İsviçre Asgari Ücret, İşçi Maaşları ve Çalışma Olanakları

0

İsviçre dünyanın en büyük finans kuruluşlarının yer aldığı ve bir çok büyük fonun parasını tutmakta olduğu ülkedir. Yaşam koşulları çok iyi olan İsviçre’de yaşamak bir çok Türk vatandaşının da hayalidir. Peki İsviçre’de nasıl yaşanır ? İsviçre’de çalışma şartları nasıl ? İsviçre’de asgari ücret ne kadardır gibi soruların cevaplarını konumuzda vermeye çalıştık.

Devletler, sosyal yaşamın gereği olarak vatandaşlarının belirli haklarını korumak ve yaşam standartlarını asgari bir seviyenin altına düşürmemek zorundadır. Bu kurallar, bazen Anayasalarda yazabilir, yazmadığı durumlarda da devletlerin uluslararası sözleşmelerle bu konuya uymaları sağlanır.

Dünyanın en önde gelen ekonomilerinden başlayarak, tüm ülkelere yayılan çeşitli uygulamalar vardır. Bu uygulamalardan en önemlisi de, vatandaşların belirli şartların altında yaşamasını önlemek ve temel ihtiyaçlarını karşılayacak seviyelere gelmesi için asgari ücret tarifesidir. Birçok ülke, ülke içinde belirlediği asgari ücret uygulamasıyla, vatandaşların refahını korumak ister.

Temel yaşam malzemelerinin satın alınması gereken ücretle bağdaşması, devletlerin en temel amacıdır. Bu sayede ülke içerisinde belirli bir seviye yakalanacaktır.

İsviçre’de Çalışma Şartları

Dünyada Amerikan dolarına göre daha değerli olan yerel para birimi Frank’a sahip olan İsviçre, çalışma saatleri konusunda Avrupa’nın en düzenli ülkelerinden bir tanesidir. İsviçre’de çalışma hayatı genel olarak haftada 42 saat olarak belirlenmiştir. İşçiler, işverenleri ve çalışılan mesleki alana göre bu saati düzenleyebilirler. Çalışma sürelerinin iş sözleşmesinde yer alması kanuni bir zorunluluktur.

Genel olarak restourant, otel ve hastane gibi sektörlerde çalışan insanlar haftada en fazla 50 saat mesai yapabilir. Bunun dışında sabit büro işlerinde ve satış işlerinde çalışan insanların ise azami sınırı 45 saattir. Çalışılan ek süreler, genel olarak maaşlara ek olarak verilir.

İsviçre’de Asgari Ücret Ne Kadardır?

İsviçre’de asgari ücret uygulaması iki farklı şekilde uygulanır. İlkinde belirlenen asgari ücret uygulamasında saatlik bir ücret belirlenir ve ülke genelinde hiçbir işveren bu fiyatın altına düşemez. Bu asgari uygulama sayesinde bir kişinin ortalama asgari maaşı aylık 4800 Frank etmektedir. Bu da 4.925 Dolar seviyelerinde ciddi bir kazanç demektir.

Bu uygulamanın dışında, devlet alt işverenlere belirli şartlarda asgari ücretin arttırılması için de yetki vermiştir. Bu yüzden de bazı yerel hükümetlerin asgari ücrette artırıma gittiği görülmektedir. Özellikle ülkenin daha düşük paralarla geçinen bölgelerinde, halkın genel olarak kalkınma ve büyüme sağlaması için, işverenler maaşları daha yüksek tutarlar. Bu sayede asgari ücret 5000 Frank ve üstü seviyelerine rahatlıkla ulaşmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.