Memur Maaşları Ne Kadar Oldu? En Düşük Memur Maaşı Ne Kadar?

1

Asgari ücrete gelen zam sonrası gözler memur zammına çevrildi. Beklenen zam açıklaması sonrasında memurların güncel maaşları ne kadar oldu? En düşük memur maaşı ne kadar, memur emeklisi maaşı ne kadar? Memur maaşları ne kadar oldu? Şimdi gelin bu soruların cevaplarına hep birlikte bakalım.

Memur Maaşlarına Ne Kadar Zam Geldi?

Son dönemde ülkemizde yaşanan yüksek enflasyon değerleri, küçük ve orta ölçekli bütçeleri derinden sarstı. Genel olarak bütün sektörlerden hükümete iletilen talep, refah payının hesaplandığı yeni bir zammın yürürlüğe konması yönündeydi. Bu talepler doğrultusunda temmuz ayı itibari ile var olan enflasyon değerlerinin değerlendirilmesi neticesinde yeni bir zammın yapılacağı geçtiğimiz günlerde açıklanmıştı. Bu haberle beraber gözler temmuz ayının başında yapılacak olan kabine toplantısına çevrildi. Beklenen sonuçlar kabine toplantısı sonunda yapılan basın açıklaması ile geldi.

Kabine toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yeni yapılan zammın detayları kamuoyu ile paylaşıldı. Böylelikle normal şartlarda yılsonunda yapılmakta olan çalışan zamlarına Temmuz ayı itibariyle artı bir “ ara zam” yapılmasına dair verilen karar resmen açıklandı. Söz konusu bu ara zam neticesinde, asgari ücret temelde olmak üzere emekli maaşları, işsizlik maaşı gibi pek çok kalemde yapılan zamlar ardı ardına paylaşıldı. Geçtiğimiz ocak ayı itibari ile 4253 TL olan asgari ücret 5.500 TL’ye yükseltilirken en düşük işsizlik maaşı ise 2500 TL’ye yükseltildi.

Maaş zamları ile ilgili merak edilenlerden biride memur maaşlarına gelecek olan zammın ne kadar olacağıydı. Peki, yapılan bu ara zam ile birlikte memur maaşları ne kadar oldu? En düşük memur maaşı ne kadar? En düşük memur emeklisi maaşı ne kadara yükseltildi? Öğretmen, polis ve hemşire gibi başlıca memuriyet alanlarındaki çalışanlar ne kadar ücret alacaklar? Gelin bu ve buna benzer soruların cevaplarına birlikte bakalım.

En Düşük Memur Maaşı Ne Kadar Oldu 2022?

Yapılan son değişikliklerle birlikte memur maaşlarına yapılan zamlarda belli oldu. Hükümetin genel tasarıda Temmuz ayı itibari ile yapılacak artış miktarına ilgili olarak öngördüğü oran |ivarındaydı. Ancak yaşanan yüksek enflasyon artışları neticesinde yapılması planlanan bu %7’lik artışa ek olarak 4 civarında bir zammın daha yapılmasına karar verildi. Böylelikle toplam yapılacak zam TÜİK’in açıklamış olduğu son enflasyon rakamlarına paralel olacak düzeye getirilmiş oldu. Bu veriler doğrultusunda ek ödeneklerde içinde olmakla birlikte en düşük memur maaşı 6.429 TL’den 9.105 TL’ye yükseltildi.

Bu tutar memuriyetin türüne ve pozisyonuna göre artıyor. Yine son ara zam sonrası kamu kurumlarındaki azami memur maaşı 31.000 TL’ye kadar yükseldi.

En Düşük Memur Emeklisi Maaşı Ne Kadar Oldu 2022?

Çalışan maaşları üzerinde yapılan temmuz ayı ara zammı emekli maaşlarına da yansıtıldı. Emekli maaşlarına yapılan zamlarda da TÜİK’in temmuz ayı raporlarında verdiği enflasyon oranları ( ÜFE ve TÜFE) değerleri dikkate alındı. Böylelikle bu yıl itibari ile 2.500 TL olarak verilen en düşük emekli aylığı 3.500 TL’ye çıkartıldı.

Aynı zeminde memur emeklilerinin maaşlarına yapılacak olan zamlarda belirlendi. Buna göre temmuz ayı itibari ile en düşük memur emeklisi maaşı 4.289 TL’den 6.078 TL’ye yükseltildi.

Kurban Bayramı için verilen emekli ikramiyeleri ile ilgili olaraksa herhangi bir resmi zam açıklaması yapılmadı. Geçen Ramazan Bayramı öncesi 1100 TL olarak verilen bayram ikramiyesinin üzerine eklenecek herhangi bir enflasyon farkı olmaması halinde aynı tutarda ödeneceği tahmin ediliyor.

Öğretmen Maaşları Ne Kadar Oldu 2022?

2022 yılı itibarıyla Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda toplamda 1.000.000.000’nun üzerinde öğretmen görev yapmakta. Bu öğretmenlerden çoğu memur olarak görevlerini devam ettirmektedir. Altı aylık enflasyon verilerinin toplamına paralel olarak yapılan ara zam ile birlikte öğretmen maaşlarında da yapılan değişiklik açıklandı. Temmuz ayı itibari ile öğretmen maaşlarına gelen net 3613 TL zam ile en düşük öğretmen maaşı 12.281 TL oldu.

Çalışan öğretmenlere verilen zamla birlikte diğer emekli maaşlarında olduğu gibi öğretmenlikten emekli olan emeklilerinden maaşlarında ciddi artış yapıldı. Buna göre en düşük öğretmen emeklisi maaşı 5276 TL’den 7476 TL’ye yükseltildi.

Polis Maaşları Ne Kadar Oldu 2022?

Memur maaşları denildiğinde akla ilk gelen meslek kollarından bir tanesi de polislik. Temmuz ara zammının açıklanması ile birlikte merak edilenlerden biride polis memurlarının maaşlarında yapılacak artışın ne kadar olacağıydı. Emniyet teşkilatında hali hazırda 3.000.000 civarında personel görev yapmakta. Bunlardan 250.000 kadarı ise polis memurlarından oluşuyor. Buna ek olarak yakın dönemde “bekçilik” biriminin de aktif hale gelmesi ile güvenlik personeli çalışanı sayısında ciddi artış meydana geldi.

Yapılan son zamla birlikte polis memuru maaşı 13.752 TL’ye yükseltildi. Baş komiserler ise artık aylık 15.815 TL alacaklar. Bekçi maaşlarına da diploma farkı gözetilerek ara zam oranı yansıtıldı. Son güncel rakamlarla birlikte ilkokul diplomasına sahip bir bekçinin maaşı 9.270 TL’ye, lise diplomasına sahip bir bekçinin maaşı 9.600 TL’ye, üniversite diplomasına sahip bir bekçinin maaşı ise 10.932 TL’ye yükseltildi.

Hemşire Maaşları Ne Kadar Oldu 2022?

Rakamların açıklanması ile beraber gözlerin çevrildiği bir başka nokta ise hemşire maaşlarında yaşanacak değişiklikteydi. Memur maaşlarına yapılan zamların açıklanması ile birlikte hemşire maaşlarında yapılan yeni düzenlemede kamuoyu ile paylaşıldı. Buna göre kamu personeli olarak hizmet yapan hemşirelerin maaşlarında temel düzeyde yaklaşık 3.500 TL zam yapıldı. Böylelikle zam öncesi 8.350 TL olan hemşire maaşları zamla birlikte 11.845 TL’ye yükseltildi.

Avukat Maaşları Ne Kadar Oldu 2022?

Yapılan son zammın ardından artan memur maaşları ile birlikte bu kapsamda değerlendirilen, adliyelerde ve benzeri devlet kurumlarında görev yapmakta olan avukatların maaşlarında da artışa gidildi. Böylece zam öncesi 10.934 TL olan avukat maaşları temmuz ayı itibari ile 15.845 TL’ye yükseltildi.

İmam/ Hatip Maaşları Ne Kadar Oldu 2022?

Memur maaşlarına yapılan zam ile birlikte Diyanet’e bağlı camilerdeki imam, müezzin ve vaiz maaşlarında da zamlar yapıldı. Söz konusu zam vaizlerin maaşları 12.771 TL seviyesine yükselmiş oldu.

1 yorum
  1. Ziya K diyor

    memur olmak varmış ya en düşük memur maaşı 10 bin lira civarı asgari ücret 5500 insaf be şimdi asgari ucreti 8k falan yapacaklar en dusuk memur maaşı çıkacak 12k ya ulan arkadaş siz düşüklere zam yapsaniza asgari ücreti artirin ozel sektor maaşları artsın memurların ki dursun yerinde ama yok devlet memurunu besliyo anca

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.