Mario Draghi Kimdir ?

0

Kimi zaman ekonomi programlarında adını duyduğunuz, kimi zaman Bloomberg HT, APara gibi haber kanallarında kendisini gördüğünüz Mario Draghi Kimdir diye hiç düşündünüz mü ? Aslında Mario Draghi’yi ekonomiyi yakından takip eden, özellikle de forex piyasalarında işlem yapan kullanıcıların yakından tanıdığını zannediyoruz. Yine hisse senedi piyasalarında işlem yapan yatırımcılarda az çok Draghi hakkında fikir sahibidirler diye düşünüyoruz. Bu makale de Mario Draghi kimdir sorusunun cevabını bulabilir ve Draghi’nin görev ve yetkileri akkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bu Yazıda Bulabilecekleriniz

Mario Draghi Kariyeri

 

Mario Draghi 1947 yılında İtalya’nın Roma şehrinde dünyaya geldi. Ünlü bir ekonomist olan ve ECB başkanlık görevini yürütmekte olan Mario Draghi evli 2 çocuk babası birisidir. 2011 yılından bu yana Avrupa Merkez Bankası Başkanlığı görevini yapmaktadır. Mario Draghi Jean-Claude Trichet’in yerine Avrupa Merkez Başkanlığına atandı.

Draghi, Roma La Sapienza Üniversitesi’nden mezun oldu. Nobel Ödüllü Franco Modigliani ve Robert Solow gözetiminde 1976 yılında Massachusetts Institute of Technology’de ekonomi dalında doktorasını tamamladı.  Akademik kariyerine 1981-1991 yılları arası Floransa Üniversitesi’nde devam etti. Floransa Üniversitesinde profesör oldu. Mario Draghi Harvard Üniversitesinde John F. Kennedy School’da Politika Enstitüsü üyesi oldu.

1984 yılından 1990 yılına kadar Dünya Bankası İcra Direktörü olarak görev aldı. 1991 yılında İtalyan Hazine genel müdürü oldu. 2001 yılına kadar bu görevi sürdürdü. Hazinede görev yaptığı süre boyunca revize edilen İtalyan şirketleri ve mali mevzuat komitesi başkanlığında ve İtalyan finansal piyasalarını düzenleyen yasa tasarılarını hazırladı. Draghi Goldman Sachs’ın başkan yardımcısı ve müdürü olarak 2002 ile 2005 yılları arasında çalıştı.

ECB Başkanı Mario Draghi

 

17 Mayıs 2011 tarihinde Avrupa Birliği Konseyi – Ecofin’in – bir önerisiyle Draghi’nin Avrupa Merkez Bankası Başkanı adayı oldu.  Draghi 24 Haziran 2011 tarihinde Avrupa Merkez Bankası’nın yeni başkanı olarak göreve atandı. Bu durum Avrupalı ​​liderleri tarafından teyit edildi. 1 Kasım 2011 tarihinde Jean-Claude Trichet’ten görevi devralarak görevine başladı.

[irp posts=”398″ name=”ECB Nedir ? ECB’nin Görevleri Nelerdir ?”]

Draghi, İtalya Bankası müdürü sıfatıyla yılında Yönetim ve Avrupa Merkez Bankası ve Uluslararası Ödemeler Bankası Yönetim Kurulu üyesi Genel Kurullarının bir üyesidir.  İtalya Uluslararası İmar Bankası Yönetim Kurulları başkanı ve Asya Kalkınma Bankası başkanlığı görevleri yürüttü. Nisan 2006 yılında, Finansal İstikrar Forumu Başkanı seçildi. 2009 ilkbaharında Finansal İstikrar Kurulu başkanı oldu.

Halen ECB başkanı olarak görevini sürdürmekte olan Mario Draghi Avrupa Ekonomisi’nin zor dönemlerden geçtiği günlerde almış olduğu radikal kararlarla bazı kesimlerin tepkisini çekmiş ama genel olarak başarılı adımlar atmış olan bir Başkan sıfatı taşımaktadır. Geçmişe dönülüp bakıldığında Avrupa Merkez Bankası‘nın düşük enflasyonla mücadele için attığı adımların ne kadar yerinde olduğu görünmektedir. Bu nedenle Draghi’nin uygulamakta olduğu düşük faiz politikası ve parasal genişleme gibi finansal araçları o dönemde tepkilere neden olsa da şuan ne kadar yerinde politikalar olduğu görünmektedir. Bir daha ki ECB seçimlerinde aday olması beklenmeyen Draghi’nin yerine kimin geleceği ise henüz netlik kazanmış değil.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.