Twitchten Para Kazanma Yolları, Twitch Fenomenleri Ne Kadar Kazanıyor?

0

Canlı video akışı platformlarında Twitch tüm Dünya’da en çok kullanılan online platform olarak bilinmektedir. Twitchten para kazanma yolları bir çok platforma kıyasla daha kolay ve esnek kazançlar sunmaktadır. Türkiye’de Twitch platformu ile çok iyi paralar kazanan fenomenler olduğu biliniyor. Twitch fenomenleri ne kadar para kazanıyor ? Takipçi sayısına, abone sayısına ve canlı yayın akışındaki izleyen sayısına göre çok yüksek ücretler kazanıyorlar. Bu konuda sizleri aydınlatacak güzel bir rehber hazırladık.

Twitchten Para Kazanma Yolları

Twitch platformu üzerinden yayın yapmayı düşünenlerin, öncelikle yetenekli oldukları bir formatta yayın yapmaları gerekir. Özellikle çeşitli video oyunlarında bir çok oyuncudan iyi olanlar bu konuda içerik üretmektedir. Fakat sohbeti iyi olan kullanıcılar ise sohbet formatında yayınlarla güzel gelirler elde edebiliyorlar. Twitchten para kazanma yolları içerisinde Twitch yayıncıları şu kanallardan para kazanıyor.

  • Abonelik
  • Bağış sistemi
  • Sponsorluk

Twitch bildiğiniz üzere yayıncılarına abone olan kullanıcıların gelirlerini paylaşmaktadır. Bunun yanında sizi izleyen yayıncılar size bağış gönderebiliyorlar. Türkiye’de ve Dünya’da Twitch yayıncıları büyük paraları zaten bu sistemle kazanıyorlar. Twitch izlenmeye para veriyor mu ? Twitch izlenme sayısı üzerinden yayıncılara bir ödeme yapmıyor. En azıdan günümüzde izlenme sayısı üzerinden gelir sağlayan bir yayıncı yok.

Abonelik

Twitch yayıncılarının en çok para kazandığı alandır. Yayıncıyı seven takipçilerin bir çoğu destek olma amacıyla yayıncılara abone olmaktadır. Aylık abone miktarına göre çok iyi kazançlar alan yayıncılar bulunuyor. Özellikle abonelik sisteminde Twitch platformu yayıncıya önemli oranda bir parayı paylaşıyor. Abonelik sistemi sayesinde Twitch üzerinden para kazanmada kolay bir hale gelmektedir.

Bağış sistemi

Bu sistem sayesinde yayını izleyen kişiler dilerse yayıncıya bağış yapabiliyorlar. Twitchten para kazanma yolları içerisinde fantastik diyebileceğimiz kazançların hepsi bağışlardan gelmektedir. Ünlü kişiler ve zengin kitlelerin bazı yayıncıları inanılması güç paralar gönderdiği görülüyor. Özellikle Türkiye’de bu tarz bağışları daha önce alan yayıncılar bulunuyor.

Bağış sisteminde çeşitli platformlar üzerinden yayıncının hesabına para gönderilmektedir. Genellikle bu tarz bağışların yapılmasında yayıncıların ihtiyaçlarını belirten alan önemli oluyor. Bazen yayıncılar yeni bir bilgisayar alma için ekranda bir köşede destek istiyor. Yüzdeli bir şekilde ne kadar paranın toplandığı bu alanda gösteriliyor. Takipçilerde bu miktarı yayıncıya bağış yapma sayesinde toparlamasına yardımcı olmaktadır.

Sponsorluk

Önemli firmaların yayıncılara verdiği reklamı içermektedir. Bu reklamlar sayesinde yayıncılar diğer gelirlere ek şekilde para kazanırlar. Genelde yayın yapılan türe göre firmalar yayıncılara ödeme yapıyorlar. Onlar reklam yaparken yayıncılarda iyi oranda para kazanıyorlar. Oyun yayınlarında bir çok yayıncının reklam aldığı görülüyor.

Twitch Fenomenleri Ne Kadar Para Kazanıyor ?

Twitch platformunda takipçi sayısı fazla olan fenomenler bulunuyor. Özellikle çok uzun yıllar boyunca bu platformda yayın yaptıkları bilinmektedir. Onların takipçi sayıları ve hayran kitleleri oldukça fazladır. Twitchten para kazanma yolları hakkında bilgi merak eden bir çok insanda onların gelirleri yüzünden merak ediyorlar.

twitch fenomenleri ne kadar para kazanıyor
twitch fenomenleri ne kadar para kazanıyor

Twitch fenomenleri ne kadar para kazanıyor ?

  • Jahrein 50.000 TL
  • Wtcn 40.000 TL
  • Kendine Müzisyen 35.000 TL
  • Mithrain 20.000 TL
  • Unlost 18.000 TL
  • Elwind 20.000 TL

Takipçi ve abone sayılarına bakıldığında ortalama kazandıkları fiyatların bu oldukları düşünülmektedir. Fakat sponsorluk ve reklam giderleriyle birlikte bu kazançlar daha büyük bir orana varmaktadır. Bu nedenle belirtilen miktarların abonelik sayılarına eş değer gelirleri göstermektedir. Normalde bu kazançların daha fazla olduğu düşünülüyor. Çünkü bağış ve sponsorluk gelirlerini tam anlamıyla bilmiyoruz.

Günlük kazançlarına bakıldığında Twitchten para kazanma yolları içerisinde onların en istikrarlı kazanç sağladığı biliniyor. Bunun yanında diğer ünlü fenomenlerinde gelirleri bunlardan farklı değildir. Elbette bu seviyelere ulaşılması kolay olmayacaktır. Çünkü platformda bir çok grupta binlerce yayıncı aktif yayın yapıyor. Pastadan bir dilim kapılması hiçte kolay olmayabiliyor.

Twitchten Ne Kadar Kazanılır ?

Twitch abone başına yayıncılara 2.5 dolar gibi bir miktar bütçe vermektedir. Her abone ile bu miktarın çarpılması sonucunda ortaya devasa bir miktar çıkıyor. Özellikle abone sayısını belirli bir seviyeye getiren yayıncılar büyük paralar kazanıyorlar. Türkiye’de önemli organlarda görev alan üst seviye yetkililer bile onlar kadar kazanmıyor.

Twitchten ne kadar para kazanılır ?

600 Aboneye ulaştığınızı ve düzenli yayın yaptığınızı varsayarsak, yalnız abone geliriniz 1500 dolar üzerinde olacaktır. Bunun yanında bu gidişat size sponsor bulma yolunu açacaktır. Hatta bu süreç içerisinde iyi miktarda bağış almanız şaşırtıcı olmayacaktır. Bu aşamalara gelindiğinde başka bir işle uğraşmaya gerek kalmıyor.

Özellikle platform bünyesinde izleyenler gereksinimlerinizi karşılamada yardımcı oluyorlar. Güzel sohbetiniz ve oyun bilginiz ile para kazanabilirsiniz. Fakat işinizde gerçekten iyi olmanız gerekiyor. Ya sohbetiniz iyi olmalı yada komik olmalısınız. Çünkü kitleye bakıldığında hepsinin aslında küçük yaşta kitlelerden oluştuğu görülmektedir. Bu akımda kendinizi sevdirmeniz için bazı özellikleriniz olması gerekiyor. Bunun yanında en az bir şeyde kabiliyet göstermeniz, sizi orada yükseltecektir.

Sohbet yayınları, oyun yayınları ve güncel video izleme yayınları şuanda en çok takip edilenler arasındadır. Burada güzel eylemler içeren tüm yöntemlerle bir kitleye ulaşmanız mümkündür. Fakat bu işi uzun süre boyunca yapan bir aşamaya gelen insanlarda bulunuyor. Özelliklerinizi diğer izleyenlere iyi yansıttığınız sürece bir yer edinmeniz çok zor değildir.

Youtube ile başlayan online yayıncılıkta kazanç devrini devam ettiren Twitch gibi bir başka platform ise kısa videolarla içerik üretilen TikTok platformu. Son dönemde TikTok fenomenleri çok ciddi paralar kazanmaya başlamış durumda. Ne kadar kazandıklarını merak ediyorsanız TikTok fenomenleri ne kadar para kazanıyor başlıklı makaleye bakabailirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.