27.04.2021 | Dolar Kaç Lira? Altın Ne Olur? Güncel Piyasa Analizleri

0

27 Nisan 2021 Salı sabahından herkese merhaba. Dün Kabine toplantısı alınan karar neticesinde Türkiye perşembe günü akşamı itibari ile 18 günlük bir tam kapanma sürecine girme kararı aldı. Bu beklenen bir gelişmeydi çünkü aksi takdirde geçtiğimiz sene olduğu gibi turizm sektöründe ciddi bir kayıp yaşanma ihtimali yüksekti.

Alınan kararın piyasalara olumsuz bir etkisi olur mu sorusu gündemdeydi ancak zaten bir çok olumsuzluğu fazlasıyla fiyatlamış olan TL bacaklı varlıklar, bu karara olumsuz bir tepki vermediği gibi, dün gün içerisinde oluşan pozitif havayı da devam ettirecek gibi görünüyor.

Dolar kuru güne 8,25 seviyesinden başlıyor. Borsa İstanbul’un da güne alıcılı bir başlangıç yapması bekleniyor. Gelen tam kapanma kararı özellikle gıda sektörü hisselerine olumlu yansıyabilir görüşü piyasalarda hakim olan görüş.

Altın fiyatlarında da 1,780 dolar civarında fiyatlamalar sürüyor. Ons altın fiyatı dün 1,770 dolar altına gerilemiş ancak kalıcı olamamıştı bu sabah itibari ile yeniden 1,780 dolar seviyesi civarında bir fiyatlama mevcut.

Dün 480 lirayı aşan gram altın ise, dolar kurunda yaşanan geri çekilmeyle 470 liranın altına kadar gevşemiş durumda diyerek geçelim günün öne çıkan uzman yorum ve analizlerine..

İktisatbank – Piyasa Haberleri – 27.04.2021

 • ABD Başkanı Biden’ın 1915 Ermeni olaylarının “soykırım” olarak nitelendirmesi sonrasında, dün Türk mali piyasaları tahmin ettiğimiz doğrultuda temkinli ve volatil bir seyir izledi.
 • Hatırlanacağı üzere, seçim döneminde, Türkiye aleyhine bir üslup kullanan Biden’in, 24 Nisan’ın yıldönümünde, “büyük trajedi” yerine “soykırım” nitelendirmesinde bulunmasının arkasında, bir taşla pek çok kuşu vurmak isteme gayretinin yattığının düşünüyoruz.
 • Ermeni-Azerbaycan geriliminde rengini belli etmek, ABD iç siyasetinde S-400 mevzusu sonrası Türkiye aleyhine gelişen tepkilere karşı bir hamlede bulunmak ve belki de Sn. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı yıpratmak (bunun daha önce de yapmıştı)…
 • Neresinden tutarsak tutalım, ABD’ye karşı sempati duyan belki de bir avuç Türk insanının da artık bu duygularını kaybettiği aşikar. Mali piyasaların gözlüğünden konuya yaklaşırsak, korkulduğunun aksine, Sn. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD Başkanına şimdilik “Ey Biden!” çıkışında bulunmaması, dün Türk mali piyasalarında var olan bozulmayı sınırlı tuttu.
 • ABD ile olan ilişkilerin bundan sonra nereye evrileceğini test etmek açısından Mayıs ayında başlayacak Halkbank davası ile Haziran ayında Nato zirvesi kapsamında bir araya gelecek Erdoğan-Biden görüşmesini takip edeceğiz.
 • Dün, sabah saatlerinde, ilk tepki olarak, USDTRY kuru, Başkan Ağbal’ın görevden alındığı 8,4850 zirvesini tekrar test ederek günü başladı. Sonrasında ise, ekonominin sancılı bir süreçten geçtiği ve haliyle kırılgan olduğu düşünülürse, Türkiye cephesinden gelen tepkinin şimdilik ‘sessizlik’ üzerine kurulması ve ABD-Türkiye ilişkilerinde bozulmanın sınırlı kalacağı beklentisi, kur cephesinde yüksek ateşi hızla düşürdü.
 • USDTRY kurunun 8,30 seviyesini altında günü kapatması ile, BIST100 endeksi günü %2 yükselişle tamamladı. Kur cephesinde, doğrulamaya muhtaç olsa da, kamu bankalarının piyasada boy gösterdiğini işittik. Önümüzdeki günlerde de, Türk mali piyasalarındaki yüksek volatilitenin korunacağını tahmin ediyoruz.
 • Dün baş döndüren trafiğin arasında, İngiliz Sunday Express gazetesinin geçtiği habere göre, AB prangalarından kurtulan İngiltere’nin, KKTC’yi resmi olarak tanımayı değerlendirdiğini okuduk. Bu kapsamda, Cenevre’de bugün BM öncülüğünde, Kıbrıslı taraflar ve garantör ülkeler Türkiye, Yunanistan ve İngiltere’nin de katılımıyla düzenlenecek 5+BM formatındaki Kıbrıs konulu gayri resmi toplantı öncesinde, patlak veren ama teyide muhtaç bu haber, Türk Mali piyasalarında konuşuldu.
 • KKTC cephesinde görüştüğümüz resmi ağızlara göre, garantör ülke konumundaki İngiltere’nin Kıbrıs Rum Kesiminde üsleri olduğu düşünülürse, BM’den bağımsız hareket etmesinin kolay olmayacağı düşüncesi ağır basıyor. Bu minvalde, konuyu yakinen takip etmekle birlikte, Sunday Express’in haberinin bir miktar şüphe doğurduğunu; şu aşamada ‘tanıma’ yerine, ‘doğrudan uçuşların’ başlamasının daha gerçekçi bir açılım olacağını düşünüyoruz.
 • Dün sonuçlanan kabine toplantısı ardından Sn. Cumhurbaşkanı Erdoğan, pandemi ile mücadele kapsamında 29 Nisan Perşembe günü 19.00’dan 17 Mayıs 05.00’e kadar tam kapanma kararı alındığını açıkladı. Bu adım ile günlük vaka sayısının 5000’in altına indirilerek turizm sezonunun kaçırılmamasının hedeflendiği düşünüyoruz.
 • Pandemi ile mücadelede, aşı faaliyetlerinde ve erken izolasyon önlemlerinde başarılı olan ülkelerin hisse senedi piyasaları, haliyle büyümede ön cephede yer alacakları beklentisi ile pozitif ayrışıyor.
 • Tarımsal cephede, emtia fiyatlarında yükselişin ivme kaybetmeden devam ettiğini görüyoruz. Pandemide en kötünün geride kaldığı algısı ile başlayan arz yönlü kaygılar, buğday, mısır ve soya fasulyesinde son yılların en sert yükselişine neden olurken (bunun da adı enflasyon), kıymetli madenlerde ise halen daha yatay seyrin koruması, temel analizle açıklamada yetersiz kalıyoruz.
 • Altının ons fiyatı bebek adımları ile de olsa yukarıda 1,850 dolar motivasyonu ile zemin kuvvetlendirmeye çalışırken, gümüşün ons fiyatı da benzer bir şekilde 50 günlük ortalamaların geçtiği 26 dolar seviyesinin üzerinde tutunuyor. Her ikisi için de tonumuz pozitif.
 • Elektrikli araç üreticisi Tesla, diğer otomobil üreticilerine çevre kredisi satışlarında yaşanan sıçrama ve Elon Musk’ın şirket bilançosuna almış olduğu bazı bitcoinleri satarak ($110 milyon kar) beklentilerin üzerinde ilk çeyrek bilançosu sunduğunu not edelim.
 • Küresel mali piyasalarda ise genel hatları ile iyimserlik sürüyor. Risk iştahının göstergesi olan ABD Nasdaq borsası geceyi %1’e yakın yükselişle tamamladı. Yeni gün başlangıcında Asya piyasalarında hafif çaplı düşüşler görülürken, Pasifiğin diğer ucunda hava ılımlı.
 • Mali piyasaların gündeminde bugün ABD tüketici güven endeksi bulunuyor. Gözler ise yarın FED’in olağan toplantısında olacak.

Piramit Menkul – Dolar Analizi – 27.04.2021

Dolar/TL kurunda dünkü işlemlerde 8,2775-8,4854 bandında satıcılı hareket edildi. Gün içinde 8,40 seviyesinin aşağı yönlü geçilmesi ile kur, satışlarla karşılaştı.

Kısa vadeli yönde takip ettiğimiz 5 günlük AO’sı 8,29 ve 22 günlük AO’sı 8,17 seviyelerinde gerçekleşti. Dolar/TL’de teknik açıdan 8,20- 8,35 dışındaki kapanışlar kısa vadeli yönde belirleyici olabilir.

IŞIK FX – Dolar Analizi – 27.04.2021

USDTRY’de; son 1 haftalık alıcılı işlemlerin ardından, pazartesi günü Asya seansında 8.48’li seviyelerin test edilmesinin ardından TL lehine işlemlerin ön plana çıktığını izledik.

Şuan için de 8.28 civarından dengelenme devam etmekte. Yeni günde de TL’nin değer kazanması durumunda; 8.22 ve 8.18 bölgesine kadar geri çekilmeler görmemiz mümkün olabilir. Öte yandan, olası yukarı yönlü hareketlerde ise; 8.36 ve 8.40 seviyelerini yeniden takip edeceğiz.

IŞIK FX – Altın Yorumu – 27.04.2021

Son günlerde kritik 1775 destek bölgesi üzerinde kalmaya devam eden ONS ALTIN’ da, 1780 seviyelerinden işlem görmeye devam ediyor. Yeni güne kısmen alıcılı başlayan emtia, yukarı yönlü hareketlerin devamı halinde yeniden 1794-1814 arasındaki bölgeyi izlemeye alacağız.

Olası geri çekilmelerde ise; 1775-1769 destek bariyerini bir kez daha takip edebiliriz.

Ahlatçı Yatırım – Altın Yorumu – 27.04.2021

Küresel ölçekte artan vaka sayılarının ardından Ons Altın, güvenli liman özelliğini pekiştirdiği görülüyor. Dün kısmen yatay bir seyir izleyen Ons Altın’da Dolar Endeksi ve ABD tahvillerindeki yatay seyirle birlikte tekrardan yukarı yönlü seyrin oluşması bekleniyor.

Teknik açıdan incelendiğinde yukarı yönlü hareketin devam etmesi durumunda 1790 ve 1800 $ direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekiyor. Satış baskısının devam etmesi halinde ise 1775 ve 1770 destek seviyeleri yakından izlenecek.

Alan Yatırım – Borsa Yorumu – 27.04.2021

Borsa İstanbul’da BIST100 endeksi global risk iştahının ve tepki alımlarının etkisiyle haftanın ilk işlem gününü %2.14 değer kazancıyla 1,374 puandan tamamladı. Dolar TL kurundaki dalgalı seyre karşın endeks gün boyunca pozitif bir görünüm sergiledi.

Yurt içinde dün açıklanan tam kapanma kararının detayları ve yansımaları izlenirken önemli bir veri akışı bulunmuyor. 200 günlük ortalamadan gelen tepki alımlarının 1,400 puan seviyelerine kadar sürmesi beklenebilir. Hisse bazında ayrışmalar yaşanabilir. Endekste geri çekilmelerde ise 1,360 puan seviyesi takip edilecektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.