Malta Asgari Ücret, İş Olanakları ve İşçi Maaşları

0

Asgari ücret uygulaması, ülkelerin makroekonomik analizlerinin daha iyi yapılmasını sağlamak adına oluşturulmuştur. İktisadın temel kuramlarından olan işsizlik, hiçbir zaman 0 bandına inmeyecektir. Bu yüzden de hükümetler, niteliksiz çalışanları iş sektörüne kazandırarak, işsizliğin belirli bir oranın altında kalmasını sağlarlar.

Asgari ücret uygulamasının bir diğer amacı da, sürekli olarak insana yük veren kapitalist çalışma düzeninde çalışanların haklarını korumaktır. Çünkü düzen serbest hale gelse, çalışanlar neredeyse sadece yemek parasına iş yapacaklardır. Belirli bir yaşam standardının korunması adına, hükümetler özel sektörde ve kamudaki işçilerde asgari ücret alt limitini getirmiştir. Böylece belirli mesai saatlerini yerine getiren çalışanlara, asgari ücretin altında bir ödeme yapılmasının önüne geçilmiştir. Asgari ücret, ülkede bulunulan ekonomik konjonktüre göre yaşam standartlarının üzerinden belirlenmektedir.

Malta’da Asgari Ücret Uygulaması ve Ücreti

Malta, yaşam bakımından dünyanın en huzur verici ülkelerinden bir tanesidir. Resmi para biriminin Euro olduğu Malta’da, aslında yaşam standartları pahalıdır. Bu yüzden de asgari ücret kalitesinin bu ülkede düşük olduğu yorumları yapılmaktadır.

Malta’da belirlenen asgari ücret için çalışma saati haftalık 40 saattir. Genel olarak mağazaların 7 gün 24 saat açık olduğu düşünülürse, bu saat aralığının doğru olduğu görülür. Malta’da bu çalışma sürelerinin üzerine çıkılan her saat için ekstra ücret ödemesi yapılmaktadır. Son gelen zamlarla beraber Malta’da asgari ücretin brüt tutarı 747 Euro olmuştur. Fakat vergi ve gerekli kesintilerden sonra asgari ücretin miktarı 573 Euro’ya düşmektedir.

Malta’da Yaşam Koşulları

Verilen bu asgari ücret miktarının, yaşam koşulları dahilinde değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu yüzden de ilk önce ev kiralarına bakmak gerekir. Malta’da ev kiraları 500 Euro’dan başlamaktadır. Dikkat edilirse sadece konaklama gideriyle asgari ücretin bittiği görülmektedir. Genel olarak asgari ücretle çalışan kişilerin çok bulunmadığı Malta’da, yaşam standartları asgari ücretle çalışan kişiler için çok düşük olacaktır.

Malta’da asgari ücretin üzerinde maaş vermek, işletmeler arasında bir prestij anlamına da gelmektedir. Peynirin 8, suyun 1 ve sigaranın 5 Euro olduğu Malta’da, bu yüzden işverenlerin bu prestij yarışı, çalışanları olumlu anlamda etkilemektedir.

Asgari ücret hemen hemen her ülkenin vatandaşlarını en azından açlık sınırından kurtarabilmek amacı ile getirdiği uygulamalardır. Belirlenen ücret dışında daha düşük bir ücretle eleman çalıştırmak mümkün olmamaktadır. Bu sayede asgari ücret uygulaması ile birlikte bir nevi çalışanların bazı hakları güvence altına alınmaktadır. Yine çalışanlar için asgari ücret uygulaması belirleyen bir diğer ülke de Real Madrid ve Barcelona gibi dünya devlerinin bulunduğu İspanya’dır. İspanya’da asgari ücret ne kadar merak ediyorsanız konu ile ilgili makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.