Portekiz Asgari Ücret, İş Olanakları ve İşçi Maaşları

0

İktisadi düşüncelerin devlet politikalarını etkilemeye başladığı zamanlardan beri, aslında işsizlik hükümetler için bir problem haline gelmiştir. Fakat işsizlik konusu, iktisat biliminin bile çözümünde ütopya noktalarında yer almaktadır. Bu yüzden de her ülkede, istenmese de belirli miktarda işsizlik meydana gelecektir. Hükümetler, işsizliğin en aza indirilmesi için bazı uygulamaları yürürlüğe koydular. Bu sayede niteliksiz vatandaşların da çalışma hayatlarına girmeleri sağlandı. Genel olarak işverenlerin, kapitalist düzende çalışanlarını ezdiği son yüzyılda; devletler her zaman işçilerin yanında olarak koruma gerçekleştirmeye çalışmaktadır. Koruma yöntemlerinden en güzeli de asgari ücret uygulamasıdır. Asgari ücret sayesinde, işveren hükümetin belirlediği kanuni alt sınırdan daha düşük bir maaş ödemesi gerçekleştirmez.

Portekiz’de Asgari Ücret Uygulaması

Portekiz, Avrupa ülkeleri arasında en gelişmiş ülkelerden bir tanesi değildir. Çünkü Portekiz’de meydana gelen ekonomik dalgalanmalar, ülkenin dar bir dönemden geçmesine sebep olmaktadır. Portekiz’de asgari ücretle çalışanların haftalık çalışma saatleri en fazla 35 saattir. Böylece ekstra saatlerin uygulanmasının önüne geçilmektedir. Mesai yapmak isteyen çalışanlar, gerekli sorumluluk kağıtlarını imzalayarak çalışmalarını sürdürmektedir. Asgari ücret uygulamasında kamu ve özel firmalar arasında bir fark bulunmaz. Her yıl oluşan enflasyon farkına göre ödenen asgari ücret, aslında maddi durumun asgari ücretli çalışanlar yönünde geliştirilmesini ön görmektedir. Portekiz’de yaşamın çok ucuz olmasıyla beraber, asgari ücretlilerin de yaşaması diğer ülkelere göre daha kolaydır. İş verenler, genel olarak asgari ücretle yaşayan kişilerin niteliklerine ve performanslarına göre daha ciddi rakamlar ödemektedir.

Portekiz’de Asgari Ücret Ne Kadar?

Portekiz’de asgari ücret genel olarak aylık şekilde ödenmektedir. 2018 yılında asgari ücretli çalışanlar için çıkartılan ödeme yönetmeliğinde göre bu tutar 676,67 Euro olarak belirlenmiştir. Genel olarak 18 yaşının altındaki stajyerlere de aynı oranda asgari ücret ödenen Portekiz’de, işletmelerin ve şehrin gelişme durumuna göre çalışanların kazancı artış göstermektedir. Portekiz’de senelik asgari ücret belirlenirken, açlık sınırı önemli bir kriter olarak değerlendirilmektedir. Hükümet açlık sınırının altında bir asgari ücret uygulamasını hayata geçirmez. Böylece, ülkede yaşayan az sayıdaki asgari ücretle çalışan kişilerin de yaşam standartları korunmuş olur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.