Kanada Asgari Ücret, İş Olanakları ve Aylık Masraflar

0

Ülkelerin, vatandaşları ile ilgili bazı görevleri bulunmaktadır. Görevlerin birçoğu da insanların temel yaşam standartlarını sağlamasıyla ilgili konulardan oluşur. Sosyal bir devlet, üzerine düşen görevi vatandaşları talep etmeden gerçekleştirir. Bu sayede toplumsal eşitlik sağlanacak ve ekonomik anlamda daha eşit bir dağılım gerçekleştirilecektir. Birçok farklı ülke, bu görevleri yerine getirmek için asgari ücret uygulamasını tercih etmektedir.

Kanada’da Asgari Ücret Uygulaması

İnsanlar, dünyada bazı ülkelere daha fazla ilgi duyarlar. Bu ülkeler arasından en çok göçmen kabul edenlerden bir tanesi de Kanada’dır. Kanada, kültürel olarak bünyesinde çok çeşitli bir yapıya sahiptir. Bünyesinde barındırdığı kişilerin her zaman daha iyi şartlarda yaşam standardına sahip olmasını ister. Bu yüzden de insanların çoğu Kanada’ya giderek iş hayatlarını, bu fırsatlar ülkesinde devam ettirmek hayalindedir. Kanada ülkesindeki çalışanlarının haklarını korumak ve bu sayede belirli bir standart getirmek için, uzun yıllardan beri asgari ücret tarifesini uygulamaktadır.

Kanada, sınır komşusu olan Amerika’da olduğu gibi asgari ücret fiyatlandırmasında günlük değil, saatlik çalışma esasını uygulamakta. Bu sayede özel işverenlerin uyması gereken asgari bir saatlik çalışma tutarı vardır. Toplumsal yardımlaşmanın üst seviyelerde olduğu Kanada’da, bu yüzden genel olarak işletmeler belirlenen miktarın üzerinde ödemeler yapmaktadır.

Kanada’da Asgari Ücret

Kanada’da bölgeler arasındaki ekonomik farklılıklar, asgari ücret tarifesinde verilen günlük miktarlarda da değişiklikler meydana getirecektir. Bu durumda ekonomik şartları daha iyi olan bölgelerde, daha yüksek asgari ücret uygulamasına gidilmiştir. Kanada’nın en yüksek asgari ücret uygulaması Ontario ve Alberta bölgelerindedir. Bu iki bölgede asgari ücretin saatlik ödemesi 14 Kanada dolarına denk gelmektedir.

Kişilerin günlük en fazla 8 saat mesai yaptığı durumlarda bu kazanç, temel ihtiyaçların giderilmesi için yeterli olacaktır. Asgari ücret fiyatlandırmasının en düşük olduğu bölgelerden bir tanesi de Sakatchewan’dır. Sakatchewan’da saatlik olarak belirlenen asgari ücret fiyatı 10,96 Kanada dolarıdır. Zaten Kanada hükümeti de, ülkenin tamamında en az 10,50 Kanada doları bir fiyat belirlemiştir. İşletmeler ve firmalar, kazançlarının durumuna ve ekonomik göstergeleri analiz ederek bu fiyatları yükseltmektedir.

[ilgili_yazi id=”258″]

Kanada’da Asgari Ücret Ne Kadar Oldu 2019

2019 yılına giriş yapmamızla beraber ülkeler asgari ücret tarifelerini yenilemeye başladılar. Bir çok ülke asgari ücret zam oranlarını belirledi. Bu ülkelerden birisi de Kanada. Bildiğiniz üzere Kanada’da asgari ücret ne kadar sorusunun birden fazla cevabı bulunuyor. Bunun nedenlerini yukarıda belirtmiştik. Çünkü Kanada eyalet sistemi ile alakalı olarak bazı bölgelerde daha yüksek asgari ücret, bazı bölgelerde daha düşük asgari ücret oranları karşımıza çıkıyor.

2019 yılında Kanada’da asgari ücretlere yapılan düzenlemelerle beraber ortalama olarak 1 dolarlık bir artış meydana gelmiştir. Bildiğiniz üzere Kanada’da asgari ücret tıpkı Abd gibi saatlik olarak hesaplanmakta. Yani Türkiye’de olduğu gibi asgari ücret aylık maaş olarak belirlenmiyor. Saatlik olarak oluşturulan tarifeler sonucunda kaç saat çalışmışsanız ona göre ödemelerinizi alıyorsunuz. Kanada’da güncel asgari ücret şuan için saatlik 15 Kanada Doları civarındadır. Bu tutar  bazı bölgelerde 1-2 dolar daha aşağıda bazı bölgelerde ise 1 dolar kadar yukarıda olabilmektedir. Bunun bahsettiğimiz üzere eyalet sistemi ile ve iş kolları ile alakası bulunmaktadır.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.