Hisse Senedi Virman Nedir, Virman İşlemi Nasıl Yapılır?

0

Yatırım araçları arasında kabul edilen hisse senetleri, bankalardan alınan hizmetlerden bir tanesi olarak bilinmektedir. Bankalar üzerinden ya da aracı kurumlar sayesinde hisse senedi alım satımı yapan kişiler, çeşitli sebeplerden dolayı hisse senetlerini başka bir kurum ya da bankaya aktarmak istemektedirler. Hisse senedi taşıma işlemlerinin nasıl yapıldığına dair sorular, hisse senetleri ile ilgilenen birçok kullanıcı tarafından sıkça sorulmakta. Bu içeriğimizde, hisse senedi virman işlemlerini nasıl yapmanız gerektiğini tüm detayları ile sizlere aktaracağız.

Hisse Senedi Virmanı İşlemleri Nasıl Yapılır?

Hisse senedi virmanı yapma işlemlerine başlamadan önce sahip olduğunuz hisse senetlerini hangi bankaya taşıyacağınız konusunda net bir karar almanız iyi olacaktır. Ayrıca, bu aşamada detaylı araştırmalar yapmanız da tavsiye edilmektedir. Hisse senedi taşıma işlemleri esnasında hangi belgelerin talep edildiği, taşıma için gerekli olan koşullar hakkında detaylı bilgiler edindiğiniz takdirde, daha sağlıklı bir virman süreci gerçekleştirmeniz mümkündür. Diğer yandan aracı kurum ya da bankaların taşıma durumunda hangi kampanya ve bonusları sunacağına da dikkat etmelisiniz.

Bu kriterleri göz önünde bulundurarak kurum seçimini yapmanızın ardından hisse senetlerinizin bulunduğu bankaya şahsen giderek menkul kıymet virman talimatı içerikli bir dilekçe vermeniz gerekecektir. Yazılması gereken dilekçe dair örnekler, internet ortamında kolayca bulunabilmektedir. Bu noktada bazı bankaların hisse senedi virman işlemleri için doğrudan banka şubesi üzerinden başvuru kabul ettiğini görmekteyiz. Bazı bankalar ise mobil bankacılık ya da internet bankacılığı üzerinden işlem yapılmasına izin vermektedir. Bu konu hakkında detaylı bilgi almak için bankanızın web sitesine göz atabilir ya da bankanın müşteri hizmetleri ile görüşme sağlayabilirsiniz.

İşlemleri tamamlamanızın ardından birkaç saat içinde hisse senedi virman tamamlanacak ve sahip olduğunuz hisse senetleri istediğiniz hesaba aktarılacaktır. Virman işlemlerinin tamamlanması az da olsa zaman alabilmektedir. Mesai saatleri dışında yaptığınız ya da geç saatlerde gerçekleştirdiğiniz virman talepleri, bir sonraki iş gününe sarkabilmektedir.

Hisse senedi virman nasıl yapılır sorusunun cevabını arayan kullanıcıların takıldığı noktalardan bir tanesi de satış emri konulan hisselerde bu işlemin nasıl gerçekleştiği olarak karşımıza çıkıyor. Hisse senedi takas işlemlerinin sona ermesiyle birlikte virman işlemi tamamlanacaktır. Bu durumda, virman işlemlerin birkaç sürebildiğini söylemekte de fayda var.

Genel olarak işlemleri tamamlamak için gereken adımları eksiksiz şekilde tamamlamanız, sürecin uzamaması ve virman işleminin en hızlı şekilde gerçekleşmesi adına oldukça önem taşımaktadır.  

Hisse Senedi Virman Ücretleri Ne Kadar?

Hisse senetleri virman ücreti konusunu ele aldığımızda sabit bir ücretin varlığından söz etmek pek mümkün değildir. Ücretlerin banka ve kurumlar arasında farklılık gösterdiği görülmektedir. Fakat virman için talep edilen ücretlerin genel olarak düşük seviyelerde ve gayet makul ücretler olduğu söylenebilir. Genel olarak 2 – 10 TL bandında olduğu söylenebilir. Bunun hakkında en net bilgiyi bankanızdan almanız mümkündür.  

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.