18.05.2021 | Güncel Dolar Analizleri, Altın Yorumları ve Piyasa Haberleri

0

Dolar kuru dün sert bir geri çekilme yaşadı. Bayram tatilinde yaşanan yükselişin bir düzeltmesi gerçekleşti ve dolar 8,30 seviyesine kadar geriledi. Yeni güne hafif yükselişle başlayan kur tarafında şu an için fiyatlamalar 8,33 üzerinden gerçekleşiyor.

Gram altın fiyatında, ons tarafında yaşanan yükselişin etkisi az da olsa görüldü ve gram altın 500 lira seviyesinden işlem görüyor. Dolar kurundaki düşüş, gram altının daha fazla yükselmesine engel olmuş durumda şimdilik.

Borsa İstanbul tarafında dün yukarı yönlü bir seyir hakimdi. Bugün yurt dışı piyasalara bakıldığında, yine BIST tarafının güne alıcılı başlaması beklenebilir.

Kripto paralarda da dün akşam saatlerinden itibaren başlayan tepki hareketi devam etmekte. 42 bin doalr seviyesinden seken bitcoin fiyatı 46.000 dolara doğru yükselişte. Burada da izlenmesi gereken ilk kritik seviye 46,500 seviyesi olacak gibi duruyor. Bunun üzerine atabilirse, altcoinler ve bitcoin rahat bir nefes alabilir. Ancak bu seviye altında satış baskısının sürmesi bekleniyor. Geçelim uzmanların güncel piyasa analiz ve yorumlarına.

İktisatbank – Piyasa Haberleri – 18.05.2021

 • Küresel mali piyasalarda yeni haftanın ilk iş günü temkinli bir hava ile başladı. Takdir edersiniz ki, geçen haftanın son 2 iş gününde, bizler bayram tatilindeyken, ABD’de açıklanan manşet enflasyon verileri beklentileri oldukça aşmış, tabir caizse ‘yer yerinden’ oynamıştı.
 • Akabinde, enflasyonun küresel talep ve arz sıkıntısından beslenen emtia fiyatları ile arttığı, tedarik zincirinde yaşanan zorluklar ile yükseldiğini savunan FED, netice itibariyle enflasyonun geçici faktörlerden arttığını, asıl sorunun emek piyasasında olduğuna işaret ederek, faiz artırımına yanaşmayacağı algısını kuvvetendirmişti.
 • Aslında, bu kadar büyük bir varlık balonunun ultra gevşek para politikası ile şiştiği bir ortamda, ara ara piyasanın kendisini enflasyon tehdidi ile düzeltmesine, aslında FED’in de göz yummak istediğinden hiç şüphemiz bulunmuyor.
 • Enflasyonun bu kadar hızla yükseldiği bir ortamda, zirvenin Nisan ayında görülmediğini, büyük olasılıkla Mayıs ayında TÜFE’nin %4,5 ; çekirdek enflasyon ise %3,5 seviyelerine yükseleceği düşünüyoruz. Böyle bir durumda, enflasyonun baz etkisinin geçmesi ile sonbaharda yeniden boynunu bükmesini de bekliyoruz. Bu beklenti ışığında, 2022 öncesinde bir faiz artışı olmayacağı inancı da artmış durumda.
 • Dün bu bağlamda, yurtdışı piyasaların ‘enflasyonun kalıcı olmayabileceğini’ yönünde fiyatlanma tarafına geçmesi ile dalga boyu oturunca, içerde, Türk Lirası da, bayram döneminde yazdığı kayıplarının nispeten telafi etti.
 • USDTRY kuru 8,50 seviyesini test etmesi sonrası, 8,30 seviyelerinin diplerine kadar gerilerken, küresel hisse senedi piyasalarında yaşanan hafif de olsa satıcılı seyre rağmen, BİST100 endeksi günü %0,9 (bankacılık endeksi %2,3 artış kaydetti) yükselişle tamamladı.
 • ABD dolarında ise zayıflığın devam ettiğini gözlemliyoruz. Doların sepet karşısında değerini gösteren DXY, bu sabah 90 seviyesine kadar gerilerken, EURUSD paritesi de bir kez daha 1,22 ; GBPUSD paritesi ise 1,42 seviyesine dayandı. EUR’da 1,2250 akabinde ise 1,2350 önümüzde zorlu hedefler olarak durmaya devam ederken, GBPUSD cephesinde yakın zamanların zirvesi olan 1,4235’de Sterlin’in nasıl bir seyir izleyeceğini merak ediyoruz.
 • Kıymetli metaller cephesinde beklediğimiz hareket gerçekleşmeye başladı. ABD enflasyonunun coştuğu lakin ABD dolarının piyasa faizinin %1,6’lı seviyelerde kaldığı bir ortamda, reel olarak doların negatif getirisinin daha da artmasıyla, kıymetli madenler bu sabah 3 ayın zirvesine yükseldi (bakınız grafikler).
 • Kripto para piyasasında ise kafalar karışık. Elon Musk’ın piyasa ile adeta ‘dalga geçtiği’ bir ortamda, amiral gemi Bitcoin’in 46,800 seviyesinin üzerine yükselememesi durumunda, aşağı yönlü hareketinin 41,250 dolar seviyesine kadar devam etmesi bizleri şaşırtmayacaktır. Su şu anda bulanık. Yön tayini için berraklaşmasını bekliyoruz.
 • Geceyi küçük de olsa düşüşler ile tamamlayan ABD borsaları, bu sabah vadeli işlemlerde güne alımlarla başladı. ABD’deki enflasyon riskinin ‘geçici’ olacağı inanışının iyice ağır basması ile Pasifiğin diğer ucunda da coşkulu bir yükseliş eğilimi hakim. Dün sert gerileyen Tayvan borsası bu sabah %5 yukarıda işlem görüyor. Gösterge endeks Tokyo borsası da %2,2 yukarıda.
 • İçeride bugün Hazine’nin altın ihraçları, dışarıda ise FED üyelerinin konuşmaları takip edilecek. Makro cephede ise İngiltere’de öncü büyüme verileri, ABD yeni konut satışları ve inşaat ruhsatları takip edilebilir. Diplomatik tarafta ise, gözler Filistin cephesinde olmaya devam ediyor. Diplomasi hız kazansa da, şiddet olaylar maalesef ivme kaybetmiş değil!

İnfo Yatırım – Dolar Yorumu – 18.05.2021

Geçtiğimiz hafta yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren USDTRY paritesi haftayı 8.44 seviyelerinde kapatmıştı. Yeni hafta ile birlikte TL, dolar karşısındaki kayıplarının bir kısmını geri aldı ve aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Geçtiğimiz hafta Ramazan Bayramı sebebiyle yurtiçinde piyasalar kapalıyken TL, dolar karşısında kayıplarını genişletmişti. Fakat yeni hafta ile birlikte bu kayıplar geri alındı ve 8.30 seviyeleri test edildi.

Haftanın ikinci işlem gününde ekonomik takvime baktığımızda yurtiçinden gelecek ve TL varlıklarını sert etkileyebilecek bir ekonomik veri akışı bulunmuyor. Piyasalar gün içerisinde TSİ 15:30’da ABD kanadından gelecek olan İnşaat İzinleri ve Konut Başlangıçları verileri takip edilecek. Bununla birlikte dün ABD kanadından gelen New York Fed İmalat Endeksi verisi izlendi ve veri beklentilerin bir miktar üzerinde 24.30 olarak gerçekleşti. Piyasalardaki beklentiler ise 23.90 seviyeleri idi.

Haftanın ikinci işlem gününde USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 8.35060 – 8.40115 – 8.50140 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 8.22460 – 8.13727 – 8.02675 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Ahlatçı Yatırım – Dolar Analizi – 18.05.2021

Ramazan bayramı nedeniyle piyasaların kapalı olması dövizdeki hareketliliği artırdığı görülmüştü ancak ilk işlem günüyle beraber geçtiğimiz haftanın kayıpları telafi edildi. Cumhurbaşkanı tarafından dün yapılan açıklamaya göre kademeli normalleşme süreci yeniden başlıyor. Hafta içerisinde açıklanacak olan ABD işsizlik başvuruları ve PMI verileri yakından takip edilecek.

Yaşanan gelişmeler çerçevesinde yukarı yönlü hareketin devam etmesi beklenilen kurda 8,38 ve 8,45 TL direnç seviyeleri önem arz ediyor. Olası satışların görülmesi durumunda ise 8,30 ve 8,24 TL destek seviyeleri test edilmesi bekleniyor.

İnfo Yatırım – Altın Yorumu – 18.05.2021

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 1844 seviyelerinde başlangıç yapan altın fiyatlarında, haftanın ilk işlem gününde yukarı yönlü hareketlenmeler hız kazandı. Son günlerde Amerika kanadında hazine tahvil faizlerindeki düşüşler, perakende satışlarındaki ivmenin düşmesi altın fiyatlarındaki yukarı yönlü hareketlenmeleri destekledi. Bilindiği gibi geçtiğimiz hafta ABD kanadından gelen enflasyon verisi takip edilmiş ve beklentilerin üzerinde gelen enflasyon verisi ile birlikte ons altında volatilite oldukça artmıştı.

Yeni haftada yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren ons altın yaklaşık olarak 4 ayı aşkın sürenin en yüksek seviyeleri yakınlarında fiyatlamalar gerçekleştiriyor. Yeni günde piyasalar TSİ 15:30’da ABD kanadından gelecek olan İnşaat İzinleri verisini takip edecek. Yarın ise FOMC’nin yayımlayacağı son Para Politikası Toplantısı’nın tutanakları takip edilecek.

Haftanın ikinci işlem gününde XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1875.11 – 1900.93 – 1915.50 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1845.30 – 1816.06 – 1800.43 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

İktisatbank – Altın Yorumu – 18.05.2021

Kıymetli metaller cephesinde beklediğimiz hareket gerçekleşmeye başladı. ABD enflasyonunun coştuğu lakin ABD dolarının piyasa faizinin %1,6’lı seviyelerde kaldığı bir ortamda, reel olarak doların negatif getirisinin daha da artmasıyla, kıymetli madenler bu sabah 3 ayın zirvesine yükseldi.

Altının ons fiyatı, dün 1,860 dolar seviyesindeki hedefimize ulaşarak, ‘ilk yarıyı galibiyetle’ tamamladı. Dün çok da güçlü olmayan altın pozisyonlarımızı 1,865 seviyesinin test edilmesi ile artırdık. Teknik manada, 1,873 dolar seviyesinden kurtulmamız durumunda, 1,920 dolar seviyesini hedefleyeceğiz.

İnfo Yatırım – Borsa Yorumu – 18.05.2021

Küresel piyasalarda geçtiğimiz hafta ABD enflasyonunun beklentilerin üstünde gelmesi sonrası piyasalarda sert satışlar hakimdi. Bu haftaya piyasalar ise Fed Başkanlarının açıklamaları, ekonomide toplantı beklentileri, zayıf Perakende Satış verileri ve beklentinin aşağısında gelen İşsizlik Oranı ile birlikte risk iştahı yüksek başladı.

Yurtiçi piyasalarda ise 2,5 günlük aranın ardından bu hafta da 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle 1 gün ara olacak.

Geçtiğimiz hafta 8,50 seviyelerine kadar yükselen Dolar / TL dün seans öncesi 8,30 seviyesine kadar geri çekildi. Geri çekilme ile birlikte BİST100 endeksi küresel piyasaların aksine geçtiğimiz işlem gününe %0,54 oranında yükselişle 1.449 seviyesinden başlangıç yaptı.

Günün ilk yarısında yükseliş eğiliminde hareket eden endeks bankacılık sektörü payları önderliğinde yükselişine devam etti. Haber ve veri akışının sakin olduğu işlem gününü BİST100 endeksi %0,90 oranında yükselişle 1.454 seviyesinden tamamladı. Finansal kiralama faktöring sektörü payları %3,36 oranında değer kazanırken, metal ana sektörü payları %2,12 oranında değer kaybetti. BİST100 endeksinde 1.457 – 1.461 – 1.467 direnç, 1.448 – 1.442 – 1.438 destek seviyeleri olarak takibimizde olacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.