Makedonya Asgari Ücret, İşçi Maaşları ve Aylık Giderler

0

Asgari ücret, çalışanların işverenler karşısında korunmasını amaçlayan bir uygulamadır. Bu sayede kapitalist düzende kendisine yer bulmuş olan işçilerin, belirli yaşam standartlarına sahip olarak çalışmaları ön görülmektedir. Asgari ücret uygulamaları, hükümetlerin vatandaşlarına sağladıkları en önemli sosyal görevlerden bir tanesidir. Bu yüzden de çoğu ülke tarafından uygulanmaktadır. Ortalama bir yaşam kalitesinin olduğu Makedonya’da da asgari ücret uygulaması bulunmaktadır. Bu sayede Euro’nun karşısında değer kaybeden yerel para, ülke içerisinde oluşan ekonomik sıkıntıdan işçilerin en az etkilenmesini sağlamaya çalışmaktadır. Makedonya Dinarı, ülkenin yerel parasıdır. Yaklaşık olarak 1 Euro 62 Makedonya Dinarı’na eşittir.

Makedonya Çalışma Şartları

Makedonya’da çalışma saatleri sektörlere göre değişim göstermektedir. Ülkede en az mesai yapan sektör bankacılık sektörüdür. Bankacılar genel olarak hafta içi günlerinde 08.00 ile 19.00 arasında mesai yaparlar. Diğer sektörlerde ise bu saat 20.00 ve 22.00 arasında değişmektedir. Makedonya sınırları içerisinde, çalışma şartları diğer komşu ülkelere göre daha zordur. Genel olarak Türkçe ve Arnavutça dil kullanımı sıklıkla görülmektedir.

Makedonya Asgari Ücret Ne Kadar?

Makedonya’da asgari ücret Ocak 2017 yılında güncellenmiştir. Genel olarak 2018 yılındaki kur farkından dolayı oluşan ücret değerlendirildiğinde, karşımıza 239,74 Euro’luk bir ücret çıkmaktadır. Bakıldığı zaman bu ücretin ülkemizdeki karşılığı 1. 844 TL’dir. Her yıl, belirli rakamlarda asgari ücret yükseltilir. Asgari ücretin artışındaki en önemli kaynak, ülkede gerçekleşen enflasyon değerlerinin farkıdır. Enflasyonun yaşam standartlarını düşürmemesi için, Makedon hükümeti bu güncellemeyi sürekli olarak yapmaya çalışmaktadır. Genel olarak bakıldığında 2013 yılından günümüze asgari ücrette sadece 41 Euro’luk bir değişim olmuştur. Bu da asgari ücretle çalışanların ne kadar zor şartlarda geçindiğinin göstergesidir.

Makedonya’da Günlük Fiyatlar

Makedonya’da yerli para birimi Makedonya Dinarı ile bakılacak olursa; aylık kiraların genel olarak 4 Bin 10 Bin arasında değiştiği görülmektedir. Benzinin litresi 63 Dinar üzerinden işlem görmektedir. Toplu ulaşım için kullanılacak biletlerde tek biniş ücreti 35 Dinardır. Aynı zamanda bir litre süt 50 Dinar, yarım kilo ekmek 27 Dinar ve on ikili şekilde satılan yumurta ise 80 Dinar olarak işlem görmektedir. Tüm bunlar, Makedonya’da asgari ücret ile geçinmenin ne kadar zor olduğunun bir kanıtıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.