Piyasa Analizleri, Altın ve Dolar Yorumları | 11.05.2021

0

Dolar kuru güne 8,30 üzerine başlıyor. Yükselen dolarla beraber gram altın fiyatı da 490 lira üzerine yükselmiş durumda. Ons alın fiyatı 1,845 dolar seviyesini dün bir kez daha denedi ancak bu seviye yukarı yönlü kırılamadı.

Yarın açıklanacak olan ABD enflasyon verisi öncesinde ABD tahvil faizlerinde hafif yukarı yönlü bir hareket hakim ve bu hareket ons altın fiyatını aşağı çeken detaylar arasında yer alıyor. Sabah saatlerinde 1,830 dolar seviyesine kadar gerileyen ons altın için yarın açıklanacak olan ABD enflasyon verisi oldukça önemli olacaktır.

Bugün için ABD iş imkanları ve personel değişim oranı verisi açıklanacak ve FOMC üyelerinin açıklamaları takip edilecek. Türkiye’de sanayi üretimi verisi beklentilerin üzerinde geldi. Borsa İstanbul yaklaşık %1 kayıpla güne başladı. Günün devamında yukarı yönlü bir toparlanma mümkün olabilir. Diğer piyasa haberleri ve uzman analizleri için gelin yatırım kurumlarının paylaşımlarına göz atalım.

İktisatbank – Piyasa Haberleri – 11.05.2021

 • Cuma gününden sarkan iyimserlikle, küresel mali piyasalar haftanın ilk iş gününe göreceli iyimser bir seyirle başladı. Bildiğimiz üzere, ABD’de Cuma günü açıklanan ve beklentilerinin çok gerisinde kalan istihdam raporu, faiz artırım ihtiyacının konuşulduğu bir ortamda, piyasaların gönlüne adeta su serpmişti.
 • İstihdam verisini, ultra gevşek para politikasından çıkış için henüz şartların oluşmadığı yönünde okumak isteyen küresel piyasalar, dün Asya ve Avrupa seanslarında günü iyimser bir şekilde tamamladı.
 • Lakin, beklentileri karşılayamayan istihdam raporunun belki de ‘aylık bir istisna’ olduğunu düşünmeye başlayan piyasalar, yarın açıklanacak Nisan ayı TÜFE verisinin beklentileri aşabileceği yönünde bir ruh haline girince, dün günün ilk yarısında gördüğümüz risk iştahı, ABD açılışı ile birlike adete yok oldu. Risk iştahı denince akla gelen teknoloji hisseleri geceyi sert bir satış baskısı ile tamamladı: Nasdaq %2,6 düştü.
 • Türk mali piyasaları ise kendi havasında biraz da dünyada akortsuz bir şekilde salınmaya devam ediyor. USDTRY kuru, uzun bir süredir ön plana çıkardığımız 8,18-8,48 geniş bandında işlem görüyor. Söz konusu aralığı gri bölge olarak görüyoruz. Geçildiği yöne hareketin ivme kazanmasını bekleriz. Doların genel olarak değer kaybettiği bir ortamda, USDTRY kuru dün gün içinde 8,27 seviyesine kadar tırmandı. Mevcut gelişmeleri okuduğumuzda, risklerin yukarı yönlü olmaya devam ettiğini görüyoruz.
 • Dün bültenimizde belirttiğimiz üzere, günün en olumlu performansı (hem doların küresel değer kaybı, hem de İskoçya Referandumu) Sterlin kaydetti. GBPUSD paritesi 1,4158 seviyesini test ederek son 2,5 ayın zirvesine yükseldi. Sene başı raporumuzda, 1,40 seviyesinden sonra tercihimizin dolar olacağını belirtmiştik. Henüz dolar alımına başlamasak da, kademeli işlemler için elimiz sıcak.
 • ABD istihdam verisi ardından zaten uçuşta olan baz metaller yönünü daha da yukarılara çevirirken, kenarda kalan kıymetli madenler de aradıkları yakıtı Cuma günü bulmuştu. Dün ise, hem altın hem de gümüş günü dinlenerek tamamladı. Altın, kısa vadede 1,855 dolar seviyesini hedeflerken, gümüşün ons fiyatı, 27,80 dolar seviyesinde olan teknik bölgeyi dün zorlasa da geçemeyerek 27,30 seviyelerine doğru geri çekildi. Henüz havlu atmış değiliz!
 • Piyasaların kısa vadede seyrini, manşette de belirttiğimiz üzere ABD’de yarın açıklanacak Nisan ayı TÜFE verisinin belirleyeceğini düşünüyoruz. Reuters anketine göre, yıllık TÜFE enflasyonunun (baz etkisinin de yardımı ile) %3,6 olarak açıklanması bekleniyor. Perşembe günü ise ÜFE enflasyonunun %5,9 artacağı tahmin ediliyor. Beklentinin de ötesinde bir veri kuşkusuz piyasalarda var olan iyimser havayı topyekun dağıtabilir!
 • Yeni gün başlangıcında, Asya piyasalarının da günü sert satışlarla karşıldığını not edelim. Gösterge endeks Tokyo borsası %3 aşağıda işlem görüyor. ABD borsalarının da vadeli işlemlerinde %1’e varan düşüşler görüyoruz.
 • Asya açılışına paralel, ABD enflasyon verisi öncesinde, küresel mali piyasalarda günün pek de iyimser devam etmeyeceğini düşünüyoruz.
 • Mali piyasaların gündeminde bugün içeride Mart ayı ödemeler dengesi, sanayi üretimi, perakende satış ve ciro endeksleri takip edilebilir. Dışarıda ise Almanya ZEW endeksi açıklanacak.
 • Günün belki de en iyi haberi, Sağlık Bakanlığından geldi. Yeni vaka sayısındaki düşüş sürerken (13,604), yeni vaka/test oranı %6,4 seviyesine geriledi. Toplam aşı sayısı ise 25 milyonu aştı.

Gedik Yatırım – Dolar Analizi – 11.05.2021

Dolar/TL kuru gün içerisinde 8,2275 ve 8,2843 seviyeleri arasında dalgalanarak günü bir miktar yükselişle 8,2810 seviyesinden tamamladı. Cuma günü ABD’de zayıf gelen istihdam verisi sonrasında küresel çapta doların değer kaybettiği ve gelişen ülke para birimlerinin değer kazandığı görüldü. Yeni haftanın ilk işlem gününde ise gelişen ülke para birimleri karışık bir görünüm ortaya koydu.

Türk Lirası’nda sınırlı oranda değer kaybı yaşandı. Küresel çapta ekonomik veri akışları ile merkez bankalarının söylemleri ön planda kalmaya devam edecektir. Yurt içinde ekonomi yönetiminden gelebilecek açıklamalar ile siyasi gelişmeler gündemdeki yerini korumaktadır. Bu sabah 08:40 itibariyle küresel dolar endeksi 90,22 seviyelerinden, Dolar/TL kuru ise 8,30 seviyelerinden işlem görüyor.

Noor Menkul – Altın Yorumu – 11.05.2021

Ocak-Mart 2021 tarihleri arasında yaşanan geri çekilme hareketinin %50 fibo düzeltme seviyesi 1852 dolar iken bu seviyenin yukarı yönde kırılması yeni alıcıları piyasaya çekebilir. Son 3 günde yaşanan 55 dolar civarında hızlı yükseliş ardından dün piyasa 1852 dolar üzerine hareket edecek gücü bulamadı.

Dolar Endeksi ve ABD tahvil piyasası şimdilik altına tehdit olarak fiyatlamalar yapmıyor. Ancak hafta ortasında açıklanacak olan ABD enflasyon verisi yanında yapılacak olan 10 ve 30 yıllık tahvil ihaleleri genel piyasa fiyatlamaları üzerinde etkili olabilir. Mevcut piyasa eğilimlerini tersine çevirecek bir gerçekleşme beklemiyoruz. Öte yanda öncesinde 1800 dolar üzerinde bir rahatlama rallisi yapan altın devamını getirmek için bir süre güç toplamalı.

Destek: 1827-1818-1810
Direnç: 1845-1852-1875

Alan Yatırım – Borsa Yorumu – 11.05.2021

Borsa İstanbul’da BIST100 endeksi günü %1.36 değer kazancıyla 1,461 puandan tamamladı. Haftaya global risk iştahındaki yükselişin etkisiyle başlayan endeks gün boyu alıcılı bir görünüm sergiledi. Çin’de üretici fiyatları yükselen emtia fiyatlarıyla birlikte beklentilerin üzerinde geldi. Global piyasalar yeni işlem gününde enflasyon endişeleriyle birlikte negatif bir görünüm sergiliyor. Dün ABD’de teknoloji hisselerinde satış baskısının etkisinde gerileyen ABD endeksleri bugün vadeli işlemlerde satıcılı seyrini sürdürüyor.

Yurt içinde bugün sanayi üretimi ve cari hesap verileri takip edilecek. Global çapta yükselen enflasyon endişeleri endeksin güne satıcılı başlamasına neden olabilir. Endeks kurdaki yükselişin de etkisiyle dünkü kazançlarının bir kısmını geri verebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.