Moldova Asgari Ücret, Çalışma Alanları ve İşçi Maaşları

0

Asgari ücret, birçok farklı ülkede uygulanmaktadır. Bunun sebebi kapitalist düzende işverenlerin, çalışanların haklarını yemesini engellemektedir. İktisadın temel kavramlarından dolayı işsizlik hiçbir zaman sıfıra inmeyecektir. Bu yüzden de hükümetler, asgari ücretle çalışma kavramına yönelmişlerdir. Niteliksiz işçilerin çalışma hayatına katılmasıyla beraber, artık ülkelerin makroekonomik durumlarında iyileşmeler görülmektedir.

Asgari ücret, aslında işverenlerin işçilere vereceği en düşük maaşı ifade etmektedir. Asgari ücreti her ülke, kendi ekonomik şartlarına göre belirlemektedir. Kanuni yollarla desteklenen asgari ücret konusu, bu sayede hiçbir şekilde suiistimal edilemeyecektir. Yaşam standartlarının korunması için sosyal görevi olan devletlerin, asgari ücret uygulamasına gitmesi doğru bir karardır. Fakat asgari ücret, sanıldığı gibi her Avrupa ülkesinde o kadar iyi koşullarda değildir.

Moldova’da Asgari Ücret ve Çalışma Şartları

Moldova, Avrupa’da bulunan ekonomisi çok iyi şartlarda seyretmeyen bir ülkedir. Euro ve Dolar karşısında, çok düşük bir yerel paraya sahiptir. Moldova ekonomisinin kurlarla arası, bu yüzden çok da iyi değildir. Moldova’da mesai saati haftada 5 gün ve 40 saat olarak belirlenmiştir.

Çalışma şartlarının ülkemize benzediği Moldova’da, mesai yapan işçiler ücretlerini saatlik dilim üzerinden almaktadır. En son yapılan %9,6’lık zamla beraber asgari ücret aylık 2 Bin 610 Moldova Leyi’ne eşit olmuştur. Saatlik olarak asgari ücret hesaplandığında 15,44 Moldova Leyi ücretiyle karşılaşılır. Moldova’da bulunan işverenler, hükümetin getirdiği bu alt limite uymaktadır. Hatta çoğu işveren, durumu iyi olduğu aylarda işçilerine asgari ücretin üzerinde maaş vermektedir.

Moldova’da Yaşam Standartları

Moldova, asgari ücretle yaşanılacak ülkeler listesinde orta sıralarda yer almaktadır. Aslında bakıldığında ücret az gelse de, ülkenin içerisinde büyük bir ucuzluk olduğu için belirli bir standardın altına düşülmez. Aylık kiralar yaklaşık olarak 1100 Moldova Leyi tutarındadır. Aynı zamanda süt 11, yarım kilo taze ekmek 6, 12’li yumurta 23, 1 paket sigara 25, 1 şişe içki 55, 1 litre su 8, 1 kilo peynir 96, 1 litre asitli içecek 11 Moldova Leyi’ne eşittir. Fiyatlara bakıldığı zaman, en azından bazı Avrupa ülkelerine göre daha iyi yaşam şartlarının sağlanacağı görülmektedir.

Asgari ücret oranları konusunda vatandaşlarına yüksek standartlar içerisinde yaşayabilecek bir asgari ücret oranı sunmakta olan Amerika’da asgari ücret ne kadar öğrenmek isterseniz, konu ile  ilgili olarak Amerika’da asgari ücret başlıklı makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.