Dolar Kaç Oldu? Altın Ne Olur? Güncel Piyasa Yorumu – 19.04.2021

0

19 Nisan 2021 Pazartesi sabahından herkese merhaba. Bugün piyasalar için önem derecesi yüksek olan bir veri açıklaması bulunmuyor. Bunun yanı sıra Halkbank davası sonucunun açıklanabileceği belirtiliyor. Dava sonucu açıklanırsa Türk çaprazlı varlıklarda volatilite artabilir.

Güne dolar kuru 8,06 seviyesinden başlıyor. Kapalıçarşı’da dolar alış 8,05 dolar satış ise 8,07 seviyesinden yapılmakta. Altın fiyatlarında da yükselişler devam ediyor. Ons altın 1,780 dolar seviyesinden işlem görüyor. Gram altın fiyatı ise 460 lira civarında işlem görmeyi sürdürüyor.

Borsa İstanbul tarafında güne olumlu bir başlangıç bekliyoruz. Geçen haftanın son işlem gününde Borsa İstanbul kapanışı sonrası ABD borsaları ve Dax endeksi tüm zamanların rekor seviyelerine çıkmışlardı. Bugün de BİST tarafının bu yükselişlere eşlik etmesi beklenebilir. Geçelim yatırım kurumları tarafından paylaşılan güncel yorum ve analizlere..

İktisatbank – Piyasa Haberleri – 19.04.2021

 • Dünyanın en büyük kripto para birimi olan Bitcoin, Pazar günü %14 düşüşle 51,500 ; Ethereum blok zincir ağına bağlı küçük rakip olan Ether ise %10 düşüşle 2,100 dolara kadar ani bir düşüş yaşadı.
 • CoinMarketCap’e göre, satış için çok sayıda bitcoin madenciliğine güç verdiği bildirilen Çin’in Sincan bölgesindeki elektrik kesintisinin etkili olduğunu okuyoruz.
 • Kesinti nedeniyle ‘hash rate’ keskin bir düşüşe işaret etti. Hash rate, tüm Bitcoin ağının işlem kapasitesini ölçen volatilite endeksini ifade eder ve madencilerin yeni Bitcoin üretmek için ihtiyaç duyduğu gücü belirler.
 • Bitcoin’deki geri çekilme, TCMB’nin Cuma günü alımlarda kripto para birimlerinin kullanımını yasaklamasından sonra ve ABD’de ‘kara para operasyonu’ dedikodusunun yayılmasından sonra meydana geldiğini de not etmek gerekiyor.
 • Kanımca, son zamanlarda durmaksızın yükselen kripto para birimlerinde aranan düzeltme bahanesi de yukarıda sıraladığımız faktörlerin gölgesinde gerçekleşmiş oldu. Gelinen noktada (düşmüş denilen hali ile) Bitcoin’in 2021’de %100 değer kazandığını not edelim.
 • Bütün haftasonu, kripto para birimlerinde yaşanan sert düzeltme hareketi manşetleri ve sosyal medyayı süsleyince, bize de bugün bültenimizi gündem konusu ile açmayı uygun gördük.
 • İçeride ise, geçen hafta sonuçlanan olağan TCMB PPK toplantısında, her ne kadar şahin üslubun gevşetildiğini görsek de, enflasyonun üzerinde bir faiz (reel faiz) oluşumuna izin verileceği, yakında ise bir faiz indirimi olmayacağı beklentis, USDTRY kurunda yatay seyre neden oluyor. Teknik bir bakış açısı ile aşağıda 7,99, yukarıda ise 8,18 seviyeleri adeta sahanın çizgilerini oluşturuyor. Geçildiği yöne doğru hareketin devamını öngörüyoruz (bakınız grafik).
 • Dünyada ise, ABD tahvil faizlerinin bir miktar da olsa gevşemesi (hatırlayınız geçen haftalarda enflasyon endişesi ile 10 yıllık tahvil %1,80’e dayanmıştı) kıymeti madenlerin haftayı olumlu kapatmasına neden oldu: Altının ons fiyatı 1,780 dolara gelerek son 2 ayın zirvesine yükseldi.
 • Gümüş cephesinde de, 200 ve 100 günlük ortalamaları arkasına alan gümüş, 50 günlük ortalamaların da geçtiği 26 seviyesinin üzerini Cuma günü denese de, haftayı istediğimiz şekilde kapatmadı (bakınız grafik).
 • Yeni haftanın ilk iş gününde, küresel çapta iyimserliğin egemen olmaya devam ettiğini görüyoruz. Gelişmiş ülkelerde, aşılanma oranlarında yaşanan gözle görülür yükseliş, finansal piyasalarda da etkili oluyor. Hisse senedi endeksleri tarihi zirvelerde salınıyor.
 • Sabah erken saatlerde, haftayı ilk karşılayan Asya borsalarında hakim renk yeşil. ABD borsalarının vadeli işlemlerinde ise minik çapta da olsun düşüşler görülüyor.
 • Türkiye’de pandemi tablosunun her geçen gün daha da kötüleşmeye yüz tuttuğunu maalesef üzülerek görüyoruz. Turizm sezonu öncesinde, mesela İstanbul’da her 100 kişiden birinin pozitif olması, can kaybının günlük 300 kişiyi aşması, Ukrayna gerginliğine paralel Rusya’nın turizm kartını çekmesi topyekun olumsuz gelişmeler.
 • Bu hafta 23 Nisan tatili nedeniyle kısa geçecek haftada, 24 Nisan günü ABD Başkanı Biden’ın sözde Ermeni soykırımı konuşması önem arz edecek. Öte yandan, içeride Hazine’nin yüklü borç ödemeleri kapsamında düzenlenecek ihaleler de takip edilecek.
 • Veri akışından bugün önemli bir veri bulunmasa da, bu hafta ECB’nin olağan toplantısını takip edeceğiz. 1,1990 seviyesinden EUR/USD paritesinde kısa pozisyonumuz devam ediyor. EUR’da 1,1850 seviyesine doğru geri çekilme, akabinde de 1,23 seviyesine doğru bir yükseliş bekliyoruz. Kısa pozisyonumuzun zarar kes seviyesi 1,2010 seviyesinde.
 • ABD’de şirket bilançoları açıklanmaya devam ederken, gözler ABD-İran nükleer görüşmeleri ve ABD-Rusya gerginliğini takip ediyor.

İkon Menkul – Dolar Yorumları – 19.04.2021

USDTRY paritesi yeni haftanın ilk işlem gününe hafif alıcılı başladı. Ekonomik veri takviminde veri akışının sakin olacağı işlem gününde paritede alıcılı seyrin sürmesi halinde siyah alçalan trend çizgisi ve 8.1113 bölgesi ilk direnç bölgeleri olarak izlenebilir. Bu bölgenin yukarı yönde kırılıması halinde ise 8.1600 ve 8.2256 seviyeleri sonraki direnç bölgeleri olarak izlenebilir. Olası aşağı yönelimlerde ise 8.0526 ve %38.2 fibonacci bölgesi olan 7.9787 seviyesi destek bölgeleri olarak takip edilebilir.

Destekler: 8.0526-7.9787-7.8305
Dirençler: 8.1113-8.1600-8.2256

Işık Menkul – Dolar Yorumu – 19.04.2021

Geçtiğimiz Cuma günü 8.07 seviyesine yakın kapanış gördüğümüz USDTRY’de, yeni haftanın ilk işlem gününde de şuan için; kısmen alıcılı işlemlerle 8.09 civarında fiyatlama görülmekte.

Bu yöndeki işlemlerin devam etmesi halinde; 8.16 ve 8.22 direnç seviyeleri takibimizde olacak. Öte yandan, oluşabilecek TL lehine işlemlerde ise; 7.99 destek noktası önem arz edecek.

Alan Yatırım – Altın Analizi – 19.04.2021

ABD’de tahvil faizlerindeki gerileme ve doların global bazda zayıf bir görüntü sergilemesiyle birlikte spot altın son 7 haftanın zirvesini gördü. Diğer taraftan Çin’de yerel talebi dengelemek için bankalara altın ithalatı konusunda izin verildiği haberi fiyatlara yukarı yönlü destek sağladı. Son birkaç haftadır yataya yakın bir hareket içerisinde olan altın 50 günlük hareketli ortalamasını aşarak önemli bir kritik seviyeyi aştı. Haftayı 1,765 $ seviyesi üzerinde kapatan ons altında yükseliş eğiliminin devam etmesi beklenebilir.

Altının ons cinsi, günü 0.72% değer kazancı ile tamamladı. Teknik olarak Altının ons cinsi, orta vadeli yükseliş trendi ve kısa vadeli yükseliş trendi içinde bulunmaktadır. Bununla beraber Ons altında kısa vadeli direnç seviyeleri 1,791.00 ve 1,807.00’de, destek seviyeleri ise 1,776.00 ve 1,760.00’de bulunmaktadır.

Alan Yatırım – Borsa Yorumu – 19.04.2021

Koronavirüs vaka sayılarındaki artışa rağmen global hisse senedi piyasaları yükselişini devam ettiriyor. ABD’deki aşılama kampanyaları ve beklentilerden iyi gelen makroekonomik veriler piyasalara destek sağlıyor. Yurt içi piyasalar geçtiğimiz hafta TCMB’nin faiz kararını takip ederken, karar metninde ilave sıkılaştırma teriminin çıkarılması sıkı para politikasının sonlanmakta olabileceğine yönelik bir beklenti yarattı. Borsa İstanbul gelişmiş piyasa ülke hisse senedi piyasalarının aksine diğer gelişen piyasa ülke borsalarıyla birlikte haftayı yataya yakın tamamladı.

BIST100 endeksi haftanın son işlem gününü %0.03 değer kazancıyla 1,408 puandan tamamladı. 22 ve 50 günlük ortalamasının altında işlem gören BIST100 endeksinde 22 günlük ortalamanın geçtiği 1,415 seviyesi ilk direnç noktası olarak karşımıza çıkıyor. Bu seviyenin üzerindeki kapanışların 1,450 puan seviyelerine doğru yükselişlere destek sağlaması beklenebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise dip noktası haline gelen 1,350 puan seviyeleri destek noktası olarak takip edilecektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.