Polonya Asgari Ücret, İş Olanakları ve İşçi Maaşları

0

Ülkelerin gelişmişlik seviyeleri, aslında onların zaman içerisinde meydana getirdikleri yaşam standartlarını da göstermeye yardımcı olacaktır. Bu yüzden ülkeler de sadece ekonomik değil, sosyal anlamda da gerekli görevleri yerine getirirler.

OECD ülkelerinin sıralandığı listelerde başı çeken ülkeler, genel olarak vatandaşlarına çok iyi bir ekonomik hayat sunan ülkelerdir. Özellikle son yıllarda Avrupa ekonomisinde meydana gelen durgunluklar da, bunun en iyi göstergesidir. Asgari ücret uygulaması, ülkelerin vatandaşlarına sunduğu en önemli detaylardan bir tanesidir. Ekonomisi iyi olan ülkelerde, yaşam standartlarına uygun olarak asgari ücretin yüksek olduğu gözlemlenir. Fakat ülke ekonomisinde sorunlu olan hükümetler, belirli miktarlarda asgari ücret verecektir.

Polonya’da Çalışma Koşulları

Polonya, Avrupa ülkeleri arasında en düşük ekonomik şartlara sahip olan ülkelerden bir tanesidir. OECD ülkelerinin arasında son sıralarda yer alan Polonya’da çalışma şartları, ülkemizin bir sıra üstünde olmalarını görmemize sebep olur.

[ilgili_yazi id=”296″]

Polonya’da haftalık olarak 40 saatlik bir çalışma sistemi belirlenmiştir. Günlük 8 saat üst limit konulan bu durumda, fazlasını çalışan işçilerin mesai alması da kanunlar sayesinde düzene oturtulmuştur. Modernizasyonun son derece yüksek olduğu Polonya’da aslında çalışanların çalıştıkları koşullar son derece iyidir. Çünkü her alanda kullanılan robotik sistemler sayesinde, insan yükü hafiflemiştir. Zaten asgari ücretle çalışan kişilerin oranı, iş dünyasında çok küçük bir paya sahiptir. Bu yüzden de işverenler, genel olarak asgari ücretin üzerinde bir maaş ödemesi yaparlar.

Polonya’da Asgari Ücret ve Yaşam Koşulları

Dolar üzerinden değerlendirme yapıldığında Polonya’da bir işçi saatlik 3. 59 dolar kazanmaktadır. Aslında aylık parametrelere bakıldığında bunun çok düşük bir miktar olduğu görülmektedir. 2018 yılında hükümetin yaptığı zamlar sayesinde 502,75 Euro olan asgari ücret, aslında işçilerin yaşam standartlarını sağlamak adına düzenlenmeye çalışılmaktadır.

Polonya’da yaşam koşullarının değerlendirilmesi için, asgari ücretin yerli para olan Zloti değerinin 2.163 birim olduğu unutulmamalıdır. Ev kiralarının 1500 Zloti’ye kadar olduğu Polonya’da beyaz ekmek 3 Zloti, 12 tane yumurta 6.50 Zloti, peynirin kilosu 21 Zloti ve bir paket sigara 15 Zloti olarak işlem görmektedir. Genel olarak bakıldığında zor da olsa, yaşam standartlarının asgari ücretle sağlanabildiği görülecektir.

Polonya gibi asgari ücret uygulaması yapan ülkelerden bir diğeri de Moldova’dır. Moldova’da asgari ücret ne kadar merak ediyorsanız ilgili konumuza göz atmanızı öneririz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.