16.04.2021 – Dolar Ne Kadar? Alıtn Fiyatı Ne Olur? Piyasa Analizleri

0

Dün TCMB faiz kararını açıkladı ve piyasa beklentilerine paralel olarak faiz oranlarında değişikliğe gidilmedi. Ancak metinde kaldırılan bir ifade piyasalarda olumsuz bir algıya neden oldu. Ağbal döneminde eklenen ‘Gerekirse ilave sıkılaştırma yapabiliriz.‘ tarzındaki söylem metinden çıkarılınca sonraki toplantılarda gerekse bile faiz artırılamayacak algısının oluşmasına ve bir sonraki politika adımının faiz indirimi şeklinde oluşmasına neden oldu.

Güncel Dolar Fiyatlaması

Dolar kuru faiz kararı sonrasında 8,15 seviyesine kadar yükseldi. Dün dolar endeksinde yaşanan gevşeme, ABD 10 yıllıklarda yaşanan geri çekilme ile beraber yeniden 8,10 altına inen dolar kuru şu sıralarda 8,05 civarından işlem görüyor.

16 Nisan 2021 sabahında Kapalıçarşı’da dolar alış kuru 8,15 dolar satış kuru 8,17 seviyesinde bulunuyor. Gün içerisinde yaşanacak gelişmeler piyasalar tarafından takip diliyor olacak.

Altın Ne Olur?

Altın fiyatlarında yukarı yönlü hareketlerin devam ettiği görülmekte. Hem Rusya-Ukrayna krizi hem de ABD-Rusya krizi altını destekleyen faktörler arasında yer alıyor. Yine ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde yaşanan gerilemelerde altın tarafında yükselişi desteklemekte.

Dün TCMB faiz kararı sonrası doların 8 lira altına gevşememesi de gram altının ayakta kalmasını sağladı ve 460 lira seviyesine doğru yükseliş hareketi yaşanmakta.

Bugünün önemli bir gündem maddesi kripto paralarla ilgili yayımlanan resmi gazete yazısı oldu. Resmi Gazetede, ödemelerde direkt veya dolaylı olarak kripto paraların kullanılmaması yönünde yönetmelik yayınlandı.

Diğer taraftan Halkbank davası ile ilgili karar hala açıklanmış değil. Oradan gelebilecek haber akışları hem dolar kuru hem de piyasalar üzerinde sert fiyatlamalara neden olabilir, dolayısı ile takip etmekte fayda olacaktır.  Şimdi uzmanların ve yatırım kurumlarının güncel piyasa analizlerine göz atarak yazımızı noktalayalım.

İktisatbank – Piyasa Haberleri – 16.04.2021

 • Başkan Ağbal’ın apar topar görevinden alınması sonrası uzun bir süredir merakla beklenen karar dün açıklandı. TCMB, Nisan ayı olağan Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında, yeni Başkanı Kavcıoğlu ve iki yeni PPK üyesi ile politika faizini %19 seviyesinde sabit bırakma kararı aldı.
 • Lakin, günlerdir dikkat çektiğimiz üzere, kararla birlikte yayımlanacak ve ileriye dönük bir ‘yönlendirme’ (ingilizcede buna ‘forward guidance’ deniyor) olan ve Ağbal dönemini simgeleyen “gerekmesi durumunda ilave parasal sıkılaşma yapılacaktır” ifadesinin politika metninden çıkarıldığını görüyoruz.
 • Bu yönü ile bakıldığında, bundan sonra yapılacak ilk hamlenin faiz indirimi yönünde olacağına kanaat getiren piyasalar, karar ardından yön bulmakta zorlandı. Metinden şahin kelime öbekleri çıkarılsa da, “politika faizi enflasyonun üzerinde oluşturulmaya devam edilecektir” ibaresi, hemen bir faiz indirimin de gündemde olmadığını gösterdi.
 • Faizin %19’da sabit bırakılması ardından 8 seviyesinin diplerine kadar gelen USDTRY kuru, akabinde metnin şahin bir üslup içermediğinin anlaşılması ile 8,16 seviyesine varan bir yükseliş kaydetse de, günü yeniden 8,03 seviyelerine tamamladı. Dün de değindiğimiz üzere, teknik bir bakış açısı ile yukarıda 8,18 üzeri gecelik bir kapanış görmeden, yönün yukarıya döndüğüne kanaat getirmeyeceğiz. Aşağıda ise 7,99 ve 7,84 seviyelerini takip ediyoruz (bakınız grafik).
 • Her hafta Perşembe günü olduğu üzere, TCMB para ve banka istatistiklerini yayımladı. Buna göre, 9 Nisan ile biten haftada, parite ve fiyat etkisinden arındırılmış DTH stoğu, gerçek kişilerde önceki haftaya nazaran 0,5 milyar dolar azalırken, tüzel kişilerde ise 0,9 milyar dolar arttı.
 • Yurtdışı yerleşiklerin hisse senedi stoku 46 milyon dolar azalırken, 78 milyon dolar ise tahvil aldığını gözlemliyoruz. Bu bakış açısıyla, yabancı yatırımcının ‘ateşi’ düşmüş gibi görünüyor (hatırlayın Ağbal sonrası ilk tepki 1,9 milyar dolar çıkış yönünde olmuştu). Merkez Bankası rezervler ise 1,9 milyar dolar büyüdü.
 • Hisse senedi cephesinde ise, BIST100 ana endeksi kazanımlarını dün koruyamayarak günü hafif sıyrıklarla tamamlasa da, XBANK endeksi günü %2,4 artıda tamamladı. Bu arada, HDP’nin kapatılması talebiyle Yargıtay Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianameyi oybirliğiyle iade etme kararı alan Anayasa Mahkemesi, kararı gerekçesiyle birlikte Yargıtay’a gönderdi.
 • Küresel piyasalarda ise ılımlı hava korunmaya devam ediyor. ABD’de bu hafta açıklanan TÜFE enflasyonun dün de benzettiğimiz üzere beklenildiği/endişe edildiği kadar ‘ısırmaması’ sonrası, ABD 10 yıllık tahvil faizi dün bir günde 11 puan birden düşerek %1,53 seviyesine kadar gerilemesi, piyasalarda da adeta ‘bayram’ sevinci yaşanmasına neden oldu.
 • Elbette, faizin gevşemesi ile akıllara gelen ilk varlık grubu da kıymetli metaller oldu. Risksiz faizin gevşemesi sonrası altın ve gümüşü tutmanın alternatif maliyeti azalınca, dün her iki emtia da yönünü yukarı çevirerek önemli direnç seviyelerine geldi. Gümüş cephesinde 100 ve 200 günlük ortalamaların geçilmesi sonrası, yükselişin devamı için, son engel 50 günlük ortalamaların aşılmasında kaldı (kabaca $26 seviyesi). Altında ise yükseliş eğiliminin 1,860-1,890 seviyesine kadar devam edeceğini öngörüyoruz (bakınız grafik).
 • EURUSD paritesinde 1,1990 seviyesinden kısa pozisyondayız. Dün de belirttiğimiz üzere, kısa vadede 1,1850 seviyesine doğru bir geri çekilme kaydetmesini, akabinde ise ana hedefin 1,23 olacağını düşünüyoruz (bakını grafik).
 • Jeopolitik tarafta hava yumuşasa da, -ABD’de Karadeniz’e savaş gemilerini göndermekten vazgeçti- Rusya’ya yaptırım kararı aldı. Toplam 32 kişi ve kuruluşa yaptırım uygulanmasına karar verilirken, 10 diplomatın da sınır dışı edileceği duyuruldu.
 • ABD borsaları, 10 yıllık tahvil faizinin gevşemesi ile geceyi %1’in üzerinde yükselişle tamamlarken, olumlu hava Çin’de açıklanan 1. çeyrek büyüme verisi ile bu sabah Asya piyasalarına da sirayet etti.
 • Mali piyasaların gündeminde, Euro Bölgesi’nde TÜFE, ABD’de inşaat ruhsatları ve Michigan Üniversitesi tüketici güveni takip edilecek.
 • Merkez Bankası’nın ödemelerde kripto varlıkların kullanılmamasına dair yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımlandı. “Kripto varlıklar, ödemelerde doğrudan veya dolaylı şekilde kullanılamaz” ifadelerinin yer aldığı yönetmeliğin 30 Nisan 2021 tarihinde yürürlüğe gireceği açıklandı.

Piramit Menkul – Dolar Yorumu – 16.04.2021

Küresel piyasalarda ABD 10 yıllık tahvil faizinin 1,55 seviyesine gerilemesi ile, risk iştahı pozitif seyretti. Emtialar ve gelişmekte olan ülke para birimleri bu hareketten pozitif yönde etkilendi. Yurt dışında ABD’de işsizlik maaşı başvuruları ve perakende satışlar tahminlerden iyi geldi. Yurt içinde ise TCMB Para Politikası Kurulu faiz kararını açıkladı. TCMB beklentilere paralel olarak faizi sabit bıraktı. Dolar Endeksi dünkü işlemlerde 91,493-91,743 bandında hareket etti. DXY, gün içi 91,50 desteğinden tepki alımları ile karşılaştı.

Teknik açıdan 92,00 direncinin kırılması durumunda yeniden güçlenme başlayabilir. Aşağı yönlü hareketlerde 91,50 desteği takip edilebilir. Bu desteğin kırılması durumunda satış baskısı artabilir. Dolar/TL kuru dünkü işlemlerde 8,0151-8,1574 bandında satıcılı hareket edildi. Teknik açıdan Şubat 2021 tarihinden başlayan yükselen kanalın altında kapanışlar yapması olumsuz. Dolar/TL’de teknik açıdan 8,00 desteği önem arz etmektedir.

Bu desteğin kırılması ile satış baskısı artabilir ve 7,80-7,50 destekleri hedeflenebilir. Yukarı yönlü hareketlerde 8,10 direncinin üzerine yerleşilmesi durumunda 8,20-8,30 dirençleri gündeme gelebilir. Özetle kısa vadeli yönde 8,00-8,10 dışındaki kapanışları takip etmekteyiz.

Ahlatçı Yatırım – Altın Yorumu – 16.04.2021

ABD’de açıklanan enflasyon oranı beklenti üstü gelince Ons Altın’da yukarı yönlü bir hareketin oluştuğu görülmüştü. Bu hareket dolar endeksinde görülen gevşeme ile kuvvetlenirken 1750 $ seviyesinin üzeri görüldü. ABD Tahvil getirilerinde görülen yatay seyir Ons Altın’da ki hareketi destekliyor.

Teknik açıdan incelendiğinde yukarı yönlü hareketin devam etmesi durumunda 1775 ve 1785 $ direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekiyor. Satış baskısının devam etmesi halinde ise 1750 ve 1735 destek seviyeleri yakından izlenecek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.