Kişi Başı Milli Gelire Göre En Zengin ve Gelişmiş Ülkeler

0

Kişi başı milli gelire göre en zengin ve gelişmiş ülkeler hakkında hazırlamış olduğumuz bu yazımızda sizlere milli gelir hakkında da bilgilendirmelerde bulunacak ve milli gelir değeri bakımından en gelişmiş ülkelerin hangileri olduğu noktasında en güncel bilgileri sunacağız. Öncelikle Kişi başına düşen milli gelir, ifadesi üzerinde durmak isteriz.

Gayrisafi milli hasıla olarak da bilinen bu ifade bir ülkede yaşamakta olan insanların refah düzeyinde bir yaşam sürebilmesi için elde etmeleri gereken gelir seviyesini ifade eder. Tabii bu gelirden kastedilen ülke üzerindeki insanların ellerine geçen meblağ değildir. Milli gelirin ayrı bir hesaplama metodu bulunur. Bu gelir ülkeye ait olan gelirin nüfusa bölünmesiyle ortaya çıkan bir gelirdir. Bir ülkeye ait milli gelir seviyesi bu şekilde hesaplanır. Her ülkenin milli gelirleri yıl yıl hesaplanarak istatistiki bilgileri oluşturulur. Peki günümüz şartlarında en iyi milli gelirler sahip olan, en gelişmiş ülkeler hangileridir.

Kişi Başına Düşen Milli Geliri En Yüksek Ülkeler

Kişi başına düşen milli geliri en yüksek ülkeler hakkında bilgilendirmelerde bulunmak isteriz. Tabi bu oranlar her yıl değişim gösterebilir özelliktedir. Ülkelerin mali durumları stabil olabildiği gibi ani değişimlere de açıktır. Biz sizlere en son istatistiki bilgiler üzerinden en yüksek milli gelire sahip ülkelerden söz edeceğiz. Bugün yapılan hesaplamalara göre kişi başına düşen milli gelir oranı en yüksek ülke Lüksemburg olarak karşımıza çıkar.

Lüksemburg kişi başına düşen milli geliri 115 Bin 203 Dolar olarak belirlenmiştir. Bu anlamda ikinci sıra ise İsviçre’ye aittir.  İsviçre kişi başına düşen milli geliri ise 85 Bin 157 Dolar olarak karşımıza çıkar. Üçüncü sıra ise 82 Bin 773 Dolar ile Norveç’e aittir.

Kişi Başına Düşen Milli Geliri En Yüksek 10 Ülke

Kişi başına düşen milli geliri en yüksek 10 ülke arasında hangi ülkeler yer alır? Az önce ilk üç ülkeden ve bu ülkelere ait milli gelirlerden söz ettik. Peki ilk 10’da hangi ülkeler gelir?

  • Lüksemburg
  • İsviçre
  • Norveç
  • Makao
  • İzlanda
  • İrlanda
  • Katar
  • ABD
  • Singapur
  • Danimarka kişi başına düşen milli gelir sıralamasından en yüksekten aşağıya doğru yapılan sıralamada ilk 10’a girmeyi başaran ülkelerdir.

İlk sırada yer alan Lüksemburg kişi başına düşen milli geliri 115 Bin 203 Dolar iken, onuncu sırada yer alan Danimarka’nın kişi başına düşen milli geliri 62 Bin 041 olarak belirlenmiştir. Elimizde bulunan bu veriler 2019 yılında tespit edilen 2019 yılına ait son verilerdir. Bu yapılan araştırmalarda Türkiye’nin yerine bakacak olursak listenin 78. Basamağında yer aldığını ifade edebiliriz. Türkiye’nin bu verilerine göre kişi başına düşen milli gelir değeri 7 Bin 615 Dolar olduğunu söyleyebiliriz.

Bu yazımızda kişi başına düşen milli gelirde en yüksek ülkeleri paylaştık. Bu ülkeler içerisinde yer alan Amerika’da asgari ücret bilgilerine göz atmak isteyebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.