Güncel Döviz Kuru, Altın, Borsa ve Kripto Para Yorumları – 24.06.2021

0

Dolar kurunda dün geri çekilme 8,60 seviyesinin altına kadar devam etti. Ancak buradan gelen tepki alımları ile doların bu sabah 8,65 seviyesi üzerinde fiyatlandığını görmekteyiz. Dün, gün içerisinde Türkiye’nin yeni bir swap anlaşması yapacağına dair haberler geldi. Buna göre ilk etapta Azerbaycan ile sonrasında ise İngiltere, Güney Kore gibi ülkelerin bulunduğu listeden yeni bir swap anlaşması haberi daha gelebilceği belirtildi. Reuters’a dayandırılan bu haber piyasalarda önemli bir etkiye sebep olmadı.

Borsa İstanbul tarafında yukarı yönlü seyir devam etmekte. Hisselerin geneline yansıyan bir yukarı yönlü hareket olmasa da, BIST100’ün yönünün şu an için yukarı göründüğü söylenebilir. Bugün ABD’de açıklanacak olan bankaların stres testi sonuçları sonrasında küresel hisse senedi piyasalarında nasıl bir yön tayini olacağı merak edilmekte.

Dün Bitcoin tarafında bir toparlanma yaşandı. Altcoinlerde ise çok daha sert yükselişler yaşandı. Ancak bu yükselişler şu an için piyasalarda satış fırsatı olarak değerlendirilmek istenebilir. BTCUSD için 35 bin dolar seviyesi üzerine geçilmediği sürece aşağı yönlü hareketler yeniden oluşabilir.

Bugün ABD’de açıklanacak olan büyüme verisi, hemdolar hem altın hem de borsalar için kritik öneme sahip olacak. Özellikle FED üyeleri ve ABD Hazine Bakanı Yellen’ın açıklamalarından negatif etkilenen ons altın, bugünkü verilerle yeniden yukarı bir hamle yapabilecek mi diye yatırımcılar merak içerisinde. Bu nedenle hem büyüme hem de ABD’de işsizlik maaşlarından yararlanma başvuruları dikkatle takip edilmelidir diyerek geçelim günün öne çıkan uzman yorum ve analizlerine.

İktisatbank – Piyasa Haberleri – 24.06.2021

 • Son iki gündür, Türk mali piyasalarında adını tam olarak koymakta zorlandığımız bir iyimserlik eğilimi hakim. Dün de bültenimizde belirttiğimiz üzere, ABD’den Türkiye’ye gelecek olan heyetin kaldırdığı bir toz bulutu mu olduğunu sormuş, ama heyetin çantasında Afganistan işbirliği mevzusunun olduğunu Savunma Bakanlığı teyit etmişti.
 • ABD, Afganistan’dan 11 Eylül’e kadar tamamen çekilme planına bağlı olduğunu açıklarken, ABD’nin Afganistan’da açtığı alanı Türkiye’nin doldurmasına ve bir hususta bir mutabakat çıkacağına kesin gözüyle bakılıyor. Pentagon yetkililerinin bu kapsamda Türkiye’de temasları devam ediyor.
 • Öte yandan, küresel mali piyasaların da, yavaş da olsa, FED’in neden olduğu olumsuz havayı üzerinden atmaya başladığını not etmek gerekiyor. Amerikan heyetinin yarattığı iyimserlik küresel iyimserlikle birleşince, Türk mali piyasaları iki gündür kayıplarını törpülemeye başladı Umarım, tıpkı Nato Zirvesi öncesi olduğu üzere, yine haberler dedikodu ekseninde kalmaz. Yaşanan iyimserlik tam anlamıyla bizleri tatmin etmese de, Nato Zirvesi öncesi yaşanan iyimserlikte aldığımız USDTRY uzun pozisyonlarımızın bir kısmını bugün hafifletmeyi düşüneceğiz. ABD ile ilişkilerde yeniden olumlu anlamda bir kıvılcım olabilir mi?
 • Dün bültenimizde, TCMB Başkanı Kavcıoğlu’nun banka genel müdürleri ile yaptığı toplantıdan söz etmiş, Katar ve Çin ile yapılan (15+6) milyar USD büyüklüğünde swap ardından yeni ülkeler ile de swap konusunun gündeme geldiğini paylaşmıştık. Reuters haberine göre, yeni ülkeler arasında Azerbaycan, Malezya, İngiltere ve Güney Kore’nin adı geçiyor.
 • Takdir edersiniz ki, İngiliz Sterlin’i dışında diğer ülkelerin para birimleri konvertibl değil. Biraz açmam gerekirse, mesela Çin Yuan’ı veya Katar Riyali le yapılan swap işlemleri karşısında TCMB TL veriyor. Alınan bu dövizler, TCMB’nin bilanço içi varlıklarında USD karşılığı ile gösterilerek rezervlere görsel bir güzellik (makyaj) olarak yansırken (pratikte hiç bir işe yaramıyor), bilanço dışı kalemlere ise yükümlülük olarak (alınan dövizler emanet ve vadesinde geri ödenecek) yansıyor. İki para birimi arasındaki faiz makası ise işlemin fiyatını oluşturuyor. Swap işleminin finansal istikrar açısından olumlu bir adım olduğunu söylemek şu anda oldukça zor.
 • Hülasa, hafta başı 8,78 seviyesinden işlem gören USDTRY kuru, dün 8,60 seviyesine kadar gevşeyerek garip ama adını koymakta zorlandığımız bir iyimserliğe büründü. Bir haberin geleceğini düşünmekle birlikte ne çıkacağını da bilemiyoruz! Haber akışında, Türkiye’ye yönelik göçmen anlaşması kapsamında AB’nin 3,5 milyar Euro fonu değerlendirmeye alması dikkatimizi çekti. AB Liderler Zirvesi bugün başlıyor. Zirve’den Türkiye ile ilgili çıkacak kararlar yakından takip edeceğiz. Küresel piyasalardaki iyimserliğe rağmen, BİST100 endeksi dün günü %0,5 düşüşle tamamlarken, tahvil faizlerinde ise bir miktar düşüş yaşandı.
 • ABD’de FED yetkilileri piyasa tepkisinden çekinerek ılımlı açıklamalar ile yara sarmaya çalışırken, dün ABD’de açıklanan imalat sanayi PMI rakamının rekor düzeyde gerçekleşmesi, haliyle enflasyon kaygısını yeniden akıllara getirerek bu kadar büyük bir teşvik paketine ihtiyaç duyulup duyulmayacağını bir kez daha sorgulattı.
 • Bu minvalde, dün gün içinde saman alevi tarzında parlayan altın ve gümüş günü önemli bir değişim göstermeden tamamladı. Her iki varlık sınıfında da geçen haftalara pozisyon değişikliğine gitmiştik. Oldukça kalabalık pozisyona sahip olduğumuz gümüşü 28 dolar seviyelerinde satarak yerine enerji sektörü ETF (borsa hisse senedi fonu) aldığımızı bir kez daha hatırlatalım. Gümüşe yönelik gönül bağımız var! Satış baskısı bittiği zaman, ilk fırsatta, yeniden uzun pozisyon açacağız.
 • Brent cinsi petrolün varil fiyatının 75 doların üzerine yerleşerek 78-80 dolar hedefimize doğru ilerleyeceğine artık kesin gözüyle bakıyoruz. EIA dün petrol stokları verisini açıklandı. Veriye göre ham petrol stokları 7,6 mio varil azaldı (Beklenti 4,1 mio varil azalması yönündeydi). Son haftalarda, büyük miktarda stok azalışına şahit oluyoruz! Takdir edersiniz ki, enerji fiyatlarının yukarı yönelmesi, net enerji ithalatçısı olan Türkiye’nin cari açık ve enflasyonla ‘savaşını’ olumsuz etkileyecek!
 • İngiltere Merkez Bankası (BoE)’nin bugün sonuçlanacak olağan Haziran ayı faiz toplantısına dikkat etmekte fayda görüyoruz. Son açıklanan manşet TÜFE enflasyonu %2,1 ile BOE’nin %2,0 hedefinin de üzerine çıktı. Ekonomistlerin yaptığı son anketler, enflasyonun bu yıl %3 olmasını beklediklerini gösteriyor (BOE’nin %2,5 olan tahmininin de üzerinde).
 • Halihazırda, bugün 895 milyar sterlin olan tahvil alım programının akıbeti veya %0,10 olan politika faizine yönelik komite üyelerinin (9 kişi) nasıl bir renk sergileyecekleri merak ediliyor. Karar yine 9-0 oy ile mi alınacak, yoksa bazı üyeler ultra gevşek para politikası duruşundan çıkmak için FED gibi artan enflasyon karşısında sahanın diğer tarafına mı geçmek isteyecek?
 • Geçen hafta, FED toplantısı ardından esen sert rüzgarların USD aleyhine açılan pozisyonların kapanmasına neden olduğunu paylaşmıştım. Akabinde, GBP/USD paritesi 1,41’li seviyelerden 1,38’in altına gevşemiş, ama bu eğilim kalıcı olmamıştı. Bir tarafta FED yetkililerinin piyasa tepkisinden çekinerek hafif de olsa geri adım atmaları, kısmen de BoE toplantısına yönelik beklentiler bu eğilimde etkili oldu.
 • Şayet bugün BoE’nin tahvil alımıyla ekonomiye verdiği desteği ufak adımlarla da olsa kapatma, tamamen sonlandırma (etkisi büyük olur) veya vadesi gelen tahvilleri yenilememe gibi seçeneklerden birini seçerse, GBP/USD paritesinin hızlıca yeniden 1,41 / 1,42 aralığına yükselebileceğini düşünüyoruz.
 • Sene sonu raporumuzda dile getirdiğimiz üzere, GBP/USD paritesinde, 1,40-1,45 bandında uzun vadeli tercihimiz USD olacaktır. BoE baş ekonomisti Haldane, geçen haftaki konuşmalarında ucuz paranın varlık fiyatlarını yukarı ittirdiğini ve enflasyon riskinin artık yukarı yönlü olduğunu ifade etmişti. Tahminimiz, pimi ilk çekecek bankanın İngiltere olacağı yönünde!
 • FED yetkililerinden gelen tansiyon düşürücü veya ılımlı açıklamalar sonrası küresel mali piyasalarda var olan satış baskısı hafifledi. ABD borsaları geceyi neredeyse yatay tamamlarken, bu sabah Asya piyasalarında ve ABD borsalarının vadeli işlemlerinde ılımlı bir başlangıç görüyoruz.
 • Veri takvimini bugün ABD’de 1Ç büyümesi ve FED üyelerinin konuşmaları süslüyor. Her yerde her zaman FED var! Öte yandan ABD’de banka stres testlerinin sonuçları açıklanacak. İçeride her hafta Perşembe günü olduğu üzere, TCMB’nin haftalık para ve banka bülteni, menkul kıymet raporu; makro cephede ise kapasite kullanımı ve reel sektör güveni açıklanacak. Ayrıca, PPK toplantı tutanakları takip edilebilir.

İnfo Yatırım – Dolar Yorumu – 24.06.2021

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 8.72 seviyelerinde başlangıç yapan USDTRY paritesinde hafta içerisinde kademeli aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Bu hareketlenmeler ile birlikte 8.60 seviyesinin altına sarkmalar yaşanan paritede piyasalar yurtiçinden gelen haber akışlarını takip etti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, swap için görüşülen ülkeler arasında İngiltere, Malezya ve birkaç Asya ülkelerinin olduğunu belirtti. Ek olarak gelen haber akışlarına göre görüşmelerin hız kazandığı ve ilk anlaşmanın Azerbaycan ile yapılabileceği belirtildi. TCMB Kavcıoğlu bankacılar ile görüşmeler gerçekleştirmiş ve görüşme sonrasında; dört merkez bankası ile görüştüklerini, ikisi ile çok iyi noktalara gelindiği ve rezervlerin güçlendirilmesi hedefine sıkı sıkıya bağlı olduklarını belirtti.

Haftanın dördüncü işlem gününde piyasalar yurtiçinden gelecek olan ekonomik verileri takip edecek. 10:00’da açıklanacak olan Kapasite Kullanım Oranı ve İmalat Güveni ekonomik verileri TL kanadında volatilitenin artmasına neden olabilir.

USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 8.70184 – 8.75084 – 8.80017 seviyeleri direnç noktaları olarak; 8.61429 – 8.55054 – 8.50161 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Alan Yatırım – EurUsd Yorumu – 24.06.2021

FED yetkililerinden gelen açıklamalar piyasaların odağında kalmaya devam ediyor. FED başkanı Powell’ın güvercin olarak yorumlanan mesajları sonrasında Bostic’in 2022 yılı sonuna kadar faiz artırımına ve birkaç ay içerisinde varlık alım programının sonlandırılma kararı alınabileceği mesajı piyasalarda dalgalanma yarattı. Euro Dolar paritesi dolardaki değer kazancına bağlı olarak 1.1950 seviyesi altında baskılandı.

Euro, Dolar karşısında günü 0.14% değer kaybı ile tamamladı. Teknik olarak Euro, Dolar karşısında orta vadeli düşüş trendi sürmekle birlikte kısa vadeli 1.1956’deki önemli direncini yukarı yönlü kırdı. Bununla beraber EURUSD paritesinde kısa vadeli direnç seviyeleri 1.1970 ve 1.2020’de, destek seviyeleri ise 1.1930 ve 1.1880’de bulunmaktadır.

Alan Yatırım – Altın Yorumu – 24.06.2021

FED yetkililerinden gelen mesajlar sonrasında Amerikan doları global bazda güç kazanırken, altının ons fiyatı baskı altında kaldı. Teknik olarak ons altında 50 günlük hareketli ortalama 200 günlük hareketli ortalamasını yukarı yönlü kesmeye yakın bir şekilde 1,775 $ seviyelerinde işlem görüyor.

Altının ons cinsi, günü 0.01% değer kaybı ile tamamladı. Teknik olarak Altının ons cinsi, orta vadeli düşüş trendi ve kısa vadeli düşüş trendi içinde bulunmaktadır. Bununla beraber Ons altında kısa vadeli direnç seviyeleri 1,782.00 ve 1,800.00’de, destek seviyeleri ise 1,765.00 ve 1,747.00’de bulunmaktadır.

Altının ons fiyatı ve Dolar TL kurunun bir önceki güne göre fazla değişmemesiyle gram altın 494 TL sevilerinde işlem görüyor.

Altın gram cinsi, günü 0.09% değer kaybı ile tamamladı. Teknik olarak Altın gram cinsi, orta vadeli düşüş trendi ve kısa vadeli düşüş trendi içinde bulunmaktadır. Bununla beraber Gram altında kısa vadeli direnç seviyeleri 498.00 ve 503.00’de, destek seviyeleri ise 494.00 ve 489.00’de bulunmaktadır.

Alan Yatırım – Borsa Yorumu – 24.06.2021

Powell’ın güvercin olarak görülen açıklamalarına rağmen yurt içi piyasalar banka hisseleri öncülüğünde Çarşamba günkü işlemleri %0.53 değer kaybıyla 1,402 puandan tamamladı. FED yetkililerinden gelen açıklamalar global piyasalardaki dalgalanmayı artırırken, ABD 10 yıl vadeli tahvillerinde sınırlı bir yükseliş var. ABD ve Almanya vadelileri yeni işlem günü öncesinde yataya yakın artıda işlem görüyor.

Endeksin güne yatay bir başlangıç yapması beklenebilir. Endekste 1,400 puan destek konumuna gelirken, 1,420 puan seviyelerinin geçilmesi durumunda 100 günlük ortalamanın geçtiği 1,430 puan seviyeleri direnç seviyesi olarak takip edilebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.