Kıbrıs Asgari Ücret, KKTC İşçi Maaşları ve Aylık Masraflar

0

Türkiye ile yavru vatan olarak bağımlı durumda bulunan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, kendi ekonomisine sahiptir. Ancak birçok konuda Türkiye’ye bağlı bir ülkedir. Kıbrıs adasının bir kısmında yer alan Türk Cumhuriyeti, Akdeniz‘de bulunan en büyük üçüncü ada üzerinde kurulmuştur. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin bağımsızlığı Türkiye dışında hiçbir ülke tarafından tanınmamıştır. Ülkenin başkenti Lefkoşa olmak ile birlikte ülke nüfusu yaklaşık 400 bin gibi bir rakam göstermektedir.

KKTC’de Asgari Ücret Uygulaması

Ülkede yaşam koşulları Türkiye ile çok benzer bir konumda bulunmak ile birlikte Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti özellikle turizm ve eğitim konusunda dünya genelinde büyük bir kaynak oluşturmaktadır. Ülkede tedavülde bulunan para birimi Türk Lirası olmak ile birlikte ülkedeki tüm ithalat ve ihracat Türkiye üzerinden gerçekleştirilmektedir. Turizm ve eğitim dışında tarım ve imalat sanayisi sayesinde de ülkede gelir elde edilme fırsatı oluşmuştur. Son olarak 2015 yılında belirlenmiş rakamlar ile Kıbrıs’ta kişi başına düşen milli gelir 14 bin Amerikan doları civarındadır.

[ilgili_yazi id=”497″]

Ülkede asgari ücret ödemelerinin gerçekleştirilmesi için eğitim kurumları ve turizm kurumları öncelikli olmak üzere her kurumda çalışanlar tecrübesine ve eğitimine göre farklı ücretler ile çalışmaktadır. Türkiye’ye göre yaşam şartlarının biraz daha yüksek olduğu ancak pahalılığın daha fazla olduğu KKTC’de asgari ücret rakamları için de belirli bir komisyon sayesinde öneriler ve değerlendirmeler ile rakamlar belirlenmektedir.

Kıbrıs’da Asgari Ücretle Geçinilir mi ?

2018 yılı kapsamında ülkede asgari ücret Ağustos ayı itibariyle 2620 brüt üzerinden net olarak 2279 lira olarak belirlenmiştir. Bu asgari ücret rakamları üzerinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı işçi ve işveren tarafları ile görüşme gerçekleştirerek, maaşlarda zam uygulamaları sağlamaktadır.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde 2018 yılı kapsamında son olarak net 2279 TL olarak ödenmekte olan asgari ücrete 2019 yılı itibariyle zam gerçekleştirilmiştir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın oluşturduğu komisyon, işçiler ve işverenler ile karşılıklı görüşmeler gerçekleştirerek, 2279 TL olan asgari ücrete zam uygulamıştır. Bu zam oranının uygulanması ile birlikte 2019 yılı itibariyle asgari ücret rakamları brüt 3150 TL ve net 2740 TL olarak belirlenmiştir.

KKTC’de Asgari Ücretle Geçinmek

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde birçok ihtiyaç direkt olarak Türkiye üzerinden karşılanmaktadır. Yine ülkede Türk Lirası ile bütün alışverişlerin gerçekleştirilmesi sağlanabilir. Ülkemize göre tüm ürünlerde yaklaşık %10 daha fazla fiyat görülmektedir. Ancak uluslararası şekilde marka oluşturmuş lokantalar ve tekstil firmaları ürünlerine yine Türkiye ile aynı fiyata Kıbrıs’ta da satılmaktadır.

Kıbrıs‘ta fiyatlarda görülen en yüksek rakamlar ulaşım, eğlence ve restoranlarda yemek olarak görülmektedir. Dışarıda minimum ücretle 20 TL gibi bir yemek masrafı ödeyebilirsiniz. Çeşme suyu ülkede tüketilmediği için bir damacana su yaklaşık 6 TL gibi bir ücret gösterirken, ulaşım konusunda kilometrede 3-4 TL taksi ücretleri ve dolmuş ulaşımı yer almaktadır. Normal bir ev için dahi yıllık kira konusunda 20 bin TL civarı bir rakam ödenmesi gerekmektedir. Aylık 100 TL gibi fatura masrafları, her ay yaklaşık 250 TL mutfak masrafı ve klasik ihtiyaçlar ile birlikte asgari ücretle geçinmek oldukça zordur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.