabilir. Burada Borsa İstanbul tarafında yaşanacak fiyatlamalarda kur üzerinde etkili olabilecek gibi görünüyor.

Türkiye’de açıklanacak ekonomik veriler kapasite kullanımı ve imalat güveni verileri ancak bugün çok fazla veri odaklı bir fiyatlama olması da beklenmiyor. Yurtdışında piyasalar pozitif bir fiyatlama ile yeni haftaya başlıyor.

Kripto para piyasalarında yukarı yönlü hareket hakim, borsalarda da yukarı yönlü hareketler devam etmekte. Tabi BIST tarafında beklenti ise aşağı yönlü ancak BIST’ın de gün içerisinde yeniden yukarı dönme potansiyeli olabilir, Borsa İstanbul’un günü yükselişle kapaması doların da belini bükecek bir gelişme olabilir. Zaten bir çok olumsuzluğun fiyatlandığı düşünülen Borsa İstanbul’da kısa bir geri çekilme sonrası yukarı dönebileceği beklentisi hakim diyebiliriz.

Altın Ne Kadar Oldu? Güncel Analiz (26 Nisan 2021)

Altın fiyatları yeni haftaya yükselişle başladı. Bunda düşen dolar endeksinin etkisi büyük. ABD 10 yıllıklar 1,55 üzerinde fiyatlanıyor. Dolar endeksi ise 90,70 seviyesine kadar gerilemiş durumda. ABD Başkanı Putin ile Biden arasında 15- Haziran tarihi gibi bir görüşme olabileceği beklentisi hakim ve Rusya’nın Ukrayna sınırından askerlerini çekmeye başladığı haberleri de bir savaş veya çatışma ihtimalinin giderek azaldığını gösteriyor. Bu piyasalar için pozitif olsa da altın için o kadar da olumlu bir haber değil aslında.

Gram altın tarafında dolar kurunda yaşanan yukarı yönlü hareketlerden kaynaklı bir yükseliş hakim. Doların 8,40 üzerine çıkması ile beraber gram altın fiyatı da 480 lirayı aştı. Şu an için kuyumcularda gram altın satış fiyatı 483 lira seviyesinde bulunuyor.

Bugün için ekonomik takvimde Almanya IFO ve ABD Çekirdek Dayanıklı Mal Siparişleri verileri piyasalar tarafından izleniyor olacak. Bu veriler dolar endeksi üzerinde etkili olabileceğinden altın yatırımcılarının takip etmesinde fayda olacaktır diyerek, geçelim günün öne çıkan uzman yorumlarına..

IŞIK FX – Dolar Yorumu – 26.04.2021

Son 7 gündeki alıcılı kapanış sonrasında, yeni haftaya da yukarı yönlü ataklar ile başlayan USDTRY’de, şuan için 8.41 seviyesi üzerinde fiyatlama görülmekte. Günün devamında da görülebilecek yukarı yönlü ataklarda teknik olarak; 8.45-8.48 direnç bariyeri kritik olacak.

Öyle ki, buranın da kalıcılıkla aşılması halinde; yukarı yönlü hareketlerin daha fazla ivme kazanması söz konusu olabilir. Öte yandan, kurda yeniden oluşabilecek TRY lehine işlemlerde ise; 8.34, 8.28 ve 8.22 destek noktaları takibimizde olacak.

İnfo Yatırım – Dolar Yorumu – 26.04.2021

Cuma günü yurtiçinde piyasalar Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle kapalıydı. Fakat küresel piyasalarda geçen işlemlerde TL’nin üzerindeki baskılar bir miktar daha sürdü. Bu baskılar ile birlikte USDTRY paritesi 8.40 seviyelerini test etse de haftayı 8.35 seviyelerinde kapattı. Böylelikle TL geçtiğimiz haftayı dolar karşısında yüzde 3’ün üzerinde değer kayıpları ile kapadı. Diğer yandan TCMB Başkanı Kavcıoğlu Cuma günü katıldığı programda; rezerv konusu tartışılırken o günkü şartların değerlendirilmesi gerektiğini, Merkez Bankası hakkında konuşulurken özen göstermek gerektiğini belirtti.

Yeni haftanın ilk işlem gününe piyasalar yurtiçinden gelecek olan ekonomik veriler ile başlayacak. 10:00’da yurtiçinden gelecek olan Kapasite Kullanım Oranı ve İmalat Güveni ekonomik verileri TL varlıklarında volatiliteyi bir miktar artıracaktır. ABD kanadında ise Başkan Joe Biden’ın sermaye kazançlarını vergilendirmeye yönelik planları basına sızarken, bu haber akışları dolar endeksinde baskıların oluşmasına neden oldu. Fakat TL burada negatif ayrıştı.

ABD kanadında ise gün içerisinde TSİ 15:30’da açıklanacak olan Dayanıklı Mal Siparişleri verisi açıklanacak. Veri ile birlikte dolar endeksinde volatilite artacaktır. USDTRY paritesini teknik olarak incelediğimizde 8.48262 ve 8.58033 seviyeleri direnç noktaları olarak; 8.35010 – 8.25092 – 8.00312 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Ahlatçı Yatırım – Altın Analizi- 26.04.2021

Ons Altın’da görülen yukarı yönlü hareket kuvvetleniyor. ABD 10 yılık tahvil faizlerinde görülen geri çekilme Altın fiyatlarına olumlu yansırken dolar endeksinde görülen geri çekilme hareketi destekliyor. Küresel ölçekte artan vaka sayılarının ardından Ons Altın, güvenli liman özelliğini pekiştirdiği görülüyor.

Teknik açıdan incelendiğinde yukarı yönlü hareketin devam etmesi durumunda 1790 ve 1800 $ direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekiyor. Satış baskısının devam etmesi halinde ise 1775 ve 1765 destek seviyeleri yakından izlenecek.

IŞIK FX – Altın Analizi – 26 Nisan 2021

Yukarı yönlü hareketlerin devamlılığı açısından kritik olan 1794-1814 bariyerini takip ettiğimiz ONS ALTIN’da, önceki 3 gündeki denemeler başarısız olmuş ve Cuma günü 1776 USD civarında kapanış görülmüştü.

Yeni haftaya kısmen alıcılı başlayan emtiada, yukarı yönlü hareketlerin devamı halinde yeniden 1794-1814 arasındaki bölgeyi izlemeye alacağız. Olası geri çekilmelerde ise; 1776-1769 destek bariyerini bir kez daha takip edebiliriz.

Ahlatçı Yatırım – Gram Altın Yorumu – 26 Nisan 2021

Dolar/TL’de görülen yukarı yönlü hareket ile birlikte yükselişini kuvvetlendiriyor. Ons Altın, artan Covid-19 vakaları ile birlikte yükseliş trendine devam ederken Dolar endeksi ve ABD 10 yıllık tahvil getirilerinde görülen geri çekilme olumlu etkisini sürdürüyor. Hafta içerisinde yaşanacak olan gelişmeleri yakından takip edeceğiz.

Gram Altın’da yukarı yönlü hareketin devam etmesi durumunda 485 ve 490 TL direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekirken aşağı yönlü bir hareketin olması durumunda ise 480 ve 475 TL destek seviyeleri aşağı yönlü hareket için önem arz ediyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.