Romanya Asgari Ücret Ne Kadar ? Güncel İşçi Maaşları

0

Orta Avrupa’nın güney doğu kısmında yer alan Romanya, bir Avrupa Birliği ülkesi olmakla birlikte birlik içerisindeki ekonomik açıdan en fakir ülkelerden birisidir. Ülkede resmi para birimi olarak Rumen leyi kullanılmakta birlikte 1 Temmuz 2015 tarihinde 4 sıfır atılarak Yeni Rumen leyi geçişi gerçekleştirilmiştir. Ülke Avrupa Birliği üyesi olmasına rağmen Euro bölgesinde bulunmadığı için geçerli para birimi Euro değildir. Peki, Romanya para birimi nedir? Romanya resmi para birimi Euro mu?

[irp posts=”481″ name=”Sırbistan Asgari Ücreti, Ekonomisi ve Sırp Dinarı”]

Romanya Resmi Para Birimi

Başkenti Bükreş olan ve Avrupa Birliğine üye olmasına rağmen Romanya’nın resmi para birimi Euro değildir. Romanya resmi para birimi ise Roman Leyi’dir. Rumen Leyi’nin kullanımı ise 1877 yılına kadar dayanır. Roman Leyi 2005’e kadar kullanılmış, 1 Temmuz 2005 yılında Ley’den 4 sıfır atılmış ve ismi Yeni Roman Leyi olarak değişmiştir. Rumen Leyi Rumence’de “Leu românesc” şeklinde yazılmaktadır.

Rumen Leyi Kısaltması ( Sembolü )

2005 yılından itibaren hala Yeni Rumen Leyi kullanılmasına karşın, eski kısaltılması şu şekildeydi: ROL. Yeni Rumen Leyine geçildikten sonra ise RON olarak değiştirilmiştir. Romanya ulusal bankasında basılan Roman Leyinin uluslar arası kısaltılması 946’dır. Sembolü ise ‘lei’ olarak belirlenmiştir.

Romanya’da Euro Kullanılıyor mu ?

2007 yılında Avrupa Birliği’ne katılmasına rağmen ülkede hala ülkenin resmi para birimi olan yeni Romen Leyi kullanılıyor. Devlet tarafından 2010-2012 yılları arasında Euro’ya geçiş sağlanması için gerekli adımlar atılsa bile Rumen Leyi tamamen kullanım kalkmamış ve hala kullanılmaya devam etmektedir.

‘Ban’ olarak adlandırılan Rumen Leyi alt birimi, Türk Lirası karşılığı kuruş olarak adlandırılabilir. 100 ban 1 Rumen Leyi’ne eşittir.

Romanya Parası Banknotları

Rumen Leyi banknotları aşağıdaki gibidir:

 • 1Rumen Leu
 • 5 Rumen Leyi (lei)
 • 10 Rumen Leyi (lei)
 • 50 Rumen Leyi (lei)
 • 100 Rumen Leyi (lei)
 • 200 Rumen Leyi (lei)
 • 500 Rumen Leyi (lei)
[ilgili_yazi id=”314″]

Rumen Leyi Madeni Paraları

Rumen Leyi madeni paraları şu şekildedir:

 • 1 ban
 • 5 bani
 • 10 bani
 • 50 bani

 

Rumen Leyi ve Euro

Güncel döviz kurları üzerinden bakıldığında göre 1 Rumen Leyi, 0,21 Euro’ya karşılık gelmektedir. Romanya, Avrupa Birliği üyesi olmasına rağmen Euro kullanmıyor. Çünkü Romanya’nın Euro’ya geçebilmesi için belli şartları yerine getirmesi gerekiyor. Avrupa Birliği ile imzaladığı anlaşmaya göre, istenilen şartları yerine getirmesi durumunda Romanya’ya Euro’ya geçme taahhüdü verilmiştir. Romanya’nın Euro’ya geçişi tahmini olarak 2020 yılı sonunda gerçekleşmesi öngörülmektedir.

Rumen Leyi ve Dolar

Güncel döviz kurlarına göre 1 Rumen Leyi, 0,2379 ABD Doları’na karşılık gelmektedir.

Rumen Leyi ve Türk Lirası

Güncel döviz kurlarına göre 1 Rumen Leyi, 1,27 Türk Lirasına tekabül etmektedir. Romanya seyahati gerçekleştirecekseniz yanınıza bir miktar Rumen Leyi almanızda fayda olacaktır. Rumen Leyi alacak olduğunuzda kaç TL ye nekadar Rumen Leyi alınabildiğini Rumen Leyi hesaplama sayfalarını kullanarak öğrenebilirsiniz.

Romanya’da Asgari Ücret Ne Kadar?

Avrupa Birliği’nin en fakir ülkesi konumunda olan Romanya’nın asgari ücreti 408 Euro civarındadır. Kişi maşına düşen milli gelir ise ortalama 12 bin Dolar’dır.

[irp posts=”283″ name=”İsviçre’de Asgari Ücret Ne Kadar ? Çalışma Şartları Nasıl ?”]

Romanya Asgari Ücreti 2019

1952 yılından beri kullanılmakta olan Rumen Leyi üzerinden hesaplanan asgari ücret bedelleri lise ve altı okul mezunlarında 2080 Rumen leyi ve üniversite mezunlarında ise 2350 Rumen leyi olarak hesaplanmıştır. 2018 Kasım ayında yapılan son güncellemeler ile birlikte bu rakamlar elde edilmiştir.

Romanya’da Güncel Asgari Ücret Oranları

Ekonomik açıdan ülkede 1 Euro 2019 yılında 4,75 Rumen leyi ve 1 TL ise 0,78 Rumen leyi olarak görülmektedir. Yani bu koşulda asgari ücret son hesaplamalarda 437,87 ile 494,71 Euro arasında değişmektedir. Türk Lirası bazında bu rakamlar; 2677-3025 TL aralığında mezuniyet koşullarına göre değişmektedir.

Türkiye’ye göre daha yüksek koşullarda maaş imkanları bulunmasına rağmen Romanya’da yaşamak asgari ücrete göre daha pahalı görüldüğü için çalışanlar sürekli olarak işverenleri açısından desteklenmektedir. Uzun yıllardır ülkede asgari ücret üzerinde düzenli bir şekilde artışlar yapılmaktadır. Bu artışlar sayesinde 2017 yılında 310 Euro gibi bir rakam gösteren asgari ücret, 2019 yılında 437 Euro gibi bir rakama yükselmiştir.

Romanya’da Yaşam Masrafları

Romanya’da çoğu zaman günlük çalışma saatleri 8 saat olarak belirlenirken, yasa gereği 48 saat üzerine ulaşılmamaktadır. Bir gün içerisinde 12 saat çalışıldığı takdirde en az 24 saat dinlenme süresi sağlanırken, 16 yaşından itibaren çalışmak mümkün olmaktadır.

Romanya’da asgari ücretle yaşam koşulları düşünüldüğünde; tek yatak odalı bir şehir merkezi dairesi yaklaşık 1200 Rumen leyi gibi bir rakam gösterir. Kiralar büyüyen evlerde 1800 Rumen leyi rakamlarına kadar ulaşırken, gıda masrafları ise ülkede kişi başına aylık olarak ortalama 300 Rumen leyi gibi bir rakam oluşturmaktadır. Ülkede 4 kişilik bir aile için ortalama olarak aylık 2000-3000 Rumen leyi arasında bir masraf ile yaşamak mümkün olmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.