Yunanistan Asgari Ücret, İşçi Maaşları ve Masraflar

0

Türkiye’nin Batı komşusu olan ve Ege Denizi nedeniyle deniz komşumuz konumunda bulunan Yunanistan son yıllarda yaşadığı ekonomik krizler ile birlikte yoğun bir darbe yaşamış olarak görülmektedir. Ancak Yunanistan yine de yaşamış olduğu bu ekonomik durumlara göre dünyanın 46. büyük ekonomisi olarak bilinmektedir. Avrupa Birliği’nin de önemli ülkelerinden birisi olarak görülmektedir. Son dönemde Yunanistan Ekonomisi’nde yaşanan bozulmalar nedeniyle asgari ücretde bir süre değişikliğe gidilememiştir. Yunanistan asgari ücret politikalarını geriye doğru işletebilen ender ülkelerden biridir.

Yunanistan’da Asgari Ücret

2008 yılında Yunanistan‘da başlayan ekonomik kriz yıllardır süren yapısı ile birlikte birçok seçim, siyasi değişimler ve ülke içi karışıklıklar yaşanmasına da neden olmuştur. Bu dönemden günümüze kadar sürdürülmekte olanla Avrupa Birliği tarafından hazırlanmış kurtarma paketi ile Yunanistan kemer sıkan ülkeler arasında yer almaktadır. Bu kararlar kapsamında 2012 yılından bu yana Yunanistan’da asgari ücret değişim göstermemiştir.

Yunanistan’da asgari ücretin uzun yıllardır değişim göstermemesi, halk tarafından büyük tepkiler ile karşılandı. Ancak AB kurallarına uyabilmek adına Yunanistan’ın bu kesintileri yapması gerekmekteydi. Son yıllarda yavaş yavaş toparlayan Yunanistan Ekonomisi halen bu krizin etkisinden tam olarak kurtulamamıştır. Bir Avrupa Birliği üyesi olan Yunanistan, 2008 yılında Euro kullanım bölgesine dahil olmuş ve ülkede resmi para birimi olarak Euro kullanımı başlatılmıştır. Asgari ücret ödemeleri dahi Euro para birimi üzerinden gerçekleştirilmektedir.

[ilgili_yazi id=”380″]

2008 yılında başlayan ekonomik kriz sonrasında 2012 yılında kemer sıkma politikası ile sabit bir hale getirilen asgari ücret, 683,76 Euro olarak ödenmekteydi. Ekonomik kriz dönemlerinden öncesine kadar 794 Euro olarak ödenmekte olan asgari ücret, 2009 yılında 862 Euro gibi bir değere çıkarılmıştı.  2012 Temmuz ayında Avrupa Birliği tarafından tedbir alınması ile asgari ücret Yunanistan’da düşürülmüştü. Bu durum Yunanistan ve Avrupa Birliği içerisinde tartışılmıştı. Sonuç olarak tedbir politikalarının uygulanması sonrasında 683,76 Euro seviyesine düşürülmüş olan asgari ücret uzun bir süre bu seviyelerde kalmaya devam etti.

Yunanistan Asgari Ücreti 2019

Yunanistan’da yıllardır asgari ücret değişimi gerçekleştirilmemesi ile birlikte 2019 Ocak ayında 750 Euro’ya çıkarılması gündeme gelmişti. Beklenen asgari ücret artışı için işçiler, işverenler ve devlet arasında görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Yunanistan Başbakanı Alexis Çipras tarafından yapılan konuşmada; 10 yıl süren maaş kesintisi sonrasında asgari ücret için artışa gidileceği gibi bir açıklama yapılmıştır. Bu kapsamda asgari ücrette yapılan zam ile yüzde 11 artış hedeflendiği ve 1 Şubat itibarıyla yaş farkı olmaksızın herkes için bu rakamların uygulanacağı belirtilmiştir. Yüzde 11 artış sayesinde 750 Euro gibi bir asgari ücret rakamı belirlenmiştir.

Yunanistan’da Asgari Ücretle Geçinmek

Son dönemlerde Yunanistan’da asgari ücretle yapılan iyileştirme ile birlikte ülkede yaşam standartları da yavaş yavaş yükselmeye başlamıştır. Yunanistan’da ev kiraları yaklaşık 1+1 dairelerde 250 Euro gibi rakamlar gösterirken, faturalar için aylık toplam 150 Euro gibi bir rakam ödenmektedir. 4 kişilik bir ailede aylık 300-400 lira gibi mutfak ve market masrafları da ortaya çıktığında, asgari ücretle yaşam standartları gayet zor bir durum oluşturmaktadır. Buna rağmen giderek yükselen standartlar ve asgari ücrette gerçekleşen artışlar sayesinde daha olumlu sonuçlar elde edilmesi beklenmektedir.

[ilgili_yazi id=”309″]

Özellikle yazları turizm cenneti haline gelen Yunanistan’ın turizm gelirleri de oldukça yüksektir. Yaz aylarında turistlerin taleplerini karşılamak adına istihdamın da arttığı Yunanistan ekonomisi son dönemde toparlamya başlamıştır. Ancak yine de Avrupa Birliği’nin ekonomik anlamda ön sıralarda yer alan ülkeleri arasında henüz yer bulamamıştır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.