Yurtdışına İşçi Götüren Firmalar Hangileri, Yurtdışı İş İlanları

0

Yurtdışına gitmek ve çalışmak isteyen herkesin aklındaki ilk soru, yurtdışına işçi götüren firmalar hangileri sorusudur. Aslında ülkemizde bu alanda ciddi başvurular alan onlarca firma var. Ve her firmanın belirli nitelik ve şartları bulunmaktadır. Biz de bu yazımızda hem bu firmalara hem de yurtdışı için aranan niteliklere göz atacağız. İşte yurtdışına işçi götüren firmalar ve aranan nitelikler…

Neden Yurtdışında Çalışmak

Özellikle Körfez ülkeleri ve gelişmiş Avrupa ülkeleri ile ABD, her Türk vatandaşının hayalini süsleyen iş olanaklarına sahiptir. Bundaki esas neden hiç şüphesiz, kur farkıdır. Kur farkından kaynaklı olarak, o ülkenin sadece asgari ücreti dahi, bizim ülkemizde vasıflı elemanlara ödenen ücretten çok daha fazlasını sunmaktadır. Bu yüzden, kısa veya uzun süreli iş başvurularınızın onaylanması, aile ekonominiz için oldukça büyük avantaj sağlayacaktır.

Yurtdışında Çalışmak İçin Neler Gerekli?

Aslında vasıflı olup olmadığınıza ve başvuru yapacağınız ülkenin, çalışma izni verip vermeme ve veriyorsa hangi kriterleri göz önünde bulunduracağına bağlı olarak değişir. Genellikle vasıflı eleman kategorisinde iseniz, herhangi bir suça bulaşmamış olmanız ve diplomaya sahip olmanız, en fazla aranan şartken; vasıfsız olarak başvurduğunuzda, alınma ihtimaliniz düşebilir. Zira, başka bir ülkeden vasıfsız eleman almak yerine, kendi ülkelerinden vasıflı eleman alarak istihdama yer açmak isterler. Diploma, nüfus belgesi, izin belgesi ve adli sicil belgesi gibi belgelerin yanı sıra, her ülkenin isteyebileceği özel belgeler ile bizzat başvuru yapmanız gerekir.

İş Kur Vasıtası İle Yurtdışında Çalışmak

Ülkemizde yasal bir şekilde ve kayıtlı bir şekilde, yurtdışında çalışmanızı sağlayacak resmi kurum İş Kur’dur. Belirli periyotlarda, ülkeler veya şirketler, İş Kur’dan eleman istihdamı için başvuru alınmasını ister. Bu bağlamda, İş Kur, istenen vasfı taşıyan kişileri bu şirketlere tavsiye eder. Bu dönemleri iyi takip etmeniz ve başvuru şartlarını taşıyor olmanız gerekli.

Yurtdışına İşçi Götüren Firmalar

Ülkemizde büyük şirket ve kuruluşlar, yurt dışı yatırımları için işçi alımı yapmaktadır. Bu firmaların başında; Rönesans, AS-KA, Enka, Gama, Alarko İnşaat, Sanko, Kadooğlu, Koç ve Doğuş İnşaat gibi önemli markalar vardır. Bununla birlikte yurtdışına işçi götüren firmalar arasında irili ufaklı yerleşik kuruluşlar da vardır.

Çeşitli ülkelerde faaliyetlerde bulunmakta olan bir çok inşaat firması bulunmaktadır. Bu inşaat firmaları dönem dönem Türkiye’den işçi alımı yapmaktadır. Firmaların iş ilanlarını takip ederek yurtdışındaki güncel iş ilanlarından haberdar olabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.