Katar’da Çalışmak, Katar’da İşçi Ücretleri Ne Kadar?

0

Ülkemiz ile son zamanlardaki iktisadi ve siyasi yakınlığı sebebi ve dahası “dolgun” işçi maaşlarından dolayı Katar’da çalışmak, birçok iş arayanın hayalini süslemektedir. Bu ülke, gerçek anlamda Türk çalışanları için bir işçi cazibe merkezi olarak görülmekte. Elbette sıcak iklimi ve kavurucu sıcaklığını bir kenara bırakırsak; lüks yaşamı ve harika çalışma fırsatları ile Katar, sizin için bir seçenek olabilir. Eğer bu ülkede çalışmak adına bazı önemli bilgiler edinmek ve Katar’da işçi ücretleri ne kadar diye merak ediyorsanız; işte yanıtı…

Katar’da Çalışmak

Katar’da çalışmak bazı yönleri ile avantajlı bir durum iken; bazı yönleri ile ise size biraz farklı gelebilir. İklimi ve sosyo kültürel yapısı düşünüldüğünde, ülkemize nazaran daha katı bir görüntü çiziyor. Aynı zamanda hem Arap yarımadasında oluşundan kaynaklı hem de Suudi Arabistan’ın ile İran arasında olmasından dolayı, siyasi olarak da etki altında. Bu durum da elbette iş hayatınızı ve yaşamınızı etkileyecektir. Buna her ne kadar 3. Ülke olarak Türkiye de katılmış olsa da, halen etkisi İran ve Suudi Arabistan kadar değildir. Bu yüzden eğer bu ülkede çalışacaksanız, bu iki ülke hakkında biraz daha dikkatli olmanız gerekecek.

[ilgili_yazi id=”274″]

Katar sıcak havası ve kavurucu sıcaklığı ile dikkat çekiyor. Eğer bir masa başı iş bulduysanız, bu durum sizi pek etkilemeyebilir. Ancak ülkemizden Katar’a gidenleri %80’inden fazlasının inşaat alanında çalıştırılmak üzere gittiğini ve güneş altında çalıştıklarını göz önüne alırsak, bu durum sizi etkileyecektir. Elbette  burada, sabah çok erken ve hatta karanlık saatlerde işe başlayarak öğlen sıcağı başlamadan paydos verme durumu da söz konusu ve bu bir nebze de olsa, ikna edici bir durum.

Katar’da İşçi Ücretleri Ne Kadar?

Tabii ki her mesleğin farklı maaş tarifeleri her ülkede olduğu gibi Katar’da farklıdır. Katar’da asgari ücret 1.300 Riyal civarındadır. Şu an için 1.60 TL dolaylarında olduğu göz önüne alınırsa, asgari ücret 2.100 TL civarındadır. Bununla birlikte, mesleğinizin profesyonelliğine göre bu ücret kat be kat artmakta ve mühendis, doktor, avukat gibi mesleklerde 15 bin ila 20 bin Riyal yani 25-35 bin TL civarında alabilirsiniz. Eğer mühendisseniz; bu ülkeden 30 bin TL civarında bir para alma şansınız yüksektir. İnşaat işçisi için ise; 4000 ila 6.500 TL arasında bir maaş alabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.