Hollanda Asgari Ücret, İşçi Maaşları ve Aylık Masraflar

0

2008’de Avrupa Birliği ülkeleri tarafından alınan karar ile birlikte Euro bölgesi kurulmuş ve bir Avrupa Birliği ülkesi olan Hollanda bu topluluk içerisinde Euro kullanımına geçmiştir. Büyük bir kısmı Batı Avrupa’da ve bir kısmı da Karayipler’de bulunmak üzere bir Batı Avrupa ülkesi olan Hollanda, Avrupa’nın önemli ve güçlü ülkelerinden birisidir. 17 milyon üzerinde vatandaşı bulunan Hollanda’da işsizlik oranı çok düşük olmakla birlikte yaşam koşulları kendi vatandaşları için gayet üst seviyededir.

Hollanda Asgari Ücret Oranları

2018 yılı rakamları karşılaştırıldığında, Hollanda’da alınan asgari ücret 1578 Euro olmakla birlikte Türkiye’de ise alınan asgari ücret 1600 TL olarak bilinmektedir. Bu iki rakam karşılaştırıldığında, Hollanda’da alınan asgari ücret Euro/TL değişimi yapıldığında, 9000 TL üzerinde bir değer göstermektedir. Ancak ülkede asgari ücret oranlarına göre yaşam koşulları karşılaştırıldığında, birebir Türkiye gibi bir yaşam ortamı ortaya çıkmaktadır.

Temel olarak bu fikir değerlendirildiğinde, Hollanda’da Euro kullanımı tercih edildiği için ülkede yaşam yine Euro kullanımı üzerinden değerlendirilmelidir. Bu durumda Hollanda’da ödenmekte olan 1578 Euro asgari ücret, ülke halkı için çok yüksek bir tutar olarak görülmemektedir. Ayrıca Hollanda’da asgari ücret her yaş grubu için aynı şekilde ödenmemektedir.

Hollanda Asgari Ücret 2019

Hollanda’da asgari ücret rakamları çalışan kişinin yaşına göre belirlenir. 15 yaşından itibaren çalışmaya başlayan kişiler her yaş itibariyle asgari ücrette daha yüksek ücret alarak, 22 yaşa kadar ulaşır. 22 yaş ve üzerindeki tüm kişiler ise aynı miktarda asgari ücret değeri ile çalışır. Hollanda’da 15 yaşında çalışmaya başlamış olan bir kişi aylık 473,40 TL asgari ücret ödemesi alabilmektedir. Ancak 22 yaş ve üzeri bir vatandaş ise 1578 Euro olarak asgari ücret almaktadır. Hollanda’da 2015 yılında 1501 Euro olan asgari ücret 2018 yılında 1578 Euro değerinde ulaşmış ve bu sayede her yıl ortalama 20-30 Euro gibi artış oluşmuştur.

2018 yılında son rakamlar ile birlikte asgari ücret 1578 Euro ücret üzerinden ödenirken, 2019 yılı için alınan kararlar ile birlikte Hollanda asgari ücret rakamının 1600 Euro üzerine çıkacağı belirlenmiştir. Yine klasik sistemde görüldüğü üzere yaş farklılıklarına göre asgari ücret ödeme farklılıkları olacağı da belirtilmiştir. Ancak 22 yaş ve üzerindeki her vatandaş asgari ücret olarak 2019 yılı için 1615,80 Euro ücret alacaktır. Asgari ücret konusunda 2019 yılında en düşük rakam 15 yaşında bir vatandaş için 484,75 Euro olarak belirlenmiştir.

Hollanda’da Asgari Ücretle Geçinilir mi ?

Türkiye koşulları ile karşılaştırıldığında, Hollanda’da alınan asgari ücret çok yüksek bir rakam olarak görünse de aslında Hollanda’da yaşam koşulları yüksek rakamlar ile ortaya çıkmaktadır. Örneğin, şehrin yürüme mesafesinde bir apartman dairesi için ve müstakil bir ev için yaklaşık 800 ile 1000 Euro arası kira bedelleri ödenmesi gerekebilir. Aylık 100 Euro gibi bir  ortalama yakıt ve enerji masrafı ödemesi yapılır. Ulaşım ve yemek masrafları da hesaba katıldığında, alınan asgari ücretle ancak yeterli düzeyde geçim sağlanabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.