Dolar Ne Olur? Altın Ne Kadar? Güncel Piyasa Analizleri – 20.04.2021

0

20 Nisan 2021 Salı gününden herkese merhaba. Dolar güne hafif bir yükselişle başlıyor, kur 8,10 üzerinde fiyatlanıyor. ABD 10 yıllık tahvil faizleri yükselişte ancak dolar endeksinde tam tersi bir görüntü hakim. Dolar endeksi düşerken dolar kuru, Türk Lirası karşısında yükselişini sürdürüyor.

Dolar kurunda yaşanan yükseliş hareketi devam ederken, Borsa İstanbul’da süregelen satış dalgası da günlerdir devam etmekte.

Altın tarafında dün 1,790 dolara kadar devam eden yükseliş hareketi bu bölgeden satışla karşılandı ve gelen satışlarla beraber 1,770 dolar altına inildi. Şu sıralarda da ons altın tarafında 1,770 dolar altında fiyatlamalar devam ediyor. Dolar endeksi uzun bir sürenin ardından bu sabah 91 seviyesi altına gerilemiş durumda. Bu durum ons tarafında bugün yeniden yukarı yönlü bir hareketi beraberinde getirir mi, yatırım kurumlarının analizleri ne yönde? Gelin bu detayları birlikte inceleyelim.

İktisatbank – Piyasa Haberleri – 20.04.2021

 • Yeni hafta küresel mali piyasalarda iyimserlikle kucaklandı. Hisse senedi endeksleri tarihi seviyelerde salınıyor. Adeta yelkenlerin fora olmasının arkasında, pandemide yaşanan olumlu yönde ilerlemenin ‘rüzgar’ görevi üstlendiğini söylememiz herhalde yanlış olmayacaktır.
 • Pandemi ile mücadelede aşılama faaliyetleri ile ön plana çıkmayı başaran ülkelerin borsaları yükseliş kaydederken, Türkiye cephesinde ise maalesef pandemi tablosunun her geçen gün daha da kötüleşmesi, negatif ayrışmaya neden oluyor.
 • Bu bağlamda, son zamanlarda, vaka/nüfus, hastaneye yatış ve can kaybı istatistikleri kötüleşen Hindistan, Brezilya ve Türkiye’nin olumsuz bir performans izlediklerini, bizzat yerel para birimlerinin doların değer kaybettiği bir ortamda değerlenmediği; borsalarının ise kan kaybettiğini görüyoruz.
 • Mesela dün Hindistan borsası gün içinde %3 değer kaybı yaşarken, içeride ise BİST100 ana endeksi günü banka hisselerinde yoğunlaşan satışlar ile %2,2 oranında kayıpla tamamladı (XBANK %3,2 geriledi).
 • Hisse senedi piyasası, vaka sayısının nüfusa göre birinci sırada yer alan Türkiye’de, pandemi tablosunun her geçen gün daha da kötüleşmesine ile olası bir tam kapanma riskini fiyatladığını düşünüyoruz. Teknik bir bakış açısı ile, Borsa İstanbul Bankacılık endeksinde, 900-1000 puan aralığının görülmesi durumunda, uzun pozisyon almak için kenarda hazır bekliyoruz (bakınız grafik).
 • Dünyada risk iştahının arttığı ve doların değer kaybettiği bir ortamda, Türk Lirası’nın da dolar karşısında -hele bir de %19 gibi ağız sulandırıcı bir faizin olduğu bir ortamda- olumlu anlamda ayrışması gerekirdi. Lakin, belki tekrar olacak ama, ekonominin olası bir kapanma durumuna nasıl göğüs gelebileceği, turizm cephesinde Rusya ile Ukrayna ekseninde yaşananlar sonrası turizm gelirlerinin de ekonomiye destek vermeyeceği beklentisi, Türk Mali piyasaları üzerinde baskı kuruyor.
 • Doların belirgin anlamda değer kaybettiği dünkü günde, USDTRY kuru bildiğimiz bant aralığı olan 8,05-8,11 aralığında gün boyu salındı. USDTRY kurunda, 8,18 seviyesi yukarı yönlü geçilmeden veya 7,99 seviyesi aşağı yönlü kırılmadan, mevcut yatay hareketin bant içerisinde korunmaya devam edeceğini düşünüyoruz (bakınız grafik).
 • Sayılarının dili ile konuşursak, dün Türkiye’de can kaybı 341 kişi ile rekor kırarken, İstanbul’da 100 kişiye yapılan testin sonucu 1 kişinin pozitif olması ile sonuçlanıyor. Pandemi tablosu iyimsere dönmeden, dünya iyimser olsa da, TL ve TL cinsi varlıkların bu rüzgara eşlik etmesinin pek de kolay olmayacağını düşünüyoruz.
 • Öte yandan, dolar endeksinin, son 7 haftanın en düşük seviyesine gerilediğini de not etmek gerekiyor. Hatırlarsanız, EURUSD paritesinde, önce, 1,1850 seviyesine doğru geri çekilme ve sonrasında da 1,2350 seviyesine doğru hedeflediğimiz oyun planımıza paralel Cuma günü 1,1990 seviyesinden kısa pozisyona açmıştık. Dün havanın süratle iyimser dönmesi ile 1,2020 seviyesinden pozisyonumuzu kapatarak (stop loss) ters yönde pozisyon aldık (EUR uzun). Zarar kes seviyemiz 1,1990 ; kar al hedefimizi ise 1,2350 olarak belirledik.
 • Doların değer kaybına rağmen, dün kıymetli madenler günü dinlenerek hatta ufak tefek ‘sıyrıklarla’ atlattığını söylememiz gerekiyor. Gümüş, 100 ve 200 günlük ortalamaları arkasına alarak, son mevzi olan 50 günlük ortalamaların geçtiği kabaca 26 dolar seviyesinin üzerinde gecelik kapanış fırsatı arıyor. Bulması durumunda, yer altında biriken enerjinin gün yüzüne çıkacağını düşünüyoruz. Doların değer kaybetmeye yüz tuttuğu bir ortamda, kıymetli madenlerin sürece kayıtsız kalmayacağını düşünüyoruz. Sabırla bekliyoruz (bakınız grafik).
 • Avrupa futbolunda ise, kalburüstü ve aralarında Real Madrid, Barcelona, Manchester United ve Liverpool’un da bulunduğu 12 kulüp, Avrupa Süper Ligi’ni kurduklarını açıkladı. UEFA tarihinin en büyük krizi ile karşı karşıya!
 • Yeni gün başlangıcında, Asya piyasalarında Japonya borsası hariç iyimser bir hava görülüyor. Doların değer kaybı ile JPY’nin değer kazanması, ihracat odaklı Japonya borsasına satış getirmiş. Ama hava genel olarak iyimser. Dün güne 1,38’den başlayan GBPUSD paritesi bu sabah 1,40’ı devirdi. Dolar endeksinin gerilemesi ile petrolün de hafif de olsa değerlendiğini görüyoruz.
 • Benzer bir şekilde, ABD borsalarının da vadeli işlemlerinde, sabah saatlerinde yükseliş eğilimli bir seyir, günün iyimser karşılanacağını çağrıştırıyor. Altın ve gümüş kuzeye doğru hareketine başlamadan zemin yoklaması yapmaya devam ederken, haftasonu sert bir satışla karşılaşan kripto para birimleri ise halen daha kendilerine gelmeye çalışıyor.
 • Çok net bir şekilde söyleyebilirim ki, kulaklardan adeta paranın fışkırdığı, faiz oranlarının yok denecek kadar düşük olduğu ve hatta ABD TÜFE enflasyonun beklendiği kadar ‘ısırmadığı’ bir ekosistemde, doların değer kaybetmeye devam etmesini, kıymetli madenler, kripto para birimleri, EUR ve GBP gibi başat para birimlerinin ise değer kazanmaya devam etmesini, içinde bulunduğumuz çeyrekte beklemeye devam ediyoruz.

Ahlatçı Yatırım – Dolar Analizi – 20.04.2021

TCMB PPK Toplantısının ardından USDTRY’de 8 TL seviyeleri görüldü. Dolar endeksinde görülen gevşeme devam ediyor. Yurtiçi yaşanan gelişmeler sonrasında dün fiyatlarda oynaklık görülse de 8 – 8,10 TL arasında fiyatlamalar devam ediyor.

Yaşanan gelişmeler çerçevesinde yatay hareketine devam etmesi beklenen kurda 8,15 ve 8,20 TL direnç seviyeleri takip edilecek. Olası aşağı yönlü hareketin oluşması durumunda ise 8,08 ve 8,05 destek seviyeleri test edilebilir.

Ahlatçı Yatırım – Altın Analizi- 20.04.2021

Ons Altın’daki yukarı yönlü hareket kuvvetleniyor. Dolar’da görülen geri çekilme Ons Altın’a olumlu yansımaya devam ediyor. 10 yıllık ABD tahvillerinde tekrardan 1,58 seviyelerinin görülmesi Ons Altın’daki hareketin önemli bir kısmını oluşturuyor.

Hafta içerisinde yaşanacak olan gelişmelerin takipçisi olacağız. Teknik açıdan incelendiğinde yukarı yönlü hareketin devam etmesi durumunda 1780 ve 1785 $ direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekiyor. Satış baskısının devam etmesi halinde ise 1765 ve 1753 destek seviyeleri yakından izlenecek.

Alan Yatırım – Gram Altın Yorumları – 20.04.2021

Gram altın ons altın ve Dolar TL kurundaki yatay seyrin etkisinde 461 TL seviyelerinde işlem görüyor. Altın gram cinsi, günü 0.05% değer kaybı ile tamamladı. Teknik olarak Altın gram cinsi, orta vadeli yükseliş trendi ve kısa vadeli yükseliş trendi içinde bulunmaktadır. Bununla beraber Gram altında kısa vadeli direnç seviyeleri 463.00 ve 467.00’de, destek seviyeleri ise 459.00 ve 455.00’de bulunmaktadır.

Alan Yatırım – Borsa Yorumu – 20.04.2021

Koronavirüs vaka sayılarındaki artış ve global risk iştahının düşük seyretmesi nedeniyle yurt içi piyasalar satış baskısı altında kaldı. Borsa İstanbul’da BIST100 endeksi haftanın ilk işlem gününü %2.2 değer kaybıyla 1,377 puandan tamamladı.

Yeni işlem günü öncesinde ABD ve Almanya endeks vadelileri yataya yakın artıda seyrederken, yurt içi piyasaların da güne yatay başlaması beklenebilir. Endeks dünkü kayıplarına karşı tepki alımları gösterebilir. Geri çekilmelerde ise 1,350 puan destek noktasına takip edilecektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.