Tefeci Nedir, Ne İş yapar? Tefeci Faizleri Ne Kadar? Güncel Bilgiler 2021

0

Banka dışında para bulmak isteyenler için fakrlı alternatifler bulunur. Bunlardan bir tanesi de tefecilerden borç almaktır. Bu yöntem kesinlikle tavsiye edilmemektedir. Ancak insanlar denize düşen yılana sarılır mantığı ile tefecilerden borç para alabilmektedir. Peki nedir bu Tefecilik? Tefeciler ne iş yapar?

Tefeci Nedir ?

Tefecilik yapan kişiler yüzyıllar boyunca insanlara yüksek faizli para vermesiyle bilinirler. Ellerinde bulunan paraları bir banka gibi senetle yüksek faizden para satarlar. Tefeciler kısa bir vade içerisinde en yüksek kazancı sağlayabilmek için özellikle para satarlar. Tefeciler içerisinde ‘’ iyi insan ‘’ diye tabir edebileceğimiz insanlarla karşılaşmanız mümkün değildir.

Çünkü paraya sıkışan bireyler bankalardan veya farklı kanallar aracılığıyla yasal bir kredi alamadığından bu yollara başvurmaktadır. Tefecilerde başka yoldan bu insanların para bulamayacağını bildiği için yüksek faizle kredi verir gibi para satarlar. Sakın tefecilerin verdiği parayı sizin mağduriyetinizi çözmeniz için verdiğini sanmayın. Onların tek amacı kısa süre içerisinde verdiği parayı katlama isteklerinden kaynaklanmaktadır.

Tefeci nedir sorusuna farklı durumlarda farklı tanımlamalar yapılabilir. Çünkü bazıları verdikleri paranın içinden ayrıca komisyon alırlar. Özellikle buda verilen komisyon miktarının göz önüne alınmasıyla, tefecinin verdiği para üzerinden yine tefeciye bir kısmını hibe etmek anlamına gelmektedir.

Tefeciler Nasıl Çalışır ?

Tefecilik yapan şahıslar tekin insanlar değiller. Bu yüzden bir bankaya veya bir kişiye borçlu olunması bir tefeciye borçlu olunmasından çok daha iyidir. Neden mi ? Çünkü tefeciler verdikleri parayı her halükarda geri alacaklarını bilirler. Bir banka maaşınıza haciz koyarken veya icra yoluyla borçlarını tahsil etmeye çalışabilir.

Tefecilerde durum oldukça farklı türde süre gelen yöntemlerle paranın geri alınmasını içermektedir. Her tefeci farklı komisyon tutarlarıyla para satmaktadır. Parasını geri alamayacağını düşünen tefeci şiddete başvurabilir. Bu nedenle bu insanlar asla tekin insanlar değillerdir. Kendisini kandırılmış yönden haklı gören tefeci hayatınıza bile kasıt edebilmektedir.

Türkiye’de bir tefeciden 20 bin TL para aldığınız varsayalım. 5 bin TL komisyon olarak tefeci bu paranın içinden almaktadır. Size bunun 15 bin TL olan kısmını verecektir. Fakat alınan beş bin lira sizin ödemenize yansımayacaktır. Yine de kalan 15 bin TL üzerinden ayrıca faiz işletileceğini bilmeniz gerekmektedir.

Faizlerde öyle bankadaki gibi üç kuruş faizler değiller. 15 bin TL para bir anda 30 bin TL borca bile dönüşebilmektedir. Çünkü tefeciye açık bir çek halinde boş bir senet verilmektedir. Bu insanlar iyi niyetli olmadığından zaten sizin borcunuzu ödeyememenizi beklerler. Üstünüze varsa ev, araba değerli ve kıymetli tüm varlıklarınıza haciz yoluyla şerh koyabilirler. Tefeci sizi olumsuz durumunuzdan daha olumsuz bir duruma sürükleyebilir.

Bu işi para kazanma amacıyla yapan güvenli diye tabir edilen kuyumcular veya kıymetli para takası yapan yerlerde bulunmaktadır. Bunlar en azından tefecilere göre daha makul borç transferi yaparlar. Fakat kuyumcular da bilmedikleri insanlara borç para vermezler.

Tefeci Faizleri Ne Kadar ?

Özellikle bir tefeciden mecburen bir para aldığınızı düşünelim. Bu durumda tefeci genellikle yıllık belirli bir oranda faiz işleteceğini bildirmektedir. Hatta bu oranın yıllık bazda yüzde 10 ile 15 oranları civarında olmaktadır. Fakat tefecilere senet imzaladığınızdan eğer bu senet boş imzalandıysa kötü niyetli biriyse farklı oranları yansıtmaya çalışabilir.

Parayı ödeyememeniz durumunda bono adı verilen bu belgeyle isterse icra kuruluna başvurabilmektedir. Yalnız bu icra kararına sizin sonradan itiraz etme hakkınız bulunmaktadır. Hatta tefecilik yapan bu kişiyi Cumhuriyet Başsavcılığına şikayet etme hakkınız bulunmaktadır. İspatlanması halinde ciddi ceza alacaktır.

Bunun yanında bu insanlar tekin tipler olmadığından insanlar şikayet etmeye de korkuyorlar. Bu nedenle bu tarz mağduriyet yaşayan Türkiye’de yüz binlerce insan bulunmaktadır. Acil sıkıştığınız para nedeniyle yasal kuruluşlar dışında bir kişiyle para alım satımı yapmayın. Bu durumdan ciddi oranda zararlı çıkan yine siz olursunuz.

Tefecilerden Borç Almak Mantıklı mı?

Tefecilerden borç almanın yaşatabileceği sorunları yazımızda vurguladık. Okuyucularımıza tavsiyemiz asla tefecilerden borç almamaları olacaktır. Çünkü sonrasında bir çok sorun yaşama ihtimaliniz olacaktır. Paranızı vaktinde ödeseniz dahi, bazı tefeciler anlaşmaya uymayarak sizden daha fazlasını talep edebilir. Dolayısı ile tefecilere güvenmek çok mantıklı bir olay değil.

Eğer acil paraya ihtiyacınız varsa sizler için hazırladığımız yazıyı okumalısınız. Banka dışında para bulunabilecek yerler başlıklı makaleden aradıklarınızı bulabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.