Ethereum Madenciliği Nedir? Nasıl Yapılır, Ne Kadar Kazandırır?

0

2021’in en popüler kripto para birimleri listesinde ilk sıralarda yer alan ethereum hakkında yatırımcıların merak ettiği konular var. Ethereum madenciliğinin ne olduğu nasıl yapıldığına dair sorular ve ethereum madenciliği ile ne kadar gelir elde edilebileceğine dair gelen bir çok soru var. Bunlara cevap olabilecek detaylı bir yazı kaleme almak istedik.

Ethereum Madenciliği Nedir?

Ether (ETH), bitcoin benzeri bir kripto para birimidir. Ethereum ise Bitcoin’ inde bağlı olduğu blockchain ( blok zinciri) sistemine bağlı olarak Ether (ETH) üretmek için kullanılan yöntemdir. Blockchain bir çeşit şifrelenmiş dijital hesap defteri olmasının yanı sıra; Ether, Bitcoin gibi kripto paraların temelinde olan teknoloji sistemidir. Ethereum madenciliği, altın madeni olarak düşünülebilir ancak bu noktada madenciler topak kazmak yerine çeşitli işlemleri doğrulamaktadır.

Ethereum madenciliği, kişinin blockchain ağında bulunan karmaşık problemleri çözerek Ether kazanma sürecini temsil etmektedir. Madenciliği yapan kişi, bu problemleri çözerken aynı zamanda Ethereum ağının güvenliğini sağlamaktadır. Kullanıcı, çözdüğü problemler ve sağladığı güvenlik ağı sayesinde Ether kazanır. Kripto paralar dijital sistemlerde farklı algoritmalar aracılığıyla şifrelenerek güvenlikleri sağlanır. Ethereum sistemini şifreleyen bu algoritmaya Ethash denmektedir.

Madenciliği yapan kişinin ETH kazanmak için Ethash algoritmasına uygun işlemler yapması gerekmektedir. Ethereum sisteminde bulunan Ethash algoritması, Bitcoin madenciliğinde kullanılan ASIC cihazları etkisiz hale getirir. Bu nedenle Ethereum sistemi üzerinden madencilik yapılırken GPU adı verilen, yüksek güçlü ekran kartları kullanılmaktadır.

Madencilik için gereken GPU donanımı, gerekli hash rate (hash oranı) sağlayarak daha karlı işlem yapılmasına yardımcı olur. 64 bit Windows 10 işletim sistemi, ethereum madenciliği için gerekli standartları sağlayabilir ancak bilgisayarda olması gereken bazı donanımlar söz konusudur.

Etherium madenciliği yapabilmek için bilgisayar sisteminde GPU grafik işlemcisi, 4GB ram, AMD Radeon VII ekran kartı ve veri depolayabilmek için güçlü bir SSD gibi alt yapı donanımlarının olması gerekmektedir.

Ethereum Madenciliği Nasıl Yapılır?

MyEtherWallet web sitesi üzerinden yapılan Ethereim madenciliği için öncelikle Ether cüzdanı oluşturulması gerekmektedir. Madenciliğin yapılacağı bilgisayara Claymore Dual Miner programını indirerek gerekli bilgiler doldurulur. Ardından bilgisayarda açılacak yeni dosyayı indirilen programın içine ekleyerek Ethereum madenciliği için gerekli olan şartlar tamamlanır. Klasörün içinde bulunan start.bat dosyası her açıldığında, bilgisayar otomatik olarak Etherium madenciliği yapmaya başlayacak ve kazandığınız Ether (ETH) cüzdanınıza aktarılacaktır.

Etherium Madenciliği Ne Kadar Kazandırır?

Ethereum madenciliğinden elde edilecek kazanç, bilgisayarın sahip olduğu hash gücüne ve GPU donanımına göre değişmektedir. Hash gücü, daha hızlı ve daha fazla işlem yapılmasını sağladığı için madencinin daha fazla kazanmasına yardımcı olur. Saatlik ortalama 0,000091520 ETH ve 2 TL ile 3 TL arası kazanç elde edilir.

Günün 24 saati bilgisayarı hiç kapatmadan madencilik işi yapan biri, GPU donanımının hash gücüne bağlı olarak günde 40-60 TL arası kazanç elde edebilmektedir. Bu miktarlar göze alındığında Ethereum madenciliği kişiye aylık 1000 TL ile 2000 TL arasında bir ücret kazandırabilir. Ayrıca Ethereum madenciliğinde blok ödülü 2 ETH’ dur. Bir bloğu işleyebilen madenci, 2 ETH dışında işlemler için de ayrıca ücret almaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.