TCMB Faiz Kararı Sonrası Dolar Ne Olur? Olası Senaryolar (15.04.2021)

0

Dolar kurunda 8,08 civarında bir fiyatlama var. 2 gün öncesine kadar yaklaşık 2 hafta süreyle 8,16 civarında fiyatlamalarını sürdüren, yurtdışı fiyat hareketlerine tepkisiz kalan kurda 8,10 altına bir geri çekilme yaşandı ve TCMB faiz kararı öncesinde de bu fiyatlama devam etmekte. Bugün faiz kararı açıklanıyor ve üç ihtimalli bir toplantıyla karşı karşıyayız.

TCMB Faiz Kararı Senaryoları (15 Nisan 2021)

Gelişmiş ülkelerde Merkez Bankalarının faiz kararları öncesinden alınacak olan kararlar yatırımcılar tarafından net şekilde tahmin edilebilmektedir. Çok çok nadir bir şekilde piyasalara sürpriz yaparlar. Ancak şu an TCMB’nin faiz kararı 3 bilinmeyenli bir denklem gibi çıkıyor karşımıza.

Analistler içerisinde faizler sabit kalır diyende var, yükselir diyen de var düşer diyende var. Zaten sorunda burada aslında yabancı yatırımcılar önünü göremediği, tahminde bulamadığı ve belirsizliklerin arttığı ortamlarda kalmayı çok fazla tercih etmiyorlar. Son dönemde piyasalarda yaşanan yabancı satışının temel nedenlerinden biriydi bu.

Bugün gerçekleşecek olan toplantıda buna bir çözüm getirilecek mi izleyeceğiz. Belirsizlikleri ortadan kaldırabilecek bir toplantısı olması için TCMB’nin yapması gereken küçük de olsa bir faiz artırımı ve sıkı para politikasının sürdürüleceğini ilişkin mesaj vermek olacaktır diye düşünüyoruz ancak kuvvetli ihtimal TCMB’nin faizleri serbest bırakması ve yine sıkı para politikasına dair mesaj vermesi gerçekleşecek gibi görünüyor. Peki bu durum belirsizliği tam manasıyla ortadan kaldırır mı, tek başına yeterli olabilir gibi görünmüyor.

TCMB Faiz Artırırsa Ne Olur?

TCMB’nin bugünkü toplantıda 50 veya 100 baz puanlık bir faiz arttırımı kararı alması halinde dolar kurunda oldukça sert satışlar izlememiz mümkün olacaktır. Bu kararı destekleyen açıklamalarla birlikte TCMB’ye olan güvenin yeniden tesis edilmesine önemli bir adım atılmış olur. Bu anlamda sıkı para politikasına vurgu yapılması da dolar kurunun aşağı yönlü seyrini pekiştirecektir.

TCMB Faiz İndirirse Ne Olur?

TCMB’nin faiz indirme ihtimali bu toplantıda gördüğümüz en az ihtimale sahip karar. Şu an için böyle bir karar alınması piyasaların aşırı reaksiyonuna neden olabilir. Bu durumda dolar kurunda sert bir yukarı hareket izlenebilir. Önceki zirve seviyelere doğru hareketlenen kurlardan kaçınmak için TCMB’nin faiz indirimi kararı almaması gerektiğini düşünüyoruz ki zaten son açıklanan enflasyon verisi sonrası da bu kararı almak için TCMB Başkanı Kavcıoğlu’nun elinde bir neden kalmadı gibi görünüyor.

TCMB Faizleri Sabit Bırakırsa Ne Olur?

TCMB’nin bugünkü toplantıda faizleri sabit bırakması halinde de 8 lira altına doğru dolar kurunda gerileme izleyebiliriz. En azından faiz indirim süreci başlamamış olduğu için TL biraz daha nefes almış olacaktır. Burada Kavcıoğlu’ndan gelecek açıklamalar önemli olacaktır. Özellikle satır başları içerisinde gerekmesi halinde yeni bir faiz artırımı ihtimalinin yer alması kurda satışı hızlandırabilir aksi takdirde dolar/TL de yaşanan geri çekilme sınırlı kalacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.