Launchpad Nedir? Binance Launchpad Nasıl Kullanılır?

0

Kripto para piyasasında her platformun kendine ait bir ön satış platformu bulunmaktadır. Binance’nin projesi olan “Launcpad”, başlatma panosu manasına gelen bir anlam ifade etmektedir. Yeni projelerin ve kripto paraların fon toplamasına ve duyurusunun yapılmasına olanak sağlayan bir projedir. Diğer bir ifadeyle Binance Launchpad, Binance’nin ön satış platformudur. Launchpad, yaklaşık iki seneden beri aktif olan bir projedir. Binance bu proje vesilesiyle hem yeni gelen projelere hem de Binance’nin kullanıcılarına çeşitli avantajlar sağlar.

Launchpad’lere Nasıl Katılım Sağlanır?

Binance’nin ana sayfasında token çıkartma platormunu niteleyen “Launchpad” isimli bölmeye giriniz. Bu bölümde süresi dolmuş, devam eden ve hazırlık aşamasında olan token projelerini sıralı olarak görebilirsiniz. Bilgi edinmek ve fikir sahibi olmak adına süresi dolmuş tokenlara tıklayarak hangi projeler piyasaya çıkmış, katılım şartları neler ve tokenin ödül dağıtım oranlarını ayrıntılı olarak inceleyebilirsiniz. Eğer bir Launchpad’e katılmak istiyorsanız, istediğiniz tokenin üzerine tıklayarak ana sayfasına geçiş yapabilirsiniz. Karşınıza “nasıl katılım sağlanır?” başlığı ve altında bir link çıkacaktır. Linke tıklayarak tokenin tüm katılım şartlarıyla ilgili makaleye ulaşabilirsiniz.

Binance borsasını çok fazla anlatmaya gerek yok. Dünyanın en büyük kripto para borsası. Türkiye’den de en çok rağbet gören kripto borsalarından bir tanesi. Zaten en iyi kripto para borsaları listeleri içerisinde de ilk sıralarda yer alıyor. Binance’de bir ön satışa katılmak istiyorsanız öncelikle hesabınızın doğrulanmış olması gerekir. Sonrasında Binance platformunda, ön satışlara katılmanın temel şartı olarak BNB almak ve hesapta tutuyor olmak gerekir. Tüm bu şartları sağladıktan sonra satış saati gelmeden önce yine belirlenen zaman aralığında elinizdeki BNB’leri stake etmeniz için onay vermeniz gerekmektedir. Yani BNB’lerinizi satış süresince elinizde tutacağınızı ve belli amaçlar haricinde kullanmayacağınızı onaylamanız gerekir. BNB’lerin ön satışa katılımı engellemeyen kullanım alanları nelerdir diye inceleyecek olursak:

l Spot hesap,

l Marjin hesap,

l Launchpool amacıyla kullanmakta olan Launcpad hesap karşımıza çıkmaktadır.

Sonraki adım ise BNB bakiyesi hesaplama dönemidir. Bu süreçte hesabınızda olan BNB’ler belirtilen günlerde ve saatlerde ortalama alınıp hesaplanarak toplam BNB miktarınız ortaya çıkarılır. Nihai token dağıtımı ile de hesaplanan BNB miktarınıza denk gelen token ve BNB’leriniz hesabınıza aktarılır. Bir iki gün sonra da dağıtılan token, BNB borsasında listelenmiş, satışa çıkmış olacaktır.

Geçmiş zamanlarda Launchpad’lere katılmak amacıyla 50 BNB ve katları miktarda BNB tutma şartları mevcut iken zamanla şartlarda güncellemeler yapılmıştır. Yenilenen koşullar ile genel olarak Launchpad ön satışlarına katılmak için istenen minimum miktar 0.1 BNB olarak karşımıza çıkmaktadır.

Binance Launchpad Avantajları Neler?

Projelerin kullanıcılar için en büyük avantajı nedir diye inceleyecek olursak; Launchpad’e giren tokenın, toplam arzının belli bir miktarıyla girmesi ve giriş fiyatının çok çok ucuz olmasıdır.

Binance launchpad ön satış platformunda çıkan projeler, Binance’de listelenir ve borsanın bu coini satış listesinden çıkarma ihtimali oldukça azdır. Bu da katılımcılar için oldukça cezbedici ve güven verici bir avantajdır. Maliyetinin çok altında alınan coinler, kullanıcılara zamanla çok büyük kar sağlayabilirler.

Launchpad ön satış platformu sayesinde elinde Binance Coin (BNB) tutan insanlar çok mutlu olmaktadır. Çünkü Launchpad haberleri, Binance’nin kendi tokeni olan Binance Coin (BNB) açısından çok değerlidir. Binance platformunda yayınlanan bir ön satış haberi ile BNB’nin grafiği en az %10 artmaktadır. Şartlar gereği katılımcılar BNB aldığı için fiyatı da artış göstermektedir. Böylece hem elde tutulan BNB’lerin kar oranı artar hem de pasif gelir ile yeni kripto paralar elde edilir.

Binance Launchpad’in Dezavantajları Nelerdir?

Binance platformunda Launcpad ön satışlarına katılmak amacıyla BNB tutmak ve stake etmek gerektiğinden bahsetmiştik. Elimizdeki kripto parayı stake etmek demek, bu coinleri dolaşım sokarak yeni kripto paralar kazanmak demektir. Çok cazip görülen staking işlemi zaman zaman tehlikeli bir duruma da dönüşebilir.

Her platformda farklı şekilde işleyen stake işlemleri kilitli ve kilitsiz olarak uygulanmaktadır. Kilitli staking işlemlerinizde, hesabınızda stake amacıyla onayladığınız kripto paranızı belirlenen süre boyunca kilitlersiniz. Bu süre içinde kripto paranıza ulaşmanız mümkün olmamaktır. Kullanmak isterseniz kilidi kaldırarak belli bir miktar ceza ödemesi karşılığında paralarınıza hesabınıza yönlendirebilirsiniz.

Kilitsiz staking işlemlerinde ise kripto paralarınız için herhangi bir kilitleme işlemi söz konusu değildir. Dilediğiniz zaman kripto paralarınızı hesabınıza yönlendirebilirsiniz. Aynı zamanda, geçen süre içinde kazandığınız tokenleri de hesabınıza aktarabilirsiniz. Bu bağlamda kilitli ve kilitsiz stake işlemlerini karşılaştırdığımızda, kilitli stake işlemlerinin getirilerinin daha yüksek olduğunu belirtmemiz gerekir. Borsa kullanıcıları, hangi uygulamanın hesapları açısından daha karlı olacağına karar verip ona göre aksiyon almaları gerekir.

Yanı sıra stake ederek pasif gelir elde edilmek amacıyla kullanılan borsanın güvenilir olması da oldukça önemlidir. Stake ile dolaşıma dahil ettiğimiz kripto paraların kontrolünü başka bir kişiye/kuruma devretmiş olursunuz. Bu kişiler/kurumlar sizlerin kripto paraları ile gelir elde ederek sizlere de belli bir pay sunarlar. Sizler de bu şekilde pasif gelir elde etmiş olursunuz. Ancak kullandığınız borsa güvenilir değil ise stake ettiğiniz kripto paralarınız o platformla birlikte yok olabilir. Bu bağlamda Binance, en güvenilir borsa platformu olması itibari ile Binance Launchpad de, pasif gelir elde etmeniz açısından en güvenilir projedir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.