Trendyol Dolap Uygulamasında Para Kazanmak, Dolap’ta Satış Yapmak

0

Bu yazımızda Trendyol dolap uygulamasından para kazanmak hakkında merak edilenleri paylaşacağız. Trendyol Dolap uygulaması ile nasıl satış yapılır? Dolap uygulamasından nasıl para kazanılır gibi soruların cevaplarını bulabileceksiniz.

Dolap Uygulaması ile Para Kazanmak

İkinci el ürünlerin alım-satımı bir çok insan için ek gelir yöntemi olarak değerlendirilmektedir. Ürünlerin sürekliğinin sağlanması açısından da yararlı olan bu yöntemin yaygınlaşması ile ikinci el alım satıma yönelik farklı uygulamalar ve siteler ön plana çıkmıştır. Motorlu araç ve teknolojik aletlerin uzun süredir varlığını sürdürdüğü bu piyasada önemli bir ölçüde yer alan bir başka ürün grubu kıyafet ve aksesuarlardır.

İkinci elden giyim sektörüne yönelik olarak piyasada belirmiş sitelerden birisi ‘’Dolap.com’’dur. Kuruculuğunu Cenk Çivici, Yiğit Darçın ve Hande İzmirlioğlu’nun yaptığı ikinci el moda sitesi ayrıca ‘’Dolap’’ adında bir mobil uygulamaya da sahiptir. Beş yüz bine yakın üyeye sahip olan Dolap, kullanıcılarına güvenli ikinci el alım-satım imkanını sunmaktadır. 2018 Yılı itibariyle Dolap.com, 2010 yılında sunulan Trendyol.com adlı alışveriş sitesi bünyesine katılmıştır. Kullanıcılar Dolap uygulaması ile alım-satım yapabildikleri gibi, Trendyol uygulaması üzerinden de Dolap’ı kullanabilmektedirler.

Dolap Uygulamasından Nasıl Para Kazanılır?

Dolap; bebekler, çocuklar, hamileler ve yetişkinler için giyim, ayakkabı, çanta, aksesuar ürünlerinin ikinci el olarak alım-satımının sağlandığı bir uygulamadır. Dolap hesabı bulunan kullanıcıların profillerinde; satışta olan ürünleri, beğendikleri ve sattıklarının adedi görülebilmektedir. Dolap uygulamasından para kazanmak için öncelikle Dolap.com üyeliği işleminin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Hesap aktivasyonunu tamamlayan üyeler platform üzerinden satmak istedikleri ürünleri kolayca hesaplarına yükleyebilmektedirler. Alıcı üyeler beğendikleri ürünün satıcısıyla iletişime geçebilir ve ürün hakkında sorular sorabilirler. Ayrıca Dolap’ta ürüne teklif vermek de mümkündür. Anlaşma sağlanması durumunda satıcı ürünü belirli bir süre içinde kargolamalıdır. Dolap’ın anlaşmalı olduğu kargolar 2022 itibariyle: Sürat Kargo, Yurtiçi Kargo, Aras Kargo, PTT Kargo ve MNG Kargo’dur. Alıcı kargoyu teslim aldığının onayını vermelidir. Onaylama işleminin ardından satış ücreti, satışı yapan kullanıcının Dolap cüzdanına yatar.

Dolap’ta Satış Nasıl Artırılır?

Dolap’ta satışı arttırmak için, farklı yöntemler ve püf noktalar bulunmaktadır. Satış yapılan Dolap hesabının profil fotoğrafı ve kullanıcı adını akılda kalacak şekilde seçmek ilk olarak yapılması gerekenlerdendir. Yüklenen ürünün doğru kategorilendirilmesi, dürüst bir şekilde kusurlarının paylaşılması ayrıca net ışıkta ve detaylıca fotoğraflanması ürünün satılma olasılığını arttırmaktadır. Bunların yanında Dolap uygulaması kullanıcılarına günde bir ürün için geçerli olan ‘’öne çıkar’’ seçeneğini sunmaktadır. Dolap’ta öne çıkarma hakkı kullanılarak daha fazla kişiye ulaşmak dolayısıyla da satışı arttırmak mümkündür.

Dolap Ne Kadar Komisyon Ücreti Alır?

Dolap.com’da, ikinci el ürünleri satarak para kazanma işlemi oldukça basittir. Güvenli ve kolay alışveriş hizmeti sunması gerekçesiyle Dolap komisyon ücreti almaktadır. Alıcı ve satıcı üyelerden alınan bu kesinti satıcılar için; 1000 liraya kadar tüm satışlar için %10, 1000 lira ve üzeri tüm satışlarda sabit 100 liradır.

Komisyon ücreti alıcılar için ise sepet tutarı üzerinden; 99 liraya kadar olan alışverişler için ₺3,99, 100-749 lira için ₺6,99, 750-999 lira için ₺10,99, 1000 lira ve üzeri alışverişler için ₺14,99 olarak belirlenmiştir (2022). Buna bağlı olarak, Dolap.com’da satış yapmak isteyenler için satılan ürünün fiyatını belirlemede komisyon tutarı da göz önünde bulundurulmalıdır.

Trendyol Dolap’a Dolap Üzerinden Yükleme Nasıl Yapılır?

Dolap’a 2018 yılı itibariyle Trendyol uygulaması üzerinden de ulaşılabilmektedir. Trendyol kullanıcıları Dolap bünyesinde satılan ikinci el ürünleri satın alabilmekte, beğenebilmekte ve teklif verebilmektedirler. Trendyol Dolap uygugulamasında satış yapmak isteyen kişilerin bir Dolap hesabı olması gerekmektedir. Dolap kullanıcıları, Dolap mobil uygulamasını indirerek burada hem Trendyol üzerinden hem de Dolap üzerinden ikinci el ürünlerini satabilmektedirler. Trendyol Dolap uygulamasında ürün satmak isteyen kullanıcıların,

Dolap mobil uygulaması üzerinden marka fark etmeksin yükleme yapması mümkündür. İkinci elden para kazanmak isteyen kullanıcıların Dolaptan yapmış oldukları satışa koyma işleminin Trendyol’da da geçerli olması için iki ayrı yükleme işlemi yapmalarına gerek yoktur. Trendyol.com ve Dolap.com’a aynı e-mail adresi ile üye olan kullanıcılar, tek bir satışa koyma işlemi ile iki farklı platforma yükleme yapmış olurlar. Bu işlemin Dolap uygulamasından gerçekleştirilmesi durumunda, marka veya ürünün nerden alındığı önemli değildir.

Trendyol Dolap’a Trendyol Üzerinden Yükleme Nasıl Yapılır?

 Trendyol ve Dolap işbirliği, kullanıcılarına Trendyol mobil uygulaması üzerinden ‘’Hızlı sat’’ özelliğini de sunmaktadır. Trendyol’da Hızlı Sat özelliğiyle kullanıcılar Trendyol Dolap’ta ürünlerini kolaylıkla satışa sunabilmektedirler. Bu özellikle kullanıcılar yalnızca Trendyol’dan almış oldukları ürünleri satış için yükleyebilirler. Hızlı sat ile ürün satmak isteyen kullanıcılara hangi ürünleri satabilecekleri Trendyol tarafından sunulmaktadır. Trendyol ikinci el’de hızlı sat ile satılmak istenen ürün için; kullanım durumu, açıklama ve fiyat belirlemesi gerekmektedir.

Kullanıcıları, fotoğraf zahmetinden ve sıkıntısından kurtaran bu uygulama tıpkı Dolap’tan yapılan yüklemeler gibi; Trendyol ve Dolap e-maillerinin aynı olması halinde iki farklı platformda da tek yükleme ile çift satış imkanını sunmaktadır.

Trendyol Dolap Ne Kadar Komisyon Ücreti Kesiyor?

Dolap.com, satıcıdan ve alıcıdan ürünün veya sepetin tutarına göre; yüzde veya sabit tutar olarak belirli bir komisyon ücreti almaktadır. Trendyol komisyon miktarı ise ürünün kategorisine göre değişiklik göstermektedir. Trendyol.com Giyim kategorisindeki ürünlerden %17-%20 aralığında bir komisyon alırken bu oran Elektronik kategorisinde %6-%25 aralığında değişmektedir.

Trendyol Dolap komisyon ücreti ise Dolap uygulamasına göre düzenlenmektedir. Trendyol’un Trendyol Dolap’tan yapılan satışlarda ek bir kesinti almadığı bilinmektedir. Bu sebeple, Trendyol Dolap’tan para kazanmak isteyen kullanıcıların fiyat belirlemesinde, Dolap’a ait komisyon miktarını göz önünde bulundurmaları gerekmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.