TCMB Faiz Kararı Açıklanıyor. Piyasalar Nasıl Etkilenir? (15.04.2021)

0

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) yarın faiz kararını açıklayacak. Öncesinde dolar kurunda hafif bir geri çekilme izleniyor. Dolar kuru uzun bir süredir 8,15 üzerinde fiyatlanırken şu sıralarda 8,10 altına çekilmiş durumda Tabi bunda yurtdışı piyasalarda devam eden dolar satış baskısının etkisini göz ardı etmemek gerek. TCMB faiz kararı ve sonrasında fiyatlamalar ne yönde olacağına dair önemli bir makale hazırladık.

TCMB Faiz Kararı Ne Olur?

Anketler gösteriyor ki TCMB’den faiz değişimi bekleyen analist yok gibi. Yani hemen hemen herkes faizlerin sabit kalmasını bekliyor. Göreve geldikten sonra ilk sınavını verecek olan Kavcıoğlu’nun faiz kararı sonrası vereceği mesajlar çok önemli olacak.

Piyasalar Kavcıoğlu’nu sevecek mi sorusunun cevabı da bu toplantıda belli olabilir. Açıkçası açıklamalar yeterli olur mu orası biraz muaamma. Çünkü piyasada beklentiler daha fazla. Örneğin daha önce dillendirilen kabine değişikliğine dair hala bir açıklama yapılmış değil. Piyasalarda beklenti oluşturuldu ancak beklentiler karşılanmadı. Dolayısı ile belirsizlikleri sevmeyen piyasalarda da bu beklentiler nasıl karşılanacak merak konusu.

Neyse ki yurtdışı piyasalarda olumlu seyir devam ediyor. Dax endeksi ve ABD borsaları tüm zamanların rekor seviyelerine yakın. Borsa İstanbul ise tüm zamanların rekorundan yaklaşık %20 aşağıda fiyatlanıyor. Bir şekilde TL varlıklarda olumlu havanın oluşması hem TL tarafında hem de BİST tarafında ciddi bir değerleme yaşanmasına neden olabilir.

Faiz Kararı Sonrası Dolar Ne Olur? (15.04.2021)

TCMB faiz oranlarında değişikliğe gitmeyecek beklentisi piyasalarda hakim olan görüş. Dolayısı ile beklentinin gerçekleşmesi halinde açıklamalar ön plana çıkacak. Sıkı para politikasının devamına ilişkin gelebilecek açıklamalar piyasalarda olumlu havanın oluşmasını sağlayabilir. Bu durum dolar kurunun geri çekilmesini sağlayabilir ancak yine belirttiğimiz gibi kalıcı sert bir düşüş için yeterli olmayacaktır.

Piyasaların bir diğer beklentisi ise Halkbank dava sonucu. Eğer Halkbankası lehine bir karar çıkar ise  zaten TL’de ve borsada olumlu bir fiyatlama gerçekleşmesi beklenir ancak olumsuz bir haber akışı olması durumunda bu durumun tersi yaşanabilir.

Şu an için TL’nin önünde duran 3 engel TCMB toplantısı, Halkbank davası ve kabine değişikliği gibi duruyor. Tabi bir de hafta başında Rusya’dan gelen 1 Haziran’a kadar uçuş yasakları da buna eklenmiş durumda. Dolayısı ile Türkiye’de 60 binlere dayanan vaka sayılarında oluşacak görüntünün de ekonomi üzerinde etkileri devam edecek gibi görünüyor.

Yarın TCMB faiz kararı öncesi yapacak olduğumuz detaylı kur analizlerinde ayrıntılı bir şekilde faiz kararına ve etkilerine değinmeye devam edeceğiz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.