Halka Arza Katılmak Mantıklı mı? Halka Arz Edilen Hisse Senedi Almak

0

Hisse senedi piyasalarında yatırım yapan kullanıcılar yeni halka arz olacak şirketlerin hisse senetlerini almakta oldukça kararsızlar. Çünkü son dönemde yapılan halka arzlarda bazı şirketlerin hisse senetleri ciddi anlamda değer kazanırken, bazıları ise değer kaybetmiştir. Özellikle gwind, aydem gibi şirketlerin halka arzlarında hisse senedi alanlar 2 ay içerisinde büyük anlamda zarar etmişlerdir. Dolayısı ile şu an yatırımcılar halka arza katılmak mantıklı mı? Halka arzdan hisse senedi alınır mı diye sormaktalar.

Yeni Halka Arzlara Katılmak Mantıklı Mı? Neye Göre Karar Vermeli?

Hisse senedi piyasasına yeni adım atan yatırımcıların hemen araştırmaya başladıkları konular arasında halka arz işlemi yer almaktadır. Hem dünyada hem de Türkiye’de arama motorlarında yatırımcıların en fazla aradığı kavramlardan biri olan halka arz, şirketler için birçok farklı avantaj oluşturabilir. Bu açıdan yatırımcı kapsamında da yapılan yeni halka arz işlemlerine katılmanın ne kadar mantıklı olduğu ve bu kararın nasıl verilmesi gerektiği incelenebilir.

Halka Arz Nedir?

Kısaca değinmek gerekirse, halka arz iki farklı yöntem ile gerçekleştirilir. Yani bir şirket ya birincil ya da ikincil halka arz işlemi gerçekleştirebilir. Birincil işlem başlıkta da belirtildiği gibi yeni halka arz işlemidir ve daha evvel halka açık olmayan bir şirketin halka arz edilmesini ifade eder. Eğer düşük bir işlem ile halka arz gerçekleştirilmiş ise yeniden aynı prosedür uygulanırsa, bu sefer ikincil halka arz işlemi yapılmış olur.

Halka Arz Şirketlere Neler Sağlar?

Şirketler açısından bakıldığında halka arz işlemi gerçekleştirildiğinde her şirket, farklı bir amaç gütmektedir. Örnek olarak bazı şirketler bu yöntem ile hissedarları şirkete ortak eder ve şirket için finansman elde eder. Bazı şirketler ürün ve hizmetlerini gerek yurt içinde gerekse yurt dışında piyasalara tanıtmış olur. Eğer ihtiyaç duyulursa, ikincil arz işlemini gerçekleştirmek için fırsat ortaya çıkarılmış olacaktır.

Şirketlerde halka arz gerçekleştirildiğinde, hissedarlar için likidite imkanı sağlanır. Firmalar aile şirketi yapısından çıkarak, daha kurumsal ve şeffaf bir hale gelir. Her şirket için açık ve şeffaf bir piyasada bulunma imkanı ile halka arz kamuoyu ile paylaşılmış bir şirket yapısı sağlar. Bu sayede de çok daha düşük maliyet ile kolay bir kredi bulma imkanı doğar. Halka arz yapıldığında, küresel imkanlardan daha kolay yararlanılabilir.

Yeni Halka Arza Katılmak Ne Kadar Mantıklıdır?

Bahsedildiği şekilde şirketler halka arz gerçekleştirdiklerinde birçok farklı avantaj elde ederler. Bu avantajları elde etmeleri ile birlikte yatırımcı açısından da şirketler halka arz sayesinde yatırımcıya avantaj sağlar. Çünkü halka arz gerçekleştiren bir şirket, büyüme için ve gelişme için imkan arıyordur.

Yatırımcı bu gelişime katkı sağlayarak, halka arz edilen hisse senetlerine yatırım yaptığında, bu şirketin yatırım yapmasına da fırsat sağlar. Prosedür gereği bu karşılıklı avantajlar uzun vadede şirketler için ve yatırımcı için olumlu geri dönüşler sağlayabilir.

Halka Arz Yatırımlarında Karar Nasıl Verilmelidir?

Şirketlerin ilk defa gerçekleştirdikleri halka arz işlemlerinde yatırım yapmayı tercih edecekseniz, bu açıdan öncelikle şirketin yapısını iyi bir şekilde araştırmanız ve gerçekten bir büyüme ve gelişme içerisinde olup olmadığını incelemeniz gerekir.

Özellikle son yıllarda ülkemizde farklı sektörlerdeki şirketlerin yaptıkları halka arz işlemleri sonucunda gerçekten yatırımcıya kazanç sağladıkları görülebilir. Ancak bir kaç şirketin halka arzında büyük zarar eden yatırımcılarda vardır.  Bu bağlamda da bazen giyim sanayi bazen liman işletmeleri veya enerji işletmeleri halka arz gerçekleştirdiklerinde elde ettikleri finansmanı gerçekten avantaja dönüştürmektedir. Bazı noktalarda ise şirketler halka arz sayesinde yanıltıcı pazarlama yöntemleri kullanarak, aslında sıkışık dönemlerde sadece finansman kaynağına gitmeye çalışmaktadır.

Halka arz sürecine katılırken çok dikkatle olunmalıdır. Yatırımcıların bilanço, patron, sektör vb. araştırmaları yapmaları gerekir. Borsaya giriş amacını özellikle kontrol etmek gereklidir. Aksi takdirde kısa vadede kazanç sağlamaya çalışırken, paranızı kurtarabilmek için uzun vadeli yatırımcı olmak durumunda kalabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.